Ooggetuigen van het bombardement Pallet aanbieding! coaster 49, All Inclusive Sauerland LEZERS Bestellen doe je op sweetdeal.nl The show in Ahoy! 500 koffiecups Ristretto geschikt voor Nespresso VOORDEEL 449^5 67% korting Grootste eerbetoon aan Elvis in Nederland ter ere van zijn 80e verjaardag! Tot maar liefst 30% le/ersvoorrteel op 1 e t/m 4e rangstlckots voo' do shows in Ahoy Rotterdam, O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 15 april 2015 31 Ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie Inclusief: Verblijf in Hotel am See o.b.v. All Inclusive: Ontbijtbuffet Picknicklunch 3-gangendiner Diversedrankjes Gratis wifi en parkeren Voor informatie en/of boeken ga naar www.kras.nl/LR50616 of bel 0900-9697 (70 cpg) o.v.v. LR50616 en boek met actiecode WEG40002 Deze aanbieding is geldig t/m 28 april 2015. Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds deweekkrant.nl/webwinkel categorie reizen autovakanties Als lezer van deze krant ontvangt u 10 korting per persoon met actiecode WEG40002 Dit sfeervolle3-sterren Hotel am See ligt in een natuurrijke omgeving, aan een meer, op ca. 1 km van Olsberg. Hotel met gratis wifi in de lobby en bar, restaurant, serre, terras en gratis parkeergelegenheid. 12 13 september Regulier Lezersprijs 1" Rang 69,50 €49,50 2e Rang 59,50 43,50 3" Rang 49,50 35,50 4e Rang 39,50 29,50 Exd. bespreek- en transactiekosten Het is volgende maand 75 jaar geleden dat het bombardement op Rotterdam plaatsvond. Schrijver Frits Baarda maakte ontroerende verhalen naar aanleiding van gesprekken met slachtoffers. Dit resulteerde in het boek 'Rotterdam 14 mei 1940 - De Ooggetuigen. De foto's'. Door Eline Lobman REGIO - Het bombardement en de gevolgen leven voort in de hoofden en harten van veel oudere inwoners. Dat bleek eens te meer tijdens de gesprekken die Baarda voerde met slachtoffers. Hij sprak met hen en noteerde jarenlang de getuigenissen. Baarda sprak met vluchte lingen, een dierenoppasser, een chirurg, brandweerman, puinruimer, moeder, bruid, plunderaar, doodgraver, di recteur Gemeentewerken en anderen. Nooit werden op zo'n uitgebreide schaal oog getuigen over het bombarde ment aan het woord gelaten. "Het is een gebeurtenis die heel erg veel mensen aange grepen heeft. Veel mensen spreken over de tijd 'voor' en 'na' het bombardement. Ze nemen de gebeurtenis sen van toen de rest van hun leven met zich mee. Ik vond de gesprekken fascine rend en interessant. Ik heb 200 mensen gesproken en heb uiteindelijk 30 verhalen opgetekend in het boek. De mensen toonden zich heel bereidwillig om hun ver haal te vertellen. Ze kun nen het keer op keer aan een kleinkind vertellen, maar NOOIT EERDER ZOVEEL OOGGETUIGEN BOMBARDEMENT AAN HET WOORD nu zijn de verhalen gedo cumenteerd en worden ze bewaard. Er zitten heel bij zondere verhalen bij." Zoals dat van een dieren oppasser bij Diergaarde Blijdorp. Hij zorgde voor leeuw Tom, aan wie de man erg gehecht was. Baarda: "Hij was bezorgd over wat er met het dier zou gebeuren bij een bombardement. Zou het gedood worden, of ont snappen? Uit voorzorg is de leeuw toen afgeschoten. Een dramatisch verhaal, maar tijdens het vertellen was de man erg realistisch. Hij vond het heel moeilijk, maar het moest gebeuren. Er was geen andere optie." Ook het verhaal van een chirurg staat Baarda nog goed bij. Op de dag van het bombardement werkt hij in het Coolsingel ziekenhuis. "Daar hielp hij veel gewon den. De komst van een hoge Duitse officier werd aange- Schrijver Frits Baarda maakte ontroerende verhalen naar aanleiding van gesprekken met slachtoffers. Dit resulteerde in het boek 'Rotterdam 14 mei 1940 - De Ooggetuigen. De foto's'. Foto: Eline Lohman kondigd - hij was gewond en de chirurg moest hem helpen. Ik zal de woorden van de chirurg nooit ver geten toen ik vroeg wat er door hem heen ging. Hij zei: 'ik had wel in zijn hersen pan willen roeren, dacht ik even'. Maar hij heeft die of ficier wel geholpen en weer beter gemaakt." Kleinere verhalen komen ook aan bod in het boek, zo als van een jongetje dat zijn speelgoedtreintje was kwijt geraakt en ernaar op zoek ging in het puin. Of over een vrouw die die dag zou trouwen en over een andere vrouw die op de dag van het bombardement bevallen is. Boekhandel Baarda: "Sommige verhalen achtervolgen mij nog. Ze komen zo dichtbij. De verhalen zetten je aan het denken: wat doe je op zo'n moment van een bombarde ment? Neem je de benen of ga je helpen?" Rotterdam 14 mei 1940-De Ooggetuigen. De foto's' is verkrijgbaar in alle boekhandels vanaf 17 april. Niet al leen staan er verhalen in, ook 100 foto's, die deels nooit eerder gepubliceerd zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 31