Vernieuwd boek over het leven van Liduina 1 Start grootste project funderingsherstel II II II Meivakantie in de bieb Laat het maken in het Repair Café Nationale sportweek Schiedamsport O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 15 april 2015 7 SCHIEDAM - Tijdens de mei vakantie, van dinsdag 28 april tot en met vrijdag 8 mei, organiseert de Biblio theek Schiedam elke mid dag vanaf 14.00 uur een leuke activiteit voor kinde ren van 6-12 jaar in de Bi bliotheek aan het Stadserf. Sprookjes, fantasie, dieren en kunstigheden staan deze twee weken centraal. Samen met atelier Sprook- jesenzo gaan ze het sprookje Repelsteeltje beleven en er vervolgens op een creatieve manier mee aan de slag. Deelname is gratis, het aan tal plaatsen is beperkt. Wil je er zeker van zijn dat je mee kunt doen? Meld je dan aan: verdieping@debiblio- theekschiedam.nl of bel 714 63 00. SCHIEDAM - Het Repair Café aan de Nieuwe Damlaan 818 is zaterdag weer open. Deskundige vrijwilligers staan klaar om, kosteloos, spullen te repareren die an ders zouden worden wegge gooid. Koffiezetapparaten, stofzuigers en andere elek tronica maar ook kleding, (kinder)fietsen en klokken kunnen allemaal een nieuw leven krijgen. Voor het laten repareren van spullen kun je van 9.30 tot 12.00 uur te recht. De tweede druk van het boek over het leven van Liduina heeft met een artikel van kunsthistorica Nelly Moerman een wetenschappelijke impuls gekregen. Ras- Schiedammer Ruud Poels onderzocht waar elders Liduina vereerd, genoemd en te zien is. Door Frans Assenberg SCHIEDAM - Het Fonds Histo rische Publicaties Schiedam nam deze uitgave voor haar rekening. Was de eerste uit gave van 1990 in zwart/wit en inmiddels uitverkocht, nu is het met de moderne middelen een kleurrijk ge heel geworden met de titel Beelden van Liduina. On der andere Roger Pluijm en Ruud Poels zorgden voor die kleuren door mooie fo to's van de Liduina Basiliek te maken, waarvan diverse in het boek zijn opgenomen. Het verhaal over Liduina geeft Schiedam bijzonder cachet. In de strenge winter van 1394-1395 was de toen 15-jarige Landwind name lijk met enkele vriendinne tjes aan het schaatsen. Ze gaat onderuit op het ijs en breekt een rib. Ze raakt ver lamd en is genoodzaakt de rest van haar leven op bed te liggen. Na een lang lijden overlijdt ze in 1433. Liduina doorstond haar lijden zo danig dat zij al tijdens haar leven als een heilige vereerd 'werd. Er zijn over het leven van Liduina diverse boeken be waard gebleven, waarin ook veel afbeeldingen staan. In een zogenaamde incunabel (een voor de uitvinding van de boekdrukkunst gemaakt boek) van Johannes Brug man uit 1498 is een serie houtsneden opgenomen met verschillende gebeur tenissen. Op één daarvan is de fatale val van de Schie- damse maagd te zien. Deze houtsnede roept volgens Moerman associaties op met een schilderij uit 1435 van Rogier van der Weijden. Daarop is een bezwijmende Maria met Johannes en Ma ria Cleophas afgebeeld bij de kruisafneming van Je zus. Ook op het schilderij de Kruisiging van Jacob Cor- nelisz van Oostsanen, geda teerd 1507, is een dergelijk pose als op de houtsnede te zien. In dit Liduina-jaar is het verschijnen van dit gedegen werkstuk een mooie impuls voor de lokale geschiede nis en voor liefhebbers van de Liduina-cultus, alsmede een belangrijke aanwinst voor Schiedam. SCHIEDAM - De Nationale Sportweek wordt gehouden van zaterdag 18 tot en met zaterdag 25 april. De Sport week laat zien hoe gezond en vooral leuk sporten en bewegen is. Ook Schiedam- se sportaanbieders nodigen de Schiedammer uit. Neem voor het actuele aanbod een kijkje op www.schiedam- sport.nl. Snel en gemakkelijk deelne men aan sportactiviteiten Dat kan nu in Schiedam met de website schiedamsport. nl! Deze biedt een breed overzicht van sportacti viteiten voor Schiedamse kinderen, jongeren en vol wassenen die georganiseerd worden door de sportaan bieders. Aanmelden op de website is voor zowel de sportaanbieders als dè deel nemers kosteloos. Schakel Schiedamsport.nl fungeert als verbindende schakel tussen sportaanbieders en mensen die deel willen nemen aan diverse sport activiteiten. De gemeente Schiedam biedt de bezoeker met dit platform overzicht en zoekcomfort en de spor taanbieders een snelle en makkelijke manier om deel nemers te werven voor hun sportactiviteiten. Hiermee wordt door de ge meente ingespeeld op de doelstelling Om Schiedam mers meer in beweging te krijgen. Met het slopen van de vloeren op de begane grond is een start gemaakt met funderingsherstel aan de BK-laan 174 tot 204. Eigenaren van 33 woningen pakken hiermee de funderingsproblemen aan. Het is het grootste project funderingsherstel tot nu toe. DoorM. Ames SCHIEDAM - Het project is na anderhalf jaar vlotgetrok- ken dankzij de gemeente lijke restschuldregeling. Het college besloot vorig jaar de regels voor het verstrekken van laagrentende leningen zodanig aan te passen dat voor gedupeerde eigenaren een lening mogelijk is. Wet houder Van Steenderen stelt dat Schiedam door deze handelwijze het ingezette beleid kan continueren. "De gemeente biedt met de laag rentende leningen een goed instrument aan met als doel funderingen te herstellen en zo de leefbaarheid in de wijken op peil te houden." Zonder deze regeling zou het project niet door kunnen gaan. De gemeente heeft de regels voor het verstrekken van laagrentende leningen aangepast en de zogenaam de restschuldregeling inge steld. Als één van de weini ge gemeenten in Nederland staat Schiedam dan garant voor gedupeerde eigenaren en verklaart zich bereid eventuele financiële risico's te dragen. De gemeente ziet dit als een tijdelijke maat regel om te voorkomen dat projecten stilvallen. Het is ER ZIJN HOGE KOSTEN MEE GEMOEID: GEMIDDELD 41.000 EURO PER WONING echter niet eerlijk om alle risico's bij een gemeente neer te leggen, daarom pleit Schiedam landelijk voor een betere spreiding van risico's bij dergelijke leningen waar bij ook het Rijk en de banken een deel van de risico's voor hun rekening nemen. Sinds januari 2011 was duidelijk dat de fundering van deze woningen aan de BK-laan 174-204 moest worden hersteld om ze voor de toekomst te behouden. Voor sommige eigenaren kwam dit hard aan. Met funderingsherstel zijn hoge kosten gemoeid: gemiddeld 41.000 euro per woning. De gemeente biedt eigena ren daarom gratis hulp en advies en de mogelijkheid een lening af te sluiten met vijf procent korting op de marktrente. Na een second opinion, een faillissement, een executieverkoop van een pand waren de eigena- De Burgemeester Knappertlaan tussen de nummers 174-204, het grootste project funderingsherstel tot nu toe binnen de gemeente Schiedam. Foto: pr ren najaar 2013 zover om een vergunning aan te vra gen. Het startsein voor fun deringsherstel kon echter niet worden gegeven omdat de aanscherping van de spelregels voor financiering van leningen toen leidde tot het stilvallen van een aan tal projecten. Behalve eisen aan het inkomen van de ei genaar stelde de overheid ook eisen aan de waarde van de woning. Deze Loan To Value-norm stelt dat het maximaal te lenen bedrag 104% van de waarde van de woning bedraagt. Een norm waar eigenaren vaak niet aan kunnen voldoen omdat ze al hebben geleend toen ze het huis kochten. Werk aan de winkel Aannemer Strukton Worksphere b.v. gaat de komende weken aan de slag op deze locatie. Eerst worden de vloeren gesloopt in een tweetal pan den, waarna op 16 april de eerste palen vóór de nieuwe fundering de grond in kunnen gaan. Naar verwachting hebben deze woningen aan de Burge meester Knappertlaan eind september weer een geheel nieuwe fundering. Beelden van Liduina. Heilige van Schiedam, 148 pag. Hard cover. Rijk geïllustreerd. Het boek kost €19,90 en verkrijgbaar bij boekhandel Post Scriptum en de Historische Vereniging Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 7