Reddingsteam terug uit Nepal Welke straat is de groenste? Tien dagen lang zoeken ANB0-NIEUWS Zomertijd, de eenzaamheid ligt weer op de loer COLOFON KORT NIEUWS O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 13 mei 2015 3 Vorige week weer Nederlandse vaste bodem onder de voeten. Twee Schiedammers van de USAR reddingsbrigade kwamen terug uit Nepal. Tien dagen zoeken naar overlevenden van de aardschokken die het arme land troffen. Dankbare Aziaten en een onvergetelijke ervaring rijker. Door Frank Willemse Vervolg van boven "Wij wisten niks van Nepal af behalve dat het onher bergzaam was, met de Hi malaya op de achtergrond", vertelt beide mannen thuis in Schiedam-Noord. Met militaire precisie werd een basistentenkamp opge slagen naast het vliegveld van Kathmandu om van daar te zoeken naar inge sloten slachtoffers. Een cul- tuurshock voor bewoners en hulpverleners waarbij Eef Albers door een radeloze Ne- palese moeder een twee da gen oude baby in zijn armen kreeg gedrukt. In de hoop dat deze Westerse hulpver leners -en reuzen vergeleken met de kleine inlanders- de baby zouden verzorgen en meenemen. Ook Jack, gehard als brand weerman, zag de armoede en ellende met in de rivier zowel doden als mensen die zichzelf wasten of er water uit dronken. Grootste zorg Grootste zorg voor de red dingteams waren de in gestorte huizen, gebouwd van puinsteen met amper cement ertussen. Met speur honden en graafapparatuur gingen de werkers in hel oranjepakken op zoek naar overlevenden en gewonden tussen de lijken. Tien da gen lang zoeken in steden en platteland. Zelf hebben de Schiedamse reddings werkers ook (na-J schokken gevoeld. Een angstige erva ring: "alsof er tien metro's onder je huis botsen", vertel len ze veilig thuis bij kinde ren en kleinkinderen. SCHIEDAM - Beide Schie dammers hebben jarenlang ervaring met gewonden en ongelukken. Jack van de Grijp (52) bij de brandweer in Schiedam en collega Eef Albers (ook 52) als ver pleegkundige in de regio ambulance. Maar dit was wat anders dan een brandje blussen of gewonden helpen bij een verkeersongeluk. Jarenlang oefenen zij als specialisten voor het USAR- team voor zoek- en reddings operaties waarbij mensen ingesloten of bedolven zijn. Maar zij werden nog nooit uitgezonden. En toen was het plots raak. Op zaterdag 25 april treft een zware aardbeving Nepal met een kracht van 7.8 op de Jack en Eef troffen in Nepal een land in despair aan. Een puinhoop met ingestorte huizen, weggeschoven wegen en een apathische bevolking. Foto: prive-archief schaal van Richter. Dus zon dagmorgen spoorslags weg met een DC 10 naar een toen nog onbekend land in Azië. Search and rescue In één van de vier Search- and Rescuegroepen (SAR) zijn de Schiedammers bin nen 24 uur in het buitenland inzetbaar. Bijstandsteam In het bijstandsteam zo wel artsen, bouwkundigen, verplegers brandweer en hondenbegeleiders. Samen met speciale opsporingsap- paratuur zoeken naar over levenden en gewonden bij een ramp. Zij troffen daar een land aan 'in dispear'. Een puinhoop met ingestor te huizen, weggeschoven wegen en een apathische bevolking die niet besefte wat er gebeurd was. Het weer wordt elke dag een beetje beter en het resultaat hiervan is dat de mensen weer volop van hun caravan of huisje op een camping gaan ge nieten. Ik gun het iedereen die hier lekker gebruik van kan maken maar bedenk tege lijkertijd dat hierdoor toch weer een aantal mensen wat eenzamer achterblijven. Natuurlijk kiezen er mensen voor om geen contact met anderen te hebben, maar in de meeste gevallen is het geen kwestie van kiezen. Echte eenzaamheid heeft niets met leeftijd te maken, het kan iedereen over komen en is gewoon verschrikkelijk. Erger dan ziek zijn denk ik, want ben je ziek, dan word je meestal verzorgd. Als ik in de krant lees dat in een Humanitas verzor gingsflat in Deventer vijf studenten gratis gehuisvest zijn tussen 160 "ouwetjes" (en dat schrijf ik met een knipoog hoor) dan denk ik: DAT is de oplossing! De studen ten mogen gratis wonen tegen een kleine tegenprestatie. Ik zie het al voor mij: ik met mijn computer begrijp iets niet en voor zo'n wizkid is het een fluitje van een cent. Net zo makkelijk als voor iemand anders het indraaien van een lamp is. De oude ren hoeven niet op gevaarlijke trappen te klimmen, maar wat het belangrijkste is: de levenservaring die zij samen kunnen de len. Wat te denken als er ierpand overlijdt? Ook daar worden de jongeren dan mee geconfronteerd. Ik ben ervan overtuigd dat het een win-win situatie is. Ook wij in Schiedam zouden dit kunnen proberen, er wordt een studentenflat verbouwd bij het Stationsplein, voor buitenlandse studen ten. Zet er wat ouderen met levenservaring bij die de stad en omgeving goed kennen en ook daar snijdt het mes dan aan twee kanten. Tot volgende week! Joke Ballijns SCHIEDAM Iedereen in Schiedam kan meedoen aan de verkiezing: 'Groenste straat van Schiedam'. De ver kiezing wordt georganiseerd door de vereniging voor tuinliefhebbers Groei&Bloei (afdeling Waterweg-Noord) in samenwerking met de ge meente Schiedam. Met plan tenbakken, geveltuintjes en groen in betegelde voortui nen, wordt het straatbeeld groener en gezelliger. De straat die de titel wint, kan rekenen op een mooi bedrag voor bijvoorbeeld een straat- Aanmelden Aan de wedstrijd kunnen (delen van) straten, pleinen Er zijn prijzen van 300,200 en 100 euro. Dus zeker de moeite waard om er als straat aan mee te doen. Foto: archief en lanen meedoen. Meldt bestaat uit groendeskundi- deze vóór 1 juli aan via: gen. Zij gaan in de zomer op degroenstestraatvanschie- pad om deelnemende stra- n. De jury ten te beoordelen. WGGGNGR Media Contactgegevens redactie Bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a, Postbus 1980 I www.deweekkrant.nl 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131 010 Verspreidklachten E redactie.ns@wegenermedia.nl T (0900) 424 57 26 I www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E familieberichten@wegenermedia.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.familieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85 of mail: E: telesales@wegenermedia.nl adverteren.zuidholland@ 1(0900)6743836 wegenermedia.nl Druk Commercieel Directeur Wegener Nieuwsdruk Bas Stikkelorum B.Stikkelorum@wegenermedia.nl Algemene voorwaarden en overige informatie Redactie Nieuwe Stadsblad 1 www.wegenermedia.nl Rob Kokkelink Nieuwe Stadsblad is een uitgave Karin Moerman van Wegener Media BV. Emile van de Velde Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Chef regioredactie uitgaven van Wegener Media BV. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegenermedia.nl Wegener Media BV Educatieve Buurttuin aan de Maasboulevard SCHIEDAM - Een oase van rust in de Gorzen, voor en door buurtbewoners, waar educatie en recreatie hand in hand gaan. Vandaag, woensdag 13 mei, wordt de Educatieve Buurttuin 'Maasboulevard' officieel geopend door wethouder Stam. Samen met enkele leerlin gen van de Willibrordus- school gooit hij om 11.30 uur enkele zaadbommen op het terrein als feestelijk startsein. De Educatieve Buurttuin is te vinden aan de Jachthavenlaan 14. In de buurttuin kunnen leerlingen van scholen in de buurt natuuronderwijs krijgen. Daarnaast wordt de tuin een plek waar buurtbewoners kunnen (moes)tuinieren, activitei ten ontplooien of gewoon genieten van de nog op te zetten bloementuin of het voedselbos. Een deel van de opbrengst uit de tuin wordt als on derdeel van de lesstof door de leerlingen naar de voedselbank of het ver zorgingstehuis gebracht en op school gebruikt. De rest gaat naar de vrijwilli gers die meehelpen. GroenLinks steunt volkspetitie Red de Zorg SCHIEDAM - FNV en CNV gaan via een volkspetitie 300.000 handtekenin gen binnen zes weken ophalen voor de zorg: de volkspetitie Red De Zorg. GroenLinks Schiedam staat vierkant achter deze petitie en vraagt leden en sympathisanten ook te te kenen: www.fnvvoorzorg. nl. Acht nieuwe kavels Oranjeburgh SCHIEDAM - In Oranjeburgh komen acht nieuwe bouw- kavels beschikbaar voor particulier opdrachtge verschap. Dat betekent dat de kopers van deze kavels er zelf hun huis kunnen laten bouwen, dus zonder projectontwikkelaar. Er is veel belangstel ling voor zelf bouwen in Schiedam. Dat bleek ook tijdens de recent gehouden woon beurs in Rotterdam. Inwo ners die de stad ooit voor hun studie hebben verla ten, overwegen terug te keren. Het zijn bovendien niet alleen Schiedammers die hun blik op de wijk in wording richten. Ook uit omliggende gemeenten neemt de belangstelling toe. Inmiddels zijn in Oranje burgh 26 kavels verkocht, waarop 22 woningen zijn gebouwd of waarvan de bouw binnenkort start. De kavels die nu beschikbaar komen bevinden zich in het binnengebied. De verkoopprijzen van deze acht kavels beginnen bij 242.990 euro. De inschrijving is maan dag 11 mei gestart.

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 3