Veteranen in het zonnetje gezet II li I I' I' 24/7 bij je klanten onder de aandacht Dizzieni 11 tatiana de rosnay jouw bedrijf of aanbieding in de spotlight Maivande Win de nieuwe 20 roman van exemplaren' Tatiana de Rosnay! Word gratis lid, doe mee en win Een Parijse affaire! —kt EP 3 Nieuwe Stadsblad Nieuwe Stadsblad staat midden in de samenleving en is 24 uur per dag betrokken www.nieuwestadsblad.nl ^enVarijseaffaire Dizzie.nl, de leukste boekencommunity van Nederland. Al je favoriete boeken op één plek! EP-^g O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 8 juli 2015 12 De gemeente Schiedam organiseerde woensdag 24 juni de 8e Veteranendag. Met de uitnodiging aan de 400 Schiedamse veteranen, waaronder 140 jongeren, wil de gemeente haar waardering uitspreken voor alle veteranen die voor vrijheid vochten tijdens de Tweede Wereldoorlog; in voormalig Nederlands Indië; Korea of Nieuw Guinea; maar ook naar de militairen die onlangs terugkeerden van vredesmissies in internationaal verband. Door Kathy Huitema SCHIEDAM - Burgehieester Lamers ontving de vetera nen met een hartelijk woord van welkom en gaf daar na het woord aan majoor Marco Kroon, drager van de Militaire Willems-Orde. Kroon benadrukte dat ka meraadschap als-rode draad door een missie loopt. Bij het boeiende betoog worden beelden vertoond hoe de wereld er voor de militairen in Uruzgan uitzag. Schok kende beelden van de sluip moordenaar die altijd op de loer ligt, de brandende zon, die de temperatuur vaak deed oplopen tot 40 graden en de persoonlijke ervaring, die Kroon onderging als lei der, vader en mens. Begon hij zijn lezing met kameraadschap, Kroon ein digt met een boodschap: 'Kameraden, als je kunt, praat over de ervaring, die PRAAT OVER JE ERVARINGEN, OPGEDAAN TIJDENS DE MISSIE je hebt opgedaan tijdens je missie.' Er waren momenten van herkenning in de foyer. Jan Vorstenbos (88): 'Ik moest in 1947 naar Indië. Vanuit Amsterdam vertrokken we met de 'Nieuw Holland'. Wegens averij hebben we zesenveertig dagen over de reis gedaan. Ik heb gewerkt in de werkplaats van de ma riniers en ik kreeg zakgeld. Later, als korporaal, kreeg ik dubbel zakgeld. Heimwee heb ik niet gehad. Toen ik in 1949 weer terug kwam in Nederland was ik meteen weer geaard. Ik kom uit een groot gezin en mijn familie stond als een man achter me. Ik kon ook gelijk weer aan de slag bij mijn oude baas. Ik heb narigheid gezien, maar in tegenstelling wat Kroon zei: ik heb nooit wat verteld. De leuke dingen onthoud je wel, de ergste dingen vertel je niet.' Veteranendag 2015: majoor Kroon: 'Kameraadschap en een boodschap Foto: Marius Schinkel Elisabethe Ramos (43) is als militair uitgezonden naar Bosnië, Kosovo, Afghani stan en Somalië: 'Ik ben mi litair en koos ervoor me uit te laten zenden omdat ik me in wil zetten voor vrede en veiligheid voor mede land genoten. De woorden van Marco Kroon spraken me aan. Uit ervaring weet ik, dat het belangrijk is om te praten. Niets is tij dens een missie vanzelf sprekend. Er kan van alles gebeuren. Ik heb jonge colle ga's opgevangen, die bij hef tige gebeurtenissen waren betrokken. We hebben ons verhaal aan elkaar verteld en zo hebben we elkaar door de emoties heen gesleept.' Marco Kroon is sinds 4 november 2014 werkzaam als trainer bij het Land Training Centre van de Koninklijke Landmacht in Amersfoort. Hij isfje eerste militair sinds 1955 die is toegelaten tot de Militaire Willems-Orde, de hoogste militaire onderscheiding die Nederland kent. Koningin Beatrix sloeg Kroon op 29 mei 2009 tot Ridder en reikte hem de versierselen uit. In 1989 begon Kroon zijn militaire loopbaan bij het Korps Mariniers. Hij werd uitgezonden naar onder meer Irak en Cambodja, Bosnië en Afghanistan. Alles voor boekenliefhebbers: Recensies Boekennieuws Blogs Winacties

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 12