Historie Schiedam: Een uitkering van zes gulden per week I Gratis 2e entreekaartje! I I Van expositie tot woordkunst Bridge in De 5 Molens Bü besteding van 25 O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 26 augustus 2015 7 Het gemeentebestuur van Schiedam kreeg in 1938 de armoede niet onder controle. De economische crisis was weliswaar op zijn retour, maar maar de ondersteuning van armlastige Schiedammers bleef op hetzelfde peil. Door Frans Assenberg SCHIEDAM - Het gemeentebe stuur zat tijdens de crisisja ren '30 van de vorige eeuw niet stil. Bestrijding van de werkloosheid was een probleem. Mondiaal als de wereld was, had men wei nig grip op de ontwikkeling van de economie. Cursus sen voor arbeiders leken een goed idee. Het leren van een vak waar het bedrijfsleven om vroeg en het weerbaar maken van werklozenbleek redelijk succesvol te zijn. Wie het eerst komt Volgens Henk Slechte in zijn boek 'Staken en Stempelen, Werken en werkloosheid in Schiedam 1890 - 1940' ver anderden de cursussen en werkverschaffingsprojecten geleidelijk aan in vakoplei dingen en -trainingen. De belangstelling voor de oplei dingen was overweldigend groot en het motto gold dan ook: wie het eerst komt, het eerst maalt. Ondersteuning Het waren geen grote be dragen die de werklozen en andere mensen zonder inkomen van de gemeente Schiedam ter ondersteu- MEN HAD WEINIG GRIP OP DE ONTWIKKELING VAN DE ECONOMIE ning ontvingen. In het eerste kwartaal van 1938 waren er 411 gezinnen en 177 alleen staanden die dat nodig had den. Het 2e en 3e kwartaal waren dat er 172. Een lichte daling maar dat was dan ook alles. Eenmalige uitke ringen namen wel iets af. Miniem bedrag De uitkeringen waren dus erg laag. Een gezin kreeg per week 7,27 gulden in het eerste kwartaal, in het laat ste was dat gezakt naar 5,92 gulden. Een miniem bedrag! Ondanks de lage bedragen kostte het de gemeentekas niettemin meer dan ander halve ton per jaar. De uit keringen in Leiden sloegen jaarlijks een veel groter gat in de begroting. Maar liefst Vooroorlogse prent van de Koemarkt in Schiedam. De stad had eindjaren dertig veel moeite om de armoede onder inwoners onder controle te krijgen. Foto: Collectie Frans Assenberg 471.000 gulden. Goed nieuws Er was ook goed nieuws te melden. Nou ja, goed. Een staatje gemaakt aan de hand van gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek liet een voor Schiedam redelijk gunstig beeld zien. Het overzichtje van armlas tigen betrof een aantal ver gelijkbare steden, te weten Delft, Dordrecht, Leiden en Schiedam. We zien daarin dat in Delft in het derde kwartaal van 1938 zeven tot acht gezin nen werden ondersteund, Dordrecht en Leiden echter moesten veertien respec tievelijk vrijftien gezinnen geld geven om in leven te blijven. Schiedam zag mooi ere cijfertjes: zes a zeven, zo lezen we in de lokale krant uit die tijd. Terwijl Schiedammers de eindjes aan elkaar probeer den te knopen ontving koningin Wilhelmina in het paleis op de Dam in Amsterdam tijdens een groot gala diner de Belgische koning Leopold. Diezelfde dag moest in de Boerhavelaan een motorrijder plotseling hard remmen toen een jongen de weg straat overstak. De mo torrijder ging onderuit en liep forse schaafwonden op. SCHIEDAM - Ook de laatste vier maanden van dit jaar is weer heel veel te doen, ho ren, zien en beleven in de Bibliotheek Schiedam. Van september tot en met december staat de Biblio theek in de Korenbeurs bol van de leuke, leerzame en inspirerende bijeenkom sten, activiteiten en rondlei dingen voor alle leeftijden. Ook in de voorzieningen in de wijken worden bijeen komsten georganiseerd. Zo worden de digitale cursus sen en (gratis) spreekuren nu ook in Wijkcentrum De Brug gegeven en hebben ook De Erker en Hof in Zuid lee- sclubs 'Makkelijk lezen'. In de Korenbeurs aan de Lange Haven 145 staan on der andere exposities, voor- leesmiddagen, schrijversle zingen, digitale cursussen en spreekuren op het pro gramma. SCHIEDAM - Wie houdt van bridgen is in de 5 molens aan het goede adres. Er is nog plaats voor enthousias te deelnemers, iedere maan dagmiddag van 12.30-15.30 uur. In september gaan ze weer van start in het ontmoe tingscentrum. De 5-Molens is te vinden aan de Nieuwe Damlaan 818. Meer informatie: 010- 470 55 00. I Het goedkoopste artikel met 50% korting. Niet geldig i.c.m. andere acties en/of aanbiedingen. De korting is geldig t/m 13 september 2015. Specifieke voorwaarden per attractiepark vind je op scapino.nl/pretparken

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 7