Slooplabel in Zuid van de baan WOZ-waarde als onderdeel puntentelling Bewonerscommissie Zwaluwflat 36 jaar Huurverhoging 2015 - Positief onderhandelingsresultaat Schiedam volgens Schuringa Een brug te ver! Voor veel mensen uit een aantal complexen in de Lekstraat, IJsselmon- destraat en Poortugaalsestraat zal 9 maart, de dag dat Woonplus bij hen een brief in de brievenbus liet ploffen met de mededeling dat het slooplabel van hun woning was gehaald, als een nationale feestdag gevierd worden. In het nieuwe ondernemingsplan geeft Woonplus aan dat hun koers is aangepast. Een belangrijk onderdeel hierin is dat zij zich meer gaan richten op het onderhoud en het verbeteren van woningen en min der op sloop en nieuwbouw. Woonplus heeft alle complexen die voor sloop in aanmerking kwamen opnieuw beoor deeld. Woonplus heeft daarbij gekeken naar de prestaties van deze complexen, zoals verhuurbaarheid, technische kwali teiten en het bewonersoordeel. Uit deze beoordeling kwam naar voren dat de sloop van deze complexen niet echt nodig is. Daardoor vervalt het sloop label en wordt het label doorexploiteren erop geplakt. Dit is allemaal prima, maar het was beter geweest deze onderzoe ken vooraf te doen, zodat mensen die er hun leven lang al wonen, niet de stuipen op het lijf wordt gejaagd. De impact op bewoners na de sloopmelding in 2013, is helaas niet voelbaar voor de medewerkers die de sloopbrieven versturen. Zij doen hun werk en daarmee klaar. Dat er in zo'n complex in de tijd tussen het opplakken van het label sloop en het intrekken ervan veel gebeurt, dringt niet helemaal door in de Valeriusstraat. Woningen die leegkomen worden verhuurd aan mensen waarop de buurt eigenlijk niet zit te wachten. Deze mensen brengen veel overlast in de complexen wat een teruggang van de leefbaarheid tot gevolg heeft. Jammer dan, er wordt toch gesloopt, was de gedachte van Woonplus bij de vele klachten die er wer den gespuid. Nu het slooplabel eraf is, is de situatie niet meer terug te draaien en blijven de overlastgevers zitten. Een taak van de bewoners- en huurders belangenvereniging Zuid is om structuur aan te brengen en de vinger op de zere plekken te leggen. TERUG NAAR EIGEN BAAS IN ONZE WIJK, zal de slogan moeten worden om zulke dwalingen in de toekomst te voorkomen. Inhaalslagen in onderhoud en planmatig onderhoudspro- gramma voor de komende jaren moeten zeker opgesteld worden. Wij als bewo nersvereniging zullen daarop toezien. Namens de werkgroep Huurdersbelangen van Bewonersvereniging Schiedam Zuid, Sjaak Bijloo, Op 1 oktober 2015 verandert het wo- ningwaarderingssysteem voor huur woningen, ook wel de puntentelling genoemd. De WOZ-waarde wordt een belangrijk onderdeel in dit systeem. Het aantal punten dat voor iedere woning berekend wordt is in het vervolg mede afhankelijk van de WOZ-waarde. De onderdelen woonvorm, woonomgeving en hinderlijke situaties komen dan in de puntentelling te vervallen. Huurders dienen op de hoogte te zijn van de WOZ-waarde van hun gehuurde woning om te kunnen bepalen of de huurhoogte passend is. Indien deze huurhoogte niet passend is, hebben huurders de mogelijkheid een procedure tot huurverlaging te starten. Het SOBO heeft het College van B&W gevraagd met grote spoed de WOZ- waarde aan alle huurders in Schiedam mede te delen. Jacques Freijee Naschrift: De Regionale Belasting Groep (RBG) re ageerde dat het de huurders in februari 2016 de WOZ-waarden zal toesturen. Huurders kunnen nu al hun WOZ-waar de opvragen door te bellen naar 088- 2911000 of het contactformulier in te vullen op de website van de RBG. Mocht u vragen hebben over het uitreke nen van de nieuwe maximale huur van uw woning en mocht er een huurverla ging nodig zijn, kunt u altijd contact met het SOBO opnemen. In 2014 bestond de bewonerscommissie Zwaluwflat 35 jaar. Dat moest gevierd worden! De bewoners van alle 128 woningen kregen een uitnodiging voor een leuk dagje uit. Het werd voor de bewoners, die tussen de 55 en 100 jaar oud zijn, een heel geslaagde dag: bewo ners werden verrast met een boottocht, vogelshow, rondleiding en een diner bij Avifauna in Alphen aan den Rijn. Bewonerscommissie Zwaluwflat is er voor haar bewoners. Van oorsprong behartigt de bewonerscommissie de belangen van haar huurders en is het een directe overlegpartner van Woon plus over onderhoud, huurverhoging en servicekosten. De bewonerscommissie vindt echter dat een goede commissie zich met meer onderwerpen dan enkel belangenbehartiging moet bezighou den. De Zwaluwflat heeft zich aange sloten bij het SOBO omdat ze vindt dat kennis van andere gebeurtenissen en ontwikkelingen in Schiedam ook van belang zijn, zowel voor de bewoners van de Zwaluwflat als om goed beslagen ten ijs te komen bij Woonplus. Bewonerscommissie Zwaluwflat heeft regelmatig overleg met Woonplus omtrent zaken die in en rondom de flat gebeuren. De bewonerscommissie had bijvoorbeeld een adviesrol over de kleur die de flat zou krijgen bij een nieuwe schilderbeurt. In onderling overleg is er gekozen voor de vertrouwde kleur blauw. Tevens is er goed overleg ge weest over het vervangen van de bal- kon- en galerijvloerconstructie. Het contact met bewoners is net zo be langrijk. Voor nieuwe bewoners wordt een bloemetje gekocht en bewoners die in het ziekenhuis worden opgenomen krijgen een kaartje en bij thuiskomst een kleine attentie om hen te steunen. Daar naast organiseert de bewonerscommissie ieder jaar een jaarvergadering. Deze ver gadering wordt óok wel de kerstborrel genoemd: er wordt niet statisch verga derd. Er is een bingo met leuke prijzen, er wordt gedanst en er worden lekkere hapjes en drankjes genuttigd. De komende jaren gaat bewonerscom missie Zwaluwflat door met het be- Zwaluwflat hartigen van belangen van bewoners, overleg plegen met Woonplus en het in de gaten houden van ontwikkelin gen in Schiedam. Op naar het volgende uitstapje als dé bewonerscommissie 40 jaar bestaat! Pim Westerveld Eind april is altijd een spannende peri ode. Hoeveel procent huurverhoging wil Woonplus dit jaar doorvoeren? Op basis van het inkomen mocht Woonplus dit jaar voor de laagste inkomensgroep maximaal 2,5 procent huurverhoging berekenen, voor de middeninkomens 3 procent en voor de hoogste inkomens 5 procent. Verhuurders in grote steden, zoals in Rotterdam, rekenen de maxi male huur door aan hun huurders. Er zijn echter ook woningcorporaties die een minimale huurverhoging (bijvoorbeeld 1 procent inflatie) of helemaal geen huur verhoging doorrekenen. Het SOBO heeft met Woonplus gepraat en onderhandeld over de huurverho ging. Het SOBO is van mening dat in tijden waarin huurders al moeite heb ben hun vaste lasten te betalen, het niet gepast is als de maximale huurver hoging door Woonplus wordt doorge voerd. Door stevig te onderhandelen en standvastig te zijn, heeft het SOBO met Woonplus een mooi percentage weten af te spreken. Er is afgesproken dat alle inkomensgroepen een huurverhoging van 1,5 procent krijgen. Het SOBO is niet ontevreden met deze huurstijging. Met deze relatief geringe lastenverhoging denkt het SOBO een positieve werking te hebben op de huurders in tijden dat de lasten al zo hoog zijn. Tijdens de ledenvergadering van het SOBO - waar onze achterban, de bewonersverenigingen in Schiedam bij aanwezig waren, werd het onderhande lingsresultaat met applaus ontvangen. Inge Kerdel "Schiedammers grommen wel maar uiteindelijk schikken zij zich toch naar het gezag." Toen ik onlangs deze uitspraak onder ogen kreeg moest ik onwillekeurig aan koningin Maxima denken die in 2007 niet tot ieders vreugde verklaarde dat 'de Nederlan der niet bestaat'. Analoog aan deze uitspraak kan wor den vastgesteld dat 'de Schiedammer' dus ook niet bestaat. Volgens de beste afdeling van de gemeente Schiedam, de afdeling Onderzoek en Statistiek, is deze bewering onjuist omdat er ruim 70.000 stadgenoten officieel als Schiedammer staan geregistreerd. "Ich bin ein Berliner" was de beroemde uitspraak van president JFK uitgespro ken in 1963 kort nadat de muur Berlijn door midden deelde. Toen acteur/ president Ronald Reagan in 1987 een uitstapje naar dezelfde stad maakte deed in Berlijn het grapje de ronde dat de voormalig acteur beter naar Hamburg zou zijn gegaan want juist daar zou hij zijn toespraak dan kunnen besluiten met de woorden: "Ich bin ein.... Hamburger!" Schiedam heeft ook een scheiding en dat is de A20. In het Schiedamse is het normaal om te spreken van Schiedam- Noord en dan wordt het gedeelte boven de snelweg bedoeld. Schiedam Zuid daarentegen wordt nooit gezegd want dan heb je het over De Gorzen. Kortom het is niet zo eenvoudig als je niet van hier bent om het één en ander van elkaar te onderscheiden. Je moet toch wel enigszins ingevoerd zijn om deze verschillen te snappen. Er zijn echter zaken waar ik als (ge boren) Schiedammer geen pepernoot van begrijp. Een van de meest in oog springende zaken is het voorne men om een nieuwe (voetgangers) brug over de Lange Haven te leggen. Schiedam heeft hierbij het geluk dat de Lange Haven niet op de lijst van de Unesco Werelderfgoed staat. Ik weet zeker dat Schiedam ogenblikkeljjk van de lijst verwijderd zou worden. Maar ja krankzinnigheid is niet verboden en het is ook niet strafbaar. Er wordt gefluisterd dat deze brug, gepland in het verlengde van de Taansteeg en nergens naartoe leidend dan naar de overkant, er komt omdat het oude Kantongerecht door de firma Nolet in oude originele luister wordt hersteld. En Nolet zou een brug willen, dus komt er een-brug. Dit gerucht zal door veel bestuurders en andere coniferen ongetwijfeld wor den gerangschikt onder de vermeende negativiteit van de Schiedammer. Ik wil mijn geliefde stadgenoten liever nuchter/ krifisch noemen want deze toch positieve eigenschappen zijn het die 'de Schiedammer' kenmerkt. En geachte stadsbestuurders: uiteindelijk grommen de Schiedammers wel maar schikken zij zich toch naar het gezag. H.M.A. Schuringa Singel 85 3112 GL Schiedam 010-2734701 woonzorgwinkel@soboschiedam.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 13