Kom mee naar buiten, allemaal! Het CJG geeft u de vijf! Uw dag vraagt om meer dan één bril Gratis de gezondheid van uw ogen controleren ZORG WELZIJN ADVERTORIAL OPTICIEN PAUL 'BERG Misschien las u het al vorige week: buitenspelen is een goede manier om kinderen in beweging te krijgen. Een potje voetballen, aan het klimrek hangen, tikker tje spelen... ze merken niet eens dat ze calorieën verbranden! En buitenspelen is ook goed voor de fantasie, de zelfstandigheid en de sociale ontwikkeling van een kind. Orthopedagoog Natalie Kruidhof vindt dan ook: kinde ren moeten elke dag lekker bui tenspelen. Maar wat als het regent? "Het regent bijna nooit de hele dag", lacht Natalie. "En tussen de buien door is het heerlijk om met laarzen aan in de plassen te stampen! Dat een kind het een beetje koud krijgt en een beetje vies wordt, daar is niets mis mee. Hetzelfde geldt voor vallen of andere kleine ongeluk jes." Geen paniek dus als uw kind zijn grenzen probeert te verleggen. Dat is heel ge zond. En wat als uw kind geen zin heeft? Natalie: "Als een kind zegt: 'ik heb geen zin', dan weet het vaak niet wat het moet doen. Als ouder kun je daar bij helpen. Denk mee over wat er buiten te beleven is, of herinner je kind aan spel- - letjes of buitenspeelgoed dat het even is vergeten." Lekker buitenspelen? Geef me de vijf! 1. Buitenspelen hoort erbij: huppekee, even naar buiten. 2. Houd de eerste jaren een oogje in het zeil. Afhankelijk van de buurt en uw kind geeft u steeds meer zelfstandigheid. 3. Geen buurkinderen thuis? Trap samen een balletje. 4. Denk mee over wat uw kind kan doen: zal ik je springtouw pakken? 5. Ha, het is weer herfst. Lekker kastanjes en paddenstoelen zoeken! Week van de Opvoeding Van 5 tot en met 11 oktober vindt de landelijke Week van de Opvoeding plaats. Dit jaar is het thema Geef me de vijf! In aanloop naar deze week geeft het Centrum voor Jeugd en Gezin elke week opvoedtips en adviezen in deze krant. Tot volgende week! centrum voor jeugd en gezin Schiedam Meer informatie Wilt u meer informatie over het belang van buitenspelen? Ga naar www.cjgschiedam.nl of bel 010-44 44 622 Het Nieuwe Stadsblad woensdag 30 september 2015 11 Op 8 oktober 2015 is het World Sight Day. In het kader hiervan kunt u van 5 t/m 10 oktober gratis de gezondheid van uw ogen laten controleren bij één van de 53 optiekza ken aangesloten bij het Optometristen Collectief Rijnmond. Mocht na de controle verder onder zoek door de oogarts noodzakelijk zijn, dan wordt u doorverwezen naar Het Oogziekenhuis Rotterdam. World Sight Day is een jaar lijks terugkerende dag die georganiseerd wordt door VISION 2020. Zij zetten zich in om vermijdbare blind- en slechtziendheid wereldwijd uit te bannen voor het jaar 2020. VISION 2020 is een initiatief van o.a. de We reldgezondheidsorganisatie (WHO). Ook in Nederland zijn nog 200.000 mensen onno dig blind of slechtziend. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn staar en ma- culadegeneratie. Door de gezondheid van uw ogen te laten controleren kunnen deze en andere oogafwijkin gen en oogaandoeningen op tijd worden ontdekt en be handeld. In de week van 5 t/m 10 ok tober onderzoeken de opto metristen van het Optome tristen Collectief Rijnmond gratis de gezondheid van uw ogen. Zeker wanneer u klachten heeft met kijken, een verandering bemerkt heeft in het kijken of wan neer er oogaandoeningen in de familie voorkomen, wordt u aangeraden om uw ogen te laten controleren bij één van de aangesloten op tiekzaken. Met deze gratis screening willen de optometristen en Het Oogziekenhuis Rotter dam meer bewustzijn cre- eren met betrekking tot de oorzaken van slechtziend heid en de mogelijkheden om door vroegtijdige opspo ring van oogaandoeningen slechtziendheid of blind heid te voorkomen. Slecht ziendheid wordt door oude ren vaak als onvermijdelijk beschouwd, maar veelal voldoet een eenvoudige be handeling of het aanmeten van een bril al om het ge zichtsvermogen te verbete ren. Deelnemende optometristen Op www.oogzorgspecia- listen.nl vindt u via de le denzoeker een optiekzaak bij u in de buurt waar u na het maken van een afspraak terecht kunt voor het gratis onderzoek. De vijfde Week van de Op voeding is van 5 tot en met 11 oktober 2015. Het thema dit jaar: 'Geef me de vijf!'. Daarom vijf diensten die het Centrum voor Jeugd en Ge zin (CJG), als uitvoerder van de jeugdgezondheidszorg in Nissewaard, u te bieden heeft. 1. Verlenen basis medische zorg Het CJG ziet kinderen regel matig. Vanaf de geboorte tot uw kind 18 jaar is. Bij pas geboren kinderen testen wij het gehoor en geven we een hielprik om een aantal ern stige erfelijke aandoeningen op te sporen. 2. Monitoren ontwikkeling en gezondheid Tot uw kind 4 jaar is, nodi gen we u en uw kind uit op het consultatiebureau. Hier neemt de jeugdarts of jeugd- verpleegkundige de tijd om naar de ontwikkeling en gezondheid van uw kind te kijken. Hij wordt gewogen en gemeten. 3. Voorlichting en vraagbaak Ook schoolgaande kinderen komen het CJG geregeld te gen. We blijven de gezond heid van uw kind monito ren. In groep 2 en 7 krijgen u en uw kind daarom een uitnodiging voor een ge sprek met de jeugdarts of jeugdverpleegkundige. Zit uw kind in klas 1 van het voortgezet onderwijs, dan nodigt de jeugdverpleeg kundige hem opnieuw uit voor een gesprek. Het jaar voor hij eindexamen doet, wordt uw kind gevraagd een digitale vragenlijst in te vul len over zijn gezondheid en gedrag. 4. Bieden opvoedondersteu- ning U kunt bij het CJG terecht met alle vragen over op voeden, opgroeien en ge zondheid. Ieder heeft zijn eigen manier van opvoeden en elk kind is anders. Daar horen allerlei verschillen de opvoedvragen bij. Veel antwoorden kunt u terug vinden op onze website. Ook bent u welkom op het inloopspreekuur of kunt u een afspraak maken met de pedagoog. 5. Vaccineren tegen infectie ziekten Om ernstige ziekten en epidemieën te voorkomen, nodigt de overheid alle kinderen in Nederland uit om zich kosteloos te laten vaccineren tegen twaalf in fectieziekten zoals difterie, kinkhoest en rodehond. Het CJG voert dit Rijksvaccina tieprogramma uit. De eerste prik krijgen kinderen als zij tussen de 6 en 9 weken oud zijn. Jongens krijgen als 9-ja- rige de laatste prik. Meisjes ontvangen een extra uit nodiging, in het jaar dat zij 13 worden. Dit is tegen het baarmoederhalskankervi- rus. 3 www.cjgnissewaard.nl 0181 - 23 7100 www. weekvandeopvoeding. nl Bij aankoop van een nieuwe bril ontvangt u 25% korting op een multimediabril, beeldschermbril of gepolariseerde zonnebril! Word VIP-klant en ontvang maar liefst 50% korting! Informeer voor uw persoonlijke kortingsaanbod en de mogelijkheden. DAT IS DUIDELIJK Mgr. Nolenslaan 418,3119 EL Schiedam T010 - 473 53 84 www.opticienpaulberg.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 11