II II II Filmer trekt land in met Goulash-kanone Twee keer 5000e bezoeker Liduina EP P "W" ANBO-NIEUWS Gratis 0V voor minima 'Moreel hoog houden' COLOFON KORT NIEUWS O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 7 oktober 2015 3 Schiedamse filmer Wiebe Hoogeveen heeft er een maand aan gewerkt. Zijn Oost-Duitse veldkeuken uit 1957 is helemaal opgeknapt en staat er fris bij; in fris legergroen en schoongeschrobde ketels. Met zijn 'goulashkanon' gaat hij de markt op. Naar foodfestivals en openlucht evenementen als re-enactment waar militaire veldslagen worden nagespeeld. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Zijn militaire veldkeuken vond de 60- jarige Hoogeveen diep in Oost-Duitsland. Een aan hangwagen die soldaten als uit de eerste Wereldoorlog van voedsel moest voorzien. Een kar van 500 kilo plaat staal met overal laatjes, bak ken en een schoorsteen. "De Goulasch-kanone kan wel honderd militairen in de openlucht van voedsel voor zien," vertelt de filmer van Pop Up-Tv. Hij is (nu nog) cameraman maar wil met zijn kanon het land in om op festivals soep te verkopen. Zijn kleine aanhangwagen, want er zijn wel grotere veldkeukens, kostte hem zeker een maand om op te knappen. Alles moest hij afbikken, waarna hij hem helder legergroen schil derde en de grote pijp of schoorsteen bovenop weer toonbaar maakte. Onder de keukenwagen grote bakken en ketels die warm worden gestookt met vuur van hout. "Maar er kan ook met kolen of zelfs kamelenpoep - in de woestijn - worden gestookt", Ik zou nog terugkomen op het gratis OV voor de minima. Nog steeds is hier onduidelijkheid over. Heeft u een bijstandsuitkering dan komt u in aanmer king hiervoor, maar voor AOW'ers gelden andere bedragen. Bij uw AOW uitkering wordt ook het vakantiegeld meegeteld en daarboven is er een ruimte van 34 euro p.p. dus bij een echtpaar 68 euro per maand. Blijft u binnen dit bedrag, geen probleem, maar maak wel gebruik van uw recht en vraag het aan! Ons Service Team kan u op vrijdag tussen 13.00 en 14.00 uur helpen. Zorg wel dat u alvast een persoonlijke OV-chipkaart heeft en een DIGID code. Geen DIGID code? Ook zij en de WOT-teams in de wijken, helpen u daarmee. Heeft u meer inkomsten, he laas dan zit het gratis OV er voor u niet in. Afgelopen donderdag zijn wij met twee touringcars naar Montfoort geweest, eerst lekker koffie met gebak, daarna een rondrit en terug in Montfoort een gewel dig diner. Daarna een boottocht over de Linge. Nu kunt u mij voor "bootje varen" wakker maken en ik heb, samen met alle mensen volop genoten die dag. Het weer was stralend, de mensen waren stralend: kortom een geweldige dag. Onze volgende bustocht staat gepland op donderdag 19 november. Jammer genoeg kunnen wij die dag maximaal een touringcar inzetten. Wilt u mee? wacht niet te lang met in schrijven, want wie het eerst komt... En vol is echt vol. Omdat er erg veel belangstel ling is gaan leden voor deze reis voor, is er later nog plaats, dan mogen ook introdu- cees mee. Tot volgende week! Joke Ballijns (Joke is verbonden aan ANBO Schiedam) SCHIEDAM - Waarschijnlijk was iedereen een beetje ze nuwachtig voor de komst van de 5000e bezoeker van de Liduinatentoonstelling in de basiliek, want toen het moment daar was werden er twee bezoekers voor de 5000e aangezien. "Het dub bele van een vooraf te voor zichtige schatting", jubelt de organisatie. Onder de bezoekers niet alleen Schie dammers, maar ook bezoek uit andere steden en zelfs uit andere landen. Nummer 5000 diende zich afgelopen zaterdag aan. Eerst dachten ze dat het Willibrord Smit uit Delft was die een kruik met Liduina-kruidenbitter en het fotoboek over de basi- verduidelijkt Wiebe. Goulashsoep Zijn veldkeuken maakt voor lopig goulashsoep maar kan ook erwtensoep (in de win ter), pasta of rijst maken. Als 'Goulasch-Kanone' gaat hij echter allerlei evenemen ten aflopen zoals hijvoor beeld re-enactmentfeesten waar burgers verkleed gaan als militair uit vroegere pe rioden. Vervolg van boven Wiebe Hoogeveen, in het da gelijks leven filmer bij Pop Up-TV, heeft een voorliefde voor alles wat oud is. "Ik had liever honderd jaar geleden geleefd toen er nog oude be roepen waren als molenaar, boekbinder en muzikant met cimbaal of hakkebord." Nu met zijn veldkeuken zal hij te zien zijn in Schiedam .bij festivals als de versmarkt in het centrum of in het Ju- lianapark. Moreel hoog houden Wiebe' s goulashrecept: een warme hap die het moreel van de troepen moet hoog houden. Hoofdingrediënt is rund vlees of draadjesvlees ge kookt in bouillon met ui, paprika, courgette en win terpeen. En op smaak ge bracht met kruiden als kum- melzaad en cayennepeper. Spatels Het vuur onder de ketels wordt aangemaakt met hout en daarom is de kar ook nog eens voorzien van bijl, zaag en spade. En levensgrote spatels om in de soepbak- ken te roeren. Soldatenvoedsel als rats, kuch en bonen staan op het toekomstige menu. Naam En de naam 'Goulasch Ka- none'? "Gewoon", vindt Wiebe, "Omdat de open luchtkeuken met schoor steen wel iets weg heeft van een mortierwerper van het leger." Reageren? redactie.ns@we- genermedia.nl De 8-jarige Helena, een van de twee 5000e bezoekers. De tentoonstelling is nog tot 31 oktober te zien. Foto: R. Poets liek kreeg. Maar door enige 8-jarige Helena van Kraaij verwarring bij binnenkomst uit Zeeuws Vlaanderen, er is nog een tweede bezoe- overigens Schiedamse van ker als 5000e aangemerkt: dë geboorte. WGGGNGR Media Contactgegevens redactie Bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a, Postbus 1980 1 www.deweekkrant.nl 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131 010 Verspreidklachten E redactie.ns@wegenermedia.nl 1(0900)4245726 I www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E familieberichten@wegenermedia.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.familieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85 of mail: E: telesales@wegenermedia.nl adverteren.zuidholland@ T (0900) 674 38 36 wegenermedia.nl Druk Commercieel Directeur Wegener Nieuwsdruk Bas Stikkelorum B.Stikkelorum@wegenermedia.nl Algemene voorwaarden en overige informatie Redactie Nieuwe Stadsblad 1 www.wegenermedia.nl Rob Kokkelink Nieuwe Stadsblad is een uitgave Karin Moerman van Wegener Media BV. Emile van de Velde Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Chef regioredactie uitgaven van Wegener Media BV. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegenermedia.nl Wegener Media BV Wat is de 'Groenste straat van Schiedam'? SCHIEDAM - Uit vijftien ge nomineerde straten wordt woensdagavond 7 okto ber de groenste straat van Schiedam gekozen. Deze krijgt van wethouder Van Steenderen onder andere een waardebon voor een leuke straatactiviteit of verdere 'vergroening' en het straatnaambordje 'Groenste straat van het jaar 2015'. De organisatie van de wedstrijd ligt in handen van de vereniging Groei Bloei en de gemeente Schiedam. Aspecten die de jury bekeken waren onder meer algemene uitstraling, onderhoud, plantkeuze en duurzaam heid. Dit jaar konden extra punten worden verdiend voor een vogelvriendelijke inrichting. De wedstrijd ligt in het verlengde van de Schiedamse nominatie als Groenste Stad van Ne derland 2013 door Entente Florale. Bewoners konden hun straat opgeven. Een aap op de WC bij Post Scriptum SCHIEDAM - Elke jaar sluit boekhandel Post Scriptum de Kinderboekenweek af met de komst van een kinderboekenschrijver. Toch zal op zaterdag 17 oktober niet de schrijfster van Een aap op de WC bij de boekhandel aanwezig zijn, maar de illustrator, Martijn van der Linden. Hij maakte het schitte rende tekenwerk voor dit bijzondere boek dat gaat over de oude diergaarde die in het centrum van Rotterdam heeft gestaan. Kort voor de verhuizing naar een nieuwe plek in de stad werd Rotterdam op 14 mei 1940 gebombar deerd door de Duitsers. Zo kwamen er ook bommen terecht op de dierentuin. Er ontstond brand en veel dieren stierven. Maar een aantal beesten trok de stad in. Leerlingen van De Vio lier, De Vlinder, CBKethel, Montessori Schiedam, De Taaltuin en De Polder vaart kregen de opdracht om zich voor te stellen hoe het zou zijn als de bewoners van Diergaarde Blijdorp plotseling door de straten van Schiedam zouden lopen of kruipen. De mooiste tekeningen hangen in de boekwinkel. Per school ontvangen twee leerlingen een gesigneerd exemplaar van het boek uit handen van Martijn van der Linden die vanaf 14.00 uur komt vertellen over het hoek. Eerste uur gratis parkeren Passage SCHIEDAM - Net als in de ga rage van het ABC-complex kan er ook in de Nieuwe Passage-garage sinds 1 ok tober het eerste uur gratis geparkeerd worden. 'Dit zijn de leukere nieuwtjes! Vanaf 1 oktober is het eer ste uur GRATIS parkeren in de garage van Passage', staat op Twitter. De oude veldkeuken moest helemaal worden afgebikt en opnieuw geschilderd door Wiebe Hoogeveen. Nu is hij klaar om het land er mee in te trekken. Foto: p

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 3