Schiedam in 't kort Nacht van de Geschiedenis gevuld met prachtlezingen KLM-huisjes Viering van 200 Jaar Eerste en Tweede Kamer €100 cashback en 10% voordeel op stroom nuon.nl/voordeelscoren O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 7 oktober 2015 7 SCHIEDAM - Prachtverhalen op vier historische locaties in de binnenstad. Dat is de formule van de Nacht van de Geschiede nis. Op zaterdag 10 oktober ontvouwt zich alweer voor het vijfde jaar een boeiend programma. Centraal staat het thema 'Tussen droom daad'. Historici, een bariton, een theologe, journalisten, zakkendragers en stokers geven het thema een Schie dams tintje. "We willen onze gasten een fijne avond bezorgen en als we hen dan gelijk kunnen interesseren voor de Schiedamse histo rie, is dat mooi meegeno men", stellen de organisato ren vast. Een hechte groep vrijwilligers zorgt elk jaar voor een uitgebreid keuze menu van lezingen. Op ver zoek van bezoekers van vorig jaar, die moeilijk konden kiezen uit het, bom volle programma, is ditmaal gekozen voor vier locaties. Tijdens de Nacht van de Ge schiedenis kan het publiek verschillende lezingen op historische locaties bijwo nen. Elke lezing duurt een half uurtje, waarna men naar een volgende locatie kan wandelen. De centrale opening is om 20.00 uur in de Westvest90kerk met een optreden van de bekende bariton Eric Habets. Daarna kunnen de bezoekers kiezen of ze in de kerk blijven voor een lezing over de 'Vroege film in Schiedam' - inclu sief live pianospel - of lie ver de lezing 'Liduina voor dummies' volgen. Behalve de Westvest90kerk zijn zaterdagavond ook het Jenevermuseum, de Haven- kerk en de St. Joris Doele geopend. In het Proeflokaal komen 'Schiedamse dro men, Schiedamse nacht merries' aan de orde en op de Kruidenzolder staat het avontuurlijke leven van Floris van Henegouwen centraal. Gelijktijdig wordt in de fraaie Havenkerk ge droomd over een toekomst voor de Schiedamse histori sche museumcollectie. Wie liever buiten blijft tij dens de Nacht van de Ge schiedenis kan een Piet Paaltjens-wandeling maken. Gids en verteller Marcel Teunissen voert zijn publiek langs gebouwen en plekken die een rol hebben gespeeld in het leven van Piet Paal- tjens. Zakkendragers van het St. Anthonisgilde schij nen de wandelaars bij in het Zwart Nazareth. Het fraaie St. Joris Doele opent zater dag vanaf 22.00 uur de deu ren voor bezoekers van de Nacht van de Geschiedenis. Rector Eric van 't Zelfde ver telt, hoe hij een superschool in Nederland van de grond wil krijgen. En de drie spor ters Nouchka Fontijn, Hans Lingen en Maurice Wieg man vertellen over hun dro men en daden. Vanaf 23.00 uur is het tijd om met elkaar na te praten en te luisteren naar het trio Pepijn Tusveld. Ben jij nog op zoek naar dat ene huisje met dat hele bij zondere verhaal? Of naar dat bijzondere Collectors Item? Je vindt het gegaran deerd op 11 oktober in het Nationaal Jenevermuseum. Er is dan een een ruilbeurs verkoop van KLM-huisjes. Het museum is open van 12.00 tot 18.00 uur. Filmmiddag Vrijdag 9 oktober is er in ontmoetingscentrum de 5 molens weer een gezellige filmmiddag. Kom kijken en genieten van de film Dirty Liar met Elizabeth Hurley en Denis Leary. Kaarten a 2,00 zijn verkrijgbaar bij de 5 molens, inclusief popcorn en een consumptie. Aanvang: 13.30 uur. Masterclass klassiek Op uitnodiging van Stich ting Opera aan de Schie verzorgt de bekende bariton en liedvertolker Maarten Koningsberger een master class. Op zondag 11 okto ber werken zeven klassiek geschooide zangers aan hun eigen liedrepertoire. Het middagprogramma van deze masterclass is voor pu bliek bij te wonen en duurt van 14.00-17.00 uur op het kantooradres van Uitgeverij Scriptum, Nieuwe Haven 151. Kosten: 10 euro. Reser veren via info@opera-aan- deschie.nl of 06-515 62 856. Spreekllur66 Zaterdag 10 oktober orga niseert D66 Schiedam voor het eerst "SpreekUur66". Hier kunnen inwoners op een laagdrempelige manier terecht bij de raadsleden. Van 13.00 tot 15.00 uur op het Land van Belofte. Zaterdag 10 oktober is weer de Nacht van de Geschiedenis, zeker een moment om Schiedam op te zoeken. Foto: Marco Spuit Bleeker BERICHTEN UIT DE KAMER Vrijdag 16 oktober is een speciale dag. Dan bestaat de Staten-Generaal, bestaande uit Eerste en Tweede Kamer, 200 jaar. Kort na het ontstaan van het Koninkrijk der Neder landen in 1815 vond de eerste Verenigde Ver gadering van beide Kamers plaats. Dat was het begin van ons tweekamerstelsel. Waar er toentertijd nog afwisselend vergaderd werd in Brussel en Den Haag omdat België en Luxemburg ook tot het Koninkrijk be hoorden, vinden de vergaderingen nu plaats in Den Haag. Dit heuglijke feit mag uiter aard niet onopgemerkt voorbjj gaan. 200 jaar Eerste en Tweede Kamer wordt 16 oktober gevierd met een bijzondere Verenigde Ver gadering in de Ridderzaal. Ik vind het een hele eer dat ik daarvoor uitgenodigd ben. De vergadering heeft een feestelijk, maar ook historisch karakter. Er wordt teruggekeken op de afgelopen 200 jaar: de betekenis van beide Kamers voor de Nederlandse demo cratie en samenleving zal aan bod komen, als ook de uitdagingen voor de toekomst. Er is ook veel te doen. Op 9 en 10 oktober kunt u de gebouwen van de Eerste en Tweede Ka mer bezoeken en de Ridderzaal. Het Plein voor de Tweede Kamer is deze dagen omge doopt tot 'StatenPlein', waar u in discussie kunt gaan met Kamerleden. Het Plein is vrij toegankelijk, maar vergeet niet voor een be zoek aan de gebouwen op het Binnenhof te reserveren. Dat kan via de website 200jaar- koninkrijk.nl. Misschien tot dan! Foort van Oosten WK Doe de online qame een!Padn>lnï Voordeel scoren Win een iPad mini EJ 100 cashback Doe de online game op nuon.nl/voordeelscoren EJ 10% voordeel op het leveringstarief van stroom en win een iPad mini. Ei Nuon regelt uw overstap van A tot Z Ook voordeel scoren? Bel 0900 08 08 of ga naar nuon.nl/voordeelscoren n 1-jarig energiecontract voorgas en stroom. Kijk op www.nuon.nl/voordeelscoren

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 7