Borst Vooruit biedt herkenning en tips SPRIT Zeilmakerij de Bruijn Meijer ZORG WELZI Rijangst Tandzorg senior proof BRILMODE R#B BOON Het Nieuwe Stadsblad woensdag 28 oktober 2015 23 Vrouwen met borstkanker moeten dagelijks omgaan met veel verschillende, vaak tegenstrijdige emoties. "Je heen en weer geslingerd voelen tussen alles uit het leven proberen te halen en je voorbereiden op de dood is wel de heftigste," vertelt Marijk Huysman (57), een van de samenstellers van het boek Borst Vooruit. Van andere tegenstellingen heeft Marijk pok voorbeel den. "Er zijn vaak dagen dat je je futloos en depressief voelt terwijl er ook periodes zijn dat je op basis van wils kracht de meest geweldige dingen voor elkaar krijgt. Wat ik ook een moeilijke te genstelling vind is dat je on danks de vele vrienden om je heen ook heel eenzaam kunt zijn. Jij bent degene die elke dag weer moet dealen met kanker en de eindigheid van je leven." In het boek komen emotio nele en lichamelijke aspec ten van het leven met borst kanker op indrukwekkende wijze naar voren door verha len van 64 vrouwen met de ziekte. Dit zijn jonge en ou dere vrouwen, met verschil lende culturele achtergron den en met doorgemaakte of uitgezaaide borstkanker. "Mijn kanker is uitgezaaid," vertelt Marijk moedig. "Door mijn huidige chemo word ik waarschijnlijk wéér kaal. Dat is dan de derde keer. Nou ben ik daar langzamer hand wel aan gewend ge raakt, maar het kwijtraken van wenkbrauwen en wim pers went nooit. Daarmee raak je ook een deel van je gezichtsuitdrukking kwijt. Gelukkig zijn daar allerlei trucjes voor. Die staan ook in ons boek." Agnes Jager, internist-on coloog in het Academisch Borstkankercentrum Eras mus MC - Havenziekenhuis, is mede-initiatiefnemer van het boek. "Eén op de acht vrouwen krijgt borstkan ker," benadrukt ze. "Van het ene op het andere moment verandert het leven van deze vrouwen in een wereld van verdriet, onzekerheid, angst en boosheid. In ons centrum kregen we regelmatig vragen die verder reikten dan vra gen over de ziekte zelf. Door onze ervaring konden we vaak antwoord geven, maar soms ook niet. We beseften dat alleen échte ervarings deskundigen daar wél iets over konden zeggen." Herkenning "Het boek biedt de herken ning waar je naar op zoek gaat na de diagnose borst kanker," verzekert Marijk. "Het is een boek door en voor vrouwen met borstkan ker, hier en daar aangevuld met advies of kanttekening van een expert. Zodat niet iedere patiënt het wiel op nieuw hoeft uit te vinden," vult mede-samensteller en oncologie verpleegkundige Paola Veenstra aan. "Door de prachtige foto's die Mir jam Letsch maakte komen de vrouwen die aan dit pro ject meewerkten heel dicht bij. Het is een trots boek ge worden!" Borst Vooruit is bewust geen boek geworden vol me dische achtergronden. Het biedt vooral veel herkenning en kan helpen om moeilijke onderwerpen bespreekbaar te maken. Paola Veenstra, Marijk Huysman, Agnes Jager, Borst Vooruit, Letsch de Clercq Visuals, 14,95. Ook te koop via www.borstvooruit.nl. Foto: Mirjam Letsch Voor bijna een miljoen rijbe wijsbezitters in Nederland is onbezorgd autorijden een probleem. Vrouwen hebben hier vaker last van dan man nen. Rijangst kan zich uiten in specifieke situaties, zoals op de snelweg, bij filerijden, het rijden door tunnels, of rijden langs het water. In deze gevallen vermijden de meeste autobestuurders de situatie waar zij bang voor zijn. Rijangst kan zich ook algemeen voordoen. Men sen die overal bang zijn rij den vaak helemaal geen auto meer. Nog deze maand start Curamentis met een cursus waarin men deze angst kan leren hanteren. O www.curamentis.nl Hoewel ouderen steeds va ker hun eigen gebit nog heb ben, is het slecht gesteld met het tandartsbezoek van deze bevolkingsgroep. Nog geen zestig procent van de men sen tussen de 70 en 80 jaar, en minder dan 40 procent van de 80-plussers zag vorig jaar een tandarts. Dat is zor gelijk vindt de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde (KNMT). Aad van der Helm, voorzitter van de KNMT: "Ouderen die op controle blijven komen, hebben betere gebitten. En betere gebitten maken het leven van ouderen pretti ger. Ze zijn pijnvrij en kun nen daardoor goed blijven EYEWEAR FALL/WINTER 2015 www.brilmoderobboon.nl INZAMELPUNT ULTRAMAR www.zeilwasserij.nl Maar bovenal het juiste adres voor: eerliik advies en uitstekende service Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 08.30-17.00 uur mei, juni en juli ook zaterdag 09.00-13.00 uur 's Maandags gesloten Koningin Wilhelminahaven N.Z. 2 3134 KE Vlaardingen (ingang Doggerstraat) Telefoon 010 - 4343747 www.zeilmakerij.bm.nl eten, wat essentieel is voor iemands algemene gezond heid. Bovendien zien zij er verzorgder uit, wat bijdraagt aan het behoud van socialfe contacten." De KNMT werkt in zeven projecten aan gezondere ge bitten voor ouderen, veelal samen met andere partijen in de zorg. Zo krijgen mantel- zorgers voorlichting, zijn er poetsinstructies voor man- telzorgers en zorgverleners in verpleeg- en verzorgings huizen, werken mondzorg- praktijken in een uitgebreide pilot samen met thuiszorg en huisartsen om beter we derzijds te verwijzen en ma ken tandartsen hun praktij ken meer 'senior proof. in de Doelen Rotterdam Zondag 1 november Simon Garfunkel Tribute De Simon Garfunkel Revival Band is misschien wel de beste Revival band van het wereldberoemde duo Simon Garfunkel. Waar ze ook optreden, deze sympathieke volbloed-muzikanten laten een blijvende indruk achter op het enthousiaste publiek en zorgen voor lovende recensies. In hun programma krijgt u prachtige gepassioneerde ballads te horen als Scarborough Fair en Bright Eyes, maar ook klassiekers als Mrs. Robinson, The Boxer, The Sound of Silence maken deel uit van het repertoire, net als het opzwepende Cecilia. Het is indrukwekkend hoe dichtbij Programma Najaar 2015 Simon Garftmkel tribute Bill and hls Hawaiim Elf) Morgen In Wtén Operette Wensconcert het stemgeluid overeen komt met de originele stemmen van Simon Garfunkel. Het resultaat van het geheel is een geweldige muzikale show die geen 'special effects' en andere opzichtige zaken nodig heeft. Sluit uw ogen en u waant zich bij een concert van het fameuze duo. Kaartverkoop 13,60 via de Doelen, Bureau Hanson 010-4225244 en Wegener Media: 010-4699911. M.m.v. Wegener Media, Hanson BV, www.zondagochtendconcerten.nl Ultra f ygi Trio Marandö Zondag 20 december Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 470 17 30

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 23