Vallend ijzer treft passerende arbeiders Breng je oude apparaat naar de milieustraat Sn J M en support het lokale goede doel i' Win Wat de golven brengen van Fabio Genovesi V MÊ NATUURLIJKE AZ0REN 8 dagen v.a. 399 euro p.p. Wist je dat? O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 18 november 2015 35 Dat er wel eens iets mis ging met één van de Schiedamse bruggen blijkt uit een ingezonden briefin de Schiedamsche Courant van 18 februari 1906. Het is Schiedammer A.G. die op een nederige, maar wel treffende manier zijn klacht uit over de kwaliteit van de brug in de Hoofdstraat. Door vallend staal raakten diverse mensen gewond. Door Frans Assenberg SCHIEDAM - "Donderdagna middag", steekt G. van wal, "trof de gemeente Schiedam, en vele inwoners, weder een tegenslag. De klapbrug, ge legen aan de Hoofdstraat en toegang gevende van de Hoofdstraat en daarach ter gelegen straten naar de Kaarsenfabriek "Apollo", werf Gusto van de firma A.T. Smulders, de Stoomhoutza- gerij de firma Van der Eist Co. enz. enz. geraakte iri 't ongerede." Open draaien De kwestie was volgens de briefschrijver dat de brug wachters deze brug vaak opendraaiden als veel arbei ders naar hun fabriek aan de oostzijde van de Buiten haven moesten. De meesten te voet. Op 15 februari 1906 ging het mis. De brug was geopend geweest en bijna gesloten. Kennelijk kon het publiek gewoon doorlopen want een groot aantal van hen betrad de brug en zorgde ervoor dat het laatste stukje van het brugdeel door hun gewicht met een klap op zijn plek viel. Onderdelen BRUGWACHTERS DRAAIDEN SOMS OPZETTELIJK DE BRUG OPEN van de oeververbinding, de balansen, kon dit niet aan en viel omlaag. De gietijzeren stukken be landden op vijf personen die daarbij gewond raakten. F. van der Hoek uit de Adri- anastraat (nu Sommelsdijk- sestraat in de Gorzen) raakte ernstig gewond doordat hij een stuk ijzer in zijn lenden kreeg en naast pijn op die plek ook een bloeding op liep. Ook een tienjarig meisje werd getroffen. (Zou zij naar haar werk zijn gegaan?) Niet eerste keer De litanie van A.G. laat we ten dat het niet de eerste keer was, dat zo veel men sen, hij dacht aan 50, maar 'het zouden er ook wel 100 kunnen zijn geweest, de brug 'bestormden'. Ook één van de bazen van de Gusto was volgens hem een keer getuige van deze gang van zaken. Hij merkte toen op dat de brug binnen kort daaronder wel zou be zwijken. Omlopen G. geeft hij aan dat de brug wachters soms opzettelijk en al lachend de brug open zouden draaien als er ie mand nog aan kwam hollen, terwijl het schip dat er door wilde varen nog wel 2 tot 300 meter verderop lag. G. dacht dat nu de brug ka pot is, er wel een noodbrug zou komen of een pondje voor de vele voetgangers. Nou, nee hoor. De arbeiders dienden daar om een half uur om te lo pen. Pondje Er blijkt wel een pondje te varen ter hoogte van de Mak kerstraat, maar het overvaren kost evenwel een hele cent en je moet dan maar net geld bij je hebben, aldus de briefschrijver. Als hij op zaterdag naar zijn werk gaat en naar de overkant van de Buitenhaven wil is er nog steeds niets geregeld en in zijn epistel verzucht hij: "Es hat nicht sollen sein." G. hoopt dat de nieuwe burge meester van Schiedam zich zal gaan inspannen om deze enorme misstand de wereld uit te helpen. Iedere gemeente in Nederland heeft een plek waar inwoners alle soorten afval kunnen inleveren. De plek is bekend onder verschillende namen als milieustraat, afvalbrengstation, de stort, afvalpunt, milieupark, enzovoort. De milieustraat levert een belangrijke bijdrage aan het hergebruik van grondstoffen en aan het behoud van het milieu. INLEVEREN JS ALTIJD GOED! spurt»"*"' n»' support h* lok»* 8°^* jgj Maak kana op lauk» P*1"n Veel mensen gaan naar de milieustraat om tuinafval, planken of ander kkisaf- val, een afgedankte bank, een kapotte wasmachine of oude tv te brengen. Kleine elektrische apparaten en spaarlampen worden vaak niet meegenomen, terwijl ook die gratis kunnen wor den ingeleverd. Lever in voor goed doel en mooie prijzen Lever tot en met 31 december je kleine elektrische appara- VWtjttjlWM flgMck&appmftk towmptu mi- DIT KUN JE O.A. WINNEN WAT DE GOLVEN BRENGEN Ga snel naar de Klik&Win op de site van je lokale krant ten en spaarlampen in bij de milieustraat van je gemeen te*. Ga ter plekke naar de actiesite van Wecycle. Hier mee scoor je punten voor een goed doel in jouw gemeente. De 25 gemeenten met de meeste punten per inwoner ontvangen van Wecycle een cheque van 1.000 euro voor een lokaal goed doel. En jij maakt direct kans op mooie prijzen! Kijk voor jouw milieustraat, de lokale goede doelen, de prijzen en actievoorwaarden op wecycle.nl/inleveren. Non-profitorganisatie Wecytlt laat elk afgedankt elektrisch apparaat af spaarlamp die Je Inlevert bij de mllleustraat, voor bijna 80 tot meer dan f G procent recyclen Benieuwd hoe dit gaat? Bekijk de rn yelevfdee's op wefycle.nl/inleveren Recyclen doen we semen Wecycle werkt samen met 90% van de gemeenten in Nederland Smaragdgroene lagunes, kleurrijke bloemenvelden, heldere kratermeren, azuur blauwe zee, walvissen, dol fijnen en authentieke dorp jes. Dat zijn de Azoren! De Portugese eilandgroep is een waar paradijs voor de actieve natuurliefhebber. Geniet van de vele wandel mogelijkheden, een zacht klimaat, natuurlijke zwem baden en wel meer dan 20 soorten dolfijnen en walvis sen! U vliegt naar het prach tige Sao Miguel, het grootste eiland van de Azoren, be kend om de geisers en vul kaankraters omzoomd door duizenden kleurige bloe- Hotel Vila Nova"* Op loopafstand van de haven van Ponta Delgada, op onge veer 5 km van het strand en nabij diverse bezienswaar digheden en winkels. Het comfortabele hotel beschikt over een restaurant, 2 bars, een zwembad en er zijn di verse (sport) activiteiten zoals fitness, biljart en tafel- voetbal. In het weekend is er live muziek, in de openbare ruimtes gratis WiFi en kor ting op greenfees. Inclusief: Retourvlucht naar Sao Mi guel met TUIfly Luchthavenbelasting en brandstofheffing Retourtransfers 7 overnachtingen in een 2- persoonskamer 7x uitgebreid ontbijtbuffet Ned. sprek. reisleiding Prijs vanaf 399 euro p.p. Vanafprijs o.b.v. 2 personen. Reisperiode: 4 april t/m 24 oktober 2016, vertrek maan dag vrijdag. Toeslag bijboeken halfpen- sion vanaf 22 euro p.p.p.d. Informatie boekingen Kijk op tui.nl/wegener Bel met TUI tel. 0900-8847 (0,70 euro per gesprek) of ga langs bij TUI o.v.v. Wegener - Azoren aanbieding. Op deze reis zijn de ANVR/ SGR voorwaarden van toe passing. UITG NATTTA. TBWEN* SCHIB3)AM, MölOïl ft. fa» TTor»fd. 1870 Oude ansichtkaart van de Buitenhaven van Schiedam. Te zien is de ophaalbrug bij de buitensluis. Foto: collectie W. Noordhoek

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 35