Liduina, van schaatsster tot stadsheilige AUTO Laatste rondleiding bij De Kuyper Bob van Steenoven en Annie de Kaper: 65 jaar een paar AUTO HOOGENBOOM'S www.autohoogenboom.nl Inclusief onder andere: VW Up! 1.0 il3r7SCT T i 60pk 5-deurs voor 1 1 1 Private Lease vanaf €189, per maand cVv) C O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 25 november 2015 31 SCHIEDAM - Het is dit jaar 125 jaar geleden dat paus Leo XIII Liduina als heilige erkende, daarom heeft de gemeente Schiedam 2015 uitgeroepen tot Liduina- jaar. Aanleiding voor het Stedelijk Museum Schie dam, het gemeentearchief Schiedam en het Nationaal Jenevermuseum om een ten toonstelling te maken over dit stadsicoon. Liduina was een gewoon meisje dat door haar bij zondere levenshouding uit groeide tot stadsheilige. In de tentoonstelling wordt ze met uniek beeldmateriaal en bijzondere objecten tot leven gewekt. Centraal staat haar leven en verering. Hoe beïn vloedde zij het plaatselijke religieuze leven toen en in de eeuwen daarop? Welke functie vervult zij nu nog? De grote belangstelling voor recente festiviteiten zoals de Liduina-naamdag laat zien dat ze ook de nieuwsgierig heid van niet-religieuzen weet te wekken. Mirakels Liduina (1380-1433) komt bij het schaatsen ten val op het ijs en breekt een rib. Vanaf dat moment is zij aan bed gekluisterd en haar lichaam raakt overdekt met wonden en zweren. Tijdens haar ziek bed heeft zij religieuze visi oenen en vinden er in haar In Schiedam zijn er nog veel dingen die herinneren aan stadsheilige Liduina, zoals de Liduinastraat. bijzijn diverse 'mirakels' plaats. Ze wordt dan al ver eerd als een (volks)heilige. Haar doorzettingsvermogen en aandacht voor de minder bedeelden - nog altijd actu ele thema's - bezorgen haar faam en al spoedig wordt zij tot ver buiten Schiedam als een heilige beschouwd en vereerd. Die status krijgt extra glans na het verschijnen van een hagiografie, geschreven door niemand minder dan Johan nes - 'praten als Brugman' - Brugman. Een exemplaar van deze fraai geïllustreerde incunabel wordt bewaard in het Gemeentearchief. Populariteit Liduina's populariteit gaat, zeker in Schiedam, ook tij dens Reformatie door. Als de Katholieken in de 19e eeuw weer hun geloof open lijk mogen belijden, wordt ook de aandacht voor Lid uina groter. Door de flore rende jeneverindustrie in de 18e eeuw zijn talloze Duitse, vaak katholieke branders en brandersknechten naar de stad getrokken. De ene na de andere prachtkerk kan worden gebouwd, mede dankzij de opbrengsten van de jeneverproductie. De Ha- venkerk, de Frankenlandse kerk en de Singelkerk verrij zen, steeds met een hoofdrol voor stadsheilige Liduina. Scholen, ziekenhuizen en liefdadigheidsinstellingen krijgen haar naam. De tentoonstelling over Li duina is nog tot en met 20 maart te zien in het Jenever- museum. SCHIEDAM - Mis deze unieke kans niet! Bezoek de Ko ninklijke De Kuyper voor een unieke rondleiding met proeverij. Je wordt op een geweldige locatie ontvangen door de Master Distiller zelf, in het hart van het bedrijf: de stookruimtes. Het spreekt vanzelf dat je na de rondlei ding ook mag proeven van de De Kuyper likeuren. Proeverij De rondleiding met proeve rij duurt ruim 75 minuten en kost slechts 11,00 per persoon. Mis deze unieke kans niet reserveer snel voor dit bij zondere arrangement via www.ontdekschiedam.nu/ tours-tickets of bel VVV Stichting Promotie Schie dam, tel. 473 30 00. Het is nog mogelijk om in te schrijven voor de laatste rondleiding dit jaar: zater dag 28 november maar vol is ook echt vol. De prachtige en meer dan 100 jaar oude gebouwen van de Koninklijke De Kuyper liggen verstopt in het haven- - gebied van Schiedam. Hier worden al generaties lang li keuren gemaakt, die in meer dan 100 landen verkocht worden. De Koninklijke De Kuyper is 's werelds groot ste cocktaillikeurenmerk. Bij gelegenheid van het 300 jarig bestaan, ontving het bedrijf in 1995 het predicaat Koninklijk. SCHIEDAM - Het echtpaar Bob van Steenoven en An nie van Steenoven de Kaper was zondag 15 november 65 jaar getrouwd. Reden voor burgemeester Lamers om het bruidspaar te bezoeken en hen namens het gemeen tebestuur te feliciterën en een prachtige tuil bloemen op tafel te zetten. Echtpaar van Steenoven: "Toen we hoorden dat de burgemeester op bezoek zou komen, zeiden we: 'Ja dat is waar, wij zijn 15 november 1950 voor de wet getrouwd! Maar dat was een formali teit, dat moest omdat anders onze woonvergunning niet werd verlengd. Wij vieren onze trouwdag altijd op de dag dat we in de kerk zijn getrouwd." Bob van Steenoven en An nie de Kaper leerden elkaar kennen toen ze 18 en 16 jaar waren. Bob: "Ik was lid van KJC, de Katholieke Jongeren Centrale en bevriend met Piet de Kaper, een broer van Annie. Toen ik eens met Piet naar huis ging zag ik Annie en wij werden ook vrienden. Maar de oorlog stak een le lijke spaak in het wiel." Met zelfgemaakt huisraad konden ze hun eerste huis aan de Buitenhavenweg inrichten, daarna vertrok ken ze naar Schiedam-West waar ze nog altijd met veel plezier wonen. "Wij zijn 65 jaar getrouwd, dat klinkt heel erg lang, dat is het ook, er is veel gebeurd in die jaren en toch zeggen we wel eens tegen elkaar: het gaat eigenlijk vanzelf. Er komt iedere dag gewoon een Het echtpaar viert hun bril janten huwelijksfeest op 3 februari 2016 met kinderen, klein- en achterkleinkinde- De burgemeester overhandigde het bruidspaar een miniatuur. Het volledige verhaal staat op onze website. Foto: M. Schinkel LAATSTE KAIS airconditioning navigatie bluetooth telefoon voorbereiding centrale deurvergrendeling met afstandsbediening etectrische ramen Sdewfen radio/CD-speler inclusief 4 jaar garantie 'Model direct uit voorraad leverbaar. OP OP! Inruilpramt* reeds verrekend! Meerprijs Metallklak €485, Private Lease prijs o.b.v. 48 rond en 10.000 km per jaar. Hoogstad 401, 3131 KX Vlaardingen - 010 445 44 55 Driemanssteeweg 694, 8034 CD Rotterdam - 010 410 56 00 Faradayweg 1, 3208 KS Spijkenisse - 0181 65 00 88

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 31