Verhuizen voor een baan? 1 1 I I I I [ERSTARTI KELEN 4^JEAUTT ENTERTAINMENT! BINGO WERKEN PLUS Mijden van huisarts en zorg omdat het te duur is m 1 O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 25 november 2015 34 Soms zien mensen af van zorg of vervolgzorg, omdat de klachten bijvoorbeeld vanzelf overgaan. Als men sen de zorg echter om finan ciële reden mijden, is dat wel ongewenst en zorgelijk. Ongeveer 3 procent van de mensen ziet om financiële redenen wel eens af van be zoek aan de huisarts. Dat percentage is sinds 2009 niet veranderd. Uit onderzoek blijkt verder i"; dat het percentage mensen dat voorgeschreven medi cijnen niet heeft opgehaald, is gedaald van 34 procent in 2008 naar 29 procent in 2014. Het percentage mensen dat wel eens een verwijzing naar de specialist door de huisarts niet heeft opge volgd is tussen 2008 en 2013 gestegen van 20 naar 27 pro cent. Er is onderzoek gedaan naar de zogenaamde zorgmijding in opdracht van het minis terie van VWS samen met de Consumentenbond, de Landelijke Huisartsenver eniging en Zorgverzekeraars Nederland. Opvallend is dat de sterkste toename in 2011 en 2012 heeft plaatsgevonden, ter wijl de stijging in 2013 (het jaar van de verhoging van het eigen risico tot 350 euro) relatief beperkt is gebleven. Uit het onderzoek blijkt geen relatie tussen het percentage zorgmijders en de hoogte van het eigen risico. Minister Schippers van VWS kondigt verschillende aanvullende acties aan als reactie op het onderzoek. Ongeveer 3 procent van de Nederlanders gaat niet naar de huisarts als dat wel nodig is. Als je werkloos bent en een uitkering ontvangt, moet je er alles aan doen om op nieuw een baan te vinden. Ook verhuizen voor een nieuwe baan elders in Neder land behoort daarbij. Toch zijn er steeds minder werk nemers bereid om daarvoor te verhuizen. Dat blijkt uit diet Arbeidsmarkt Gedrags onderzoek van Intelligence Group. In 2013 wilde nog 36 procent van de Nederlandse beroepsbevolking verhuizen voor een baan, in 2015 is dat percentage gedaald naar 29 procent. UTRECHT IS DE MEEST AANTREKKELIJKE PROVINCIE OM NAAR TOE TE VERHUIZEN Een belangrijke verklaring hiervoor is de huizenmarkt die de afgelopen jaren op slot heeft gezeten. Tegelijkertijd is de daling volgens de In telligence Group ook opval lend, omdat verhuisbereid- heid de kans op het vinden van werk sterk vergroot en de werkloosheid nog steeds historisch hoog is. Afhanke lijk van de levensfase en de provincie waar men woon achtig is, zijn er bovendien grote verschillen in verhuis- bereidheid. Jongeren onder de 25 jaar zijn flexibeler en eerder be reid te verhuizen voor een baan dan mensen die meer gesetteld zijn, samenwonen, kinderen hebben en/of zorg dragen voor eigen ouders. Van de mensen die 50 jaar of ouder zijn, is slechts een kwart bereid te verhuizen naar een andere provincie voor werk. De Randstad heeft een sterke aantrek kingskracht op mensen in de leeftijdscategorie tot 35 jaar. Daarna worden provin cies zoals Overijssel, Gel derland en Noord-Brabant aantrekkelijk. Migratie en (onjaantrekkelijkheid van een provincie lijken hier sa men te hangen. De mensen die bereid zijn te verhuizen, verhuizen bij voorkeur niet naar de andere kant van Ne derland, maar naar een aan hun eigen provincie gren zende provincie. Over het geheel genomen zijn Noord- Holland of de meer centraal gelegen provincies Utrecht en Gelderland het meest aantrekkelijk. Deze top 3 is identiek aan die van vorig jaar. Utrecht is de meest aantrekkelijke provincie van Nederland om naar toe te verhuizen. In totaal wil een op de tien mensen die willen verhuizen voor een baan, naar Utrecht verhui zen. Gemiddeld genomen is 15 procent van de Nederlandse beroepsbevolking ook be reid naar het buitenland te verhuizen voor werk. Jon geren met enige jaren werk ervaring (leeftijd 25 tot 35 jaar) staan er het meest voor open hun carrière (voor een deel) te vervolgen buiten de landsgrenzen. LÖ! Verhuizen voor een baan? Steeds minder mensen willen dat.

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 34