1 Tips en trucs bij bestrijding langdurige pijn Knuffelen met dieren IJL EP ANBO-NIEUWS Wat een reacties op de blauwe envelop! In Memoriam: Ria Kagie COLOFON KORT NIEUWS C www.nieuwestadsbtad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 2 december 2015 3 ledereen heeft weieens pijn maar als die langer dan drie maanden aanhoudt wordt het chronisch. Zo leed stadsheilige Liduina 38 jaar vreselijke pijnen. Op het symposium 'Pijn en hoe daar mee om te gaan' in Huize Frankeland kregen belangstellenden tips en trucs tegen pijn. Van ontspannend bewegen tot aan pijnmedicatie als morfine. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Pijn is een nuttig signaal dat aangeeft dat er iets fout is met het lichaam. Pijn loopt van een verbrande vinger tot chronische pijn na een operatie. Over pijn en pijnbestrijding bestaan veel mythes en fabels. Door de verschillende soorten pijn te leren begrijpen kunnen dokters, fysiotherapeuten en andere bestrijders die pijn wegnemen of verzachten. Zaterdagmiddag hield huize Frankeland een symposium over sporten pijn en de be strijding daarvan. Samen met de gemeente en Stich ting Schiedam Promotie die de Schiedammer in het Li- duinajaar graag informeren hoe om te gaan met chroni sche pijn. Pijn is fijn want geeft aan dat er iets mis is. Nee, geen geestelijke pijn maar li chamelijke als nek-, rug- of bekkenpijn waaraan veel mensen lijden. Zo wordt een hernia vaak onnodig geope reerd, hield Jan-Paul van Wingerden het publiek in Frankeland voor. Zijn Spine Joint Centre in Rotterdam hoort veel krompraat over de rug. En pakt met 80 pro cent succes de oorzaak van hernia aan. Er zijn ontzet tend veel misverstanden en fabels over de versleten rug, verkeerd tillen en veel nut- Vorige week heb ik aandacht besteed aan de afschaffing van de blauwe envelop en ik moet u zeggen: ik heb het geweten, wat een reacties heb ik gehad. Heel veel nieuwe leden kunnen noteren, maar ook gelukkig veel mensen kunnen adviseren. Ondanks die onduidelijkheid is het mij gelukt om deze te activeren, maar dit is mij alleen gelukt omdat ik in het bezit ben van Digid en dat is nu net iets wat bijna elke oudere nu helaas niet heeft. Er wordt druk op de achtergrond gewerkt om ook voor deze mensen een oplossing te vinden, jammer genoeg is dat nog niet gelukt, maar wij houden u op de hoogte. Wilt u lid worden, bel 06-22724227 of mail naar jokeballijns@hotmail.com. Stom eigenlijk dat ik mijn mailadres vermeld, want dat is nu net het probleem waar ouderen zonder computer mee te maken hebben. Vergeef mij, u kunt ook gewoon bellen en ik maak het voor u in orde. Dat veel nieuwe leden de weg naar de ANBO hebben gevonden verbaast mij eigenlijk niet, want alles wordt steeds ingewikkelder en waar u in een werkzaam leven lid bent geweest van een vakbond, is het natuurlijk niet zo gek dat u lid wordt van een belangenvereniging die nu eens opkomt voor senioren. Als ik terugkijk naar mijn eigen situatie en zie hoeveel senioren hebben moeten inleveren, word ik hier echt niet vrolijk van hoor. Als ik nu een superdeluxe pensioen krijg en daarvan moet inleveren dan komt dit niet zo hard aan, dan als ik op mijn duur verdiende kleine pensioen wordt gekort. Kortom afblijven van ons pensioen, wij senioren hebben al voldoende ingeleverd! Tot volgende week! Joke Ballijns Door Kor Kegel SCHIEDAM - Ze was een van de eerste vrouwelijke chi rurgen van Nederland, mis schien wel de allereerste. Ria Kagie was bovendien een pionier in haar vakge bied. Medewerkers van het Vlietland Ziekenhuis, die nog door Ria Kagie zijn op geleid, herinneren zich dat ze op varkens oefende om later succesvol bij mensen de galblaas te verwijderen via een kijkoperatie. Daar door konden de patiënten veel eerder naar huis. Dr. Ria Kagie kwam in 1975 als algemeen chirurg bij wat toen nog het Gemeen teziekenhuis heette, aan de BK-laan. Ze maakte in 1981 de fusie mee met de Nolet- stichting en in 1999 de fu sie met het Holy-ziekenhuis SCHIEDAM - Dieren geven veel liefde en rust, ook aan ouderen. Daarom trakteer de Frangois HaverSchmidt haar bewoners op een be zoekje van een aantal lieve knuffeldieren van stichting Hug4joy. De bewoners genoten van het kroelen met de konijnen en van de jonge kat Olaf die tussen de koffiekopjes door met de bewoners en zijn speelgoedmuis speelde. Ook de papegaai maakte veel ver halen los bij de bewoners. De ware hartendief bleek de kleine pony Lily. Voor sommige bewoners was dat wel wat onwennig, een pony in de huiskamer. Maar het kroelen met de De senioren genoten zichtbaar van alle aanwezige dieren in de instelling. Foto: Pr pony maakte veel goed. De middag vloog voorbij en veel bewoners vonden het jammer om afscheid te moeten nemen van de die ren. Daarom worden ze in ieder geval snel weer uitge nodigd. WGGGNGR Media Contactgegevens redactie Bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a, Postbus 1980 1 www.deweekkrant.nl 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131010 Verspreidklachten E redactie.ns@wegenermedia.nl T (0900) 424 57 26 1 www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E familieberichten@wegenermedia.nl en advertentieverkoop T (088) 01372 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.familieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85 of mail: E: telesales@wegenermedia.nl adverteren.zuidholland@ 1(0900)6743836 wegenermedia.nl Druk Commercieel Directeur Wegener Nieuwsdruk Bas Stikkelorum B.Stikkelorum@wegenennedia.nl Algemene voorwaarden en overige informatie Redactie Nieuwe Stadsblad 1 www.wegenermedia.nl Rob Kokkelink Nieuwe Stadsblad is een uitgave Karin Moerman van Wegener Media BV. Emile van de Velde Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Chef regioredactie uitgaven van Wegener Media BV. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegenermedia.nl O Wegener Media BV teloze oefeningen. Zo is til len met een ronde rug juist goed en rust vaak toch ge woon de oplossing voor veel klachten. Bovendien blijken stress en angst te zorgen voor aanhoudende rugpijn. waardoor de naam Vlietland Ziekenhuis ontstond. Maar tot haar vertrek in 2001 bleef ze in het gebouw aan de BK- laan werken. Toen de Borstkliniek van Vlietland uitbreidde met een mammapoli, hielp Ria Kagie haar opvolgster In geborg Mares-Engelberts met raad en daad, hoewel ze eigenlijk al weg was. Dr. Kagie was doortastend en duidelijk, maar bovenal een vriendelijke en toegankelij ke persoonlijkheid. „Ze had haar hart op de juiste plaats zitten," zegt Fija van der Zee, die haar goed gekend heeft. Ria Kagie overleed op dins dag 17 november aan de gevolgen van kanker. Ze is op dinsdag 24 november be graven in Leiderdorp, dicht bij Leiden, waar ze vandaan kwam. Vervolg van hiernaast SCHIEDAM - Toch werken andere oplossingen als aromatherapie, tens, fy- sio- of ergotherapie ook bij bestrijding van pijn. Bij chronische pijn als reuma of kanker kan men terecht bij artsen. 'Je hoeft niet met zware pijn te leren leven', vertelt mevrouw A. Zwennis als specialist ouderengeneeskunde van de Frankelandgroep. Zo bestaan er veel vooroorde len over morfine als pijn- bestrijder. Terwijl morfine juist een probaat middel is dat niet verslavend is, weinig bijwerkingen kent en waarvan je niet steeds meer nodig hebt. Een krachtig middel dus dat de pijn kan onderdrukken en waar miljoenen patiën ten al mee behandeld zijn. En zeker niet alleen bij eindstadia van het leven. Andere veel voorkomende pijn is artrose aan knie of heup die bij (te) weinig bewegen juist voor een vicieuze pijncirkel zorgt. Goed bewegen zonder angst om te forceren, kan je leren bij de fysiothera peut en zo wordt ochtend stijfheid bestreden. Hoewel pijn went, is die vaak sluipend en kan pijn wel degelijk behandeld worden. Dat is de terugke rende boodschap tijdens het symposium. De ene keer met medicij nen de andere keer door .een nieuwe leefstijl als afvallen of het drinken van minder alcohol. Soms zelfs door te liggen op de bank - niet plat maar met een kussen onder hoofd en knie - en ontspannen TV-kijken. Winterkoekjes bakken in de Nieuwe Passage SCHIEDAM - In winkelcen trum Nieuwe Passage is het zondag 6 december weer koopzondag. Onder nemers openen hun deu ren vanaf twaalf uur en zijn geopend tot vijf uur. Jonge bezoekertjes kun nen tijdens de openings uren aan de slag bij de workshop 'winterkoekjes bakken'. Met verschillende vorm pjes mogen zij de koekjes uit het deeg uitsteken, waarna de koekjes 10 mi nuten de oven in gaan. Tij dens het bakken versieren de kids een bakje, waarin ze de versgebakken, nog hete koekjes mee naar huis mogen nemen. Dat wordt smullen! In de decembermaand is het overigens elke zondag koopzondag en op 23 en 24 december staat er in- pakstand klaar. Wintermarkt bij GGZ Delfland SCHIEDAM - Bij GGZ Delf land aan de Stadhouder slaan 98 wordt 9 decem ber van 10.00 tot 15.00 uur een wintermarkt georga niseerd. Een rommelmarkt met kunstmarkt waar leuke dingen te koop zijn voor aardige prijsjes.

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 3