Verdriet en stress niet per se ongezond jLr Zeg Beter Horen, zo'n boortoestel wat kost dat nou? ZORG WELZI Zaterdag 30 januari Open Dag BeenKliniek Rotterdam BeenKliniek helpt u verder! v°/ BEENKLINIEK Schinkelse Baan 1 - Capelle aan den Ussel info@beenkliniek.nl - www.beenkliniek.nl Wachttijden Belasting mantelzorger Het Nieuwe Stadsblad woensdag 27 januari 2016 15 Verdriet en stress zijn op zichzelf niet bepalend voor de gezondheid. Mensen die ziek zijn voelen zich wel vaker ongelukkig maar andersom is er geen verband. Voor een Brits onderzoek met deze uitkomst werd tien jaar lang een miljoen vrou wen gevolgd. Verdriet blijft wel langer 'hangen' dan an dere emoties. De gevolgde vrouwen moes ten regelmatig aangeven hoe gezond ze waren, hoe gelukkig ze zich voelden en hoeveel stress ze ervoeren. Aan de hand van de onder zoeksresultaten is volgens verschillende Britse uni versiteiten te concluderen dat er in het vërleden een verkeerd verband is gelegd tussen ongelukkig zijn en gezondheid. Verkeerde gewoontes Eerdere onderzoeken wezen wel uit dat stress en verdriet een slechte gezondheid ver oorzaakten, maar volgens de nieuwe onderzoeksresulta ten kloppen die uitkomsten dus niet. Professor Richard Peto van de universiteit van Oxford zegt dat mensen die ongelukkig zijn of stress er varen soms wel meer gingen drinken of andere slechte gewoontes aannamen en dat daardoor de gezondheid afnam, maar dat het gevoel zelf niet gevaarlijk is. Lange verwerking Wel is door onderzoekers van de Universiteit van Leuven voor het eerst .aan getoond waarom sommige emoties langer duren dan anderen. De resultaten van hun onderzoek publiceer den zijn in het tijdschrift Motivation and Emotion. Gevoelens van verdriet blij ven vaak veel langer hangen dan bijvoorbeeld schaamte, verveling en irritatie. Ver driet gaat vaak gepaard met gebeurtenissen met een gro te impact zoals een overlij den of ongeluk. Je hebt dan volgens onderzoekers Phi lippe Verduyn en Saskia La- vrijsen meer tijd nodig om te verwerken en te begrijpen. Het herhaaldelijk langdurig denken over een gebeurte nis of het herkauwen van je gevoelens en problemen (ru- mineren) is bepalend voor hoe lang een emotie aan houdt. Schuldgevoel blijft bijvoorbeeld vaak veel lan ger hangen dan schaamte en bezorgdheid duurt ook langer dan angst. Hoe meer ruminatie des te langer blijft een emotie. Milde stress Stress kan de controle die je hebt over je emoties be hoorlijk dwarsbomen. Zelfs milde stress. Dat stellen on derzoekers van de New York University. Zij beschrijven de resultaten van hun on derzoek in het tijdschrift Proceedings of the National Academy of Sciences. "Ons onderzoek laat voor het eerst zien dat zelfs milde stress therapieën die emoties leren controleren ondermijnt," al dus onderzoeker Elizabeth Phelps. Therapeuten moe digen patiënten veelal aan om hun gedachten te veran deren of een situatie op een andere manier te benaderen en zo hun emotionele reactie te veranderen. Ze kunnen bijvoorbeeld de focus leren leggen op niet-bedreigende aspecten van een gebeur tenis. Het onderzoek laat zien dat deze technieken bij stress niet echt werken. De onderzoekers baseren hun conclusies op een tweedaags experiment waar bij de deel nemers eerst angst werd op geroepen om die vervolgens te leren beheersen. BeenKliniek helpt u bij de volgende klachten: - Etalagebenen - Krampen en pijnen -Vermoeide benen - Rusteloze benen Beenklachten kunnen erg vervelend en hinderlijk zijn. Ze kunnen veel invloed hebben op het dagelijks leven. Zoals bijvoorbeeld bij etalagebenen: ongehinderd wandelen of boodschappen doen gaat vaak moeilijk. Of zoals bij krampen en rusteloze benen: zij veroorzaken vaak een slechte nachtrust. BeenKliniek helpt dit soort klachten te verminderen. Afhankelijk van de klachten ervaren meer dan de helft tot 80% van de patiënten in onze klinieken verbetering. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat vacuümtherapie de bloedcir- culatie verbetert, waardoor voedingsstoffen en zuurstof verbeterd worden aangevoerd en afvalstoffen beter afgevoerd. Tijdens uw bezoek aan de Been- Kliniek bespreekt u uw klachten met de fysiotherapeut ert wordt er een behandelplan voorge steld met vacuümtherapie en oefeningen. Voor een optimaal resultaat wordt u twee keer per week behandeld. Vacuümtherapie duurt 30 minuten en is overigens pijnloos. Komt u 30 januari tussen 10:00 en 16:00 uur ook bij ons langs op de open dag om een kijkje te nemen in onze kliniek? Onze fysiotherapeuten zullen aanwezig zijn om uw vragen te beantwoorden. BeenKliniek helpt u graag van uw klachten af. Bel gerust voor meer informatie of het maken van een afspraak naar 088-8228 633. Na veel wikken en wegen een nieuwe zorgverzekering gekozen? Let dan goed op wat de zorgverzekering alle maal meer voor u kan doen. Zoals alternatieven bieden bij lange wachttijden. Ook in de geestelijke gezond heidszorg. Vanaf 2016 moe ten aanbieders van zorg wachttijden publiceren op hun website. De regels gel den zowel voor instellingen als voor vrijgevestigde hulp verleners. De nieuwe rege ling heeft tot doel om het voor patiënten en verwijzers inzichtelijker te maken hoe lang zij moeten wachten voordat ze terecht kunnen. Deze gegevens moéten elke maand worden geactuali seerd. Eén op de drie mantel- zorgers verliest wel eens zijn geduld in de zorg voor partner, familie, bekende of buur. Bij negen procent van de mantelzorgers kan dit lei den tot schreeuwen of ruwe behandeling van de hulpbe hoevenden. Dat schrijft het Sociaal en Cultureel Plan bureau in een onlangs ver schenen rapport. In de zorg staat de hulp van het eigen netwerk op dit moment volop in de be langstelling. In de publi catie beschrijft het Sociaal Planbureau wie er allemaal al informele hulp geven en aan wie. Het geduld verlie zen komt vaker voor als de mantelzorger ernstig belast is, veel taken doet of als de hulpbehoevende zich agres sief gedraagt, of niet laat merken dat de verleende hulp wordt gewaardeerd. Ook kunnen mantelzorgers de kalmte vaak niet bewa ren als zë het gevoel heb ben dat er niemand anders beschikbaar om deze zorg te verlenen. Meer dan vier miljoen men sen (dat wil zeggen een der de van de volwassen Neder landers) geven mantelzorg in ons land. Daarnaast doen bijna een miljoen mensen vrijwilligerswerk in de zorg. De meeste mantelzorgers (vijf op de zes) hebben naast hun zorgtaken nog een be taalde baan. Dat hangt er vanaf. Het gróótste deel vergoedt uw zorgverzekeraar. Hoeveel? Check het nu op beterhoren.nl/watkostdat. Of kom langs, wij leggen het u graag uit. Beter Horen Schiedam Hof van Spaland 40, 010 - 47116 61 JL&yHjW Jack Pisters (49)

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 15