Seda van der Spek maakttheatershows auping plaza /o r«*U»n9 auping Nieuw bed? Nieuwe Auping! v°ordeei Escudostraat 9 Barendrecht T. 010 - 820 09 44 Lucebertstraat 34 Spijkenisse T. 0181 - 89 53 30 Parallelweg 4 Slied recht T. 0184-49 34 99 www.aupingplaza-barendrecht.nl www.aupingplaza-spijkenisse.nl www.aupingplaza-sliedrecht.nl own» men»«w.-.•:---; rvrt 'y -j O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 27 januari 2016 23 assort(ment Aupifig nights, Better days Ze is een van de onzichtbare krachten die in de coulissen op het toneel van Theater aan de Schie bij theatershows zorgt voor de juiste decors op het juiste moment. Seda van der Spek (27) bedient als theatertechnicus maar liefst 48 'trekken'. Daaraan hangen de grote doeken die bij elke theaterproductie zorgen voor de achtergronden op het toneel. Door Janet van Huisstede SCHIEDAM - Bijna tien jaar ge leden kwam ze als stagiaire bij Theater aan de Schie te recht. De tengere Seda staat er inmiddels haar mannetje in de mannenwereld van theatertechniek. Tijdens de voorstelling werkt ze on zichtbaar op het toneel ach ter een grote computer waar mee ze alle trekken bedient. "De enige functie in het the ater die het gezelschap niet zelf mag bedienen! Ik heb hiervoor een opleiding ge had." Via een headset houdt ze contact met soms wel zes technici van wie ze een 'go' krijgt voor de changemen ten: de veranderingen op het podium als er een nieuwe acte start of de sfeer moet veranderen. Aan elke 'trek' kan maar liefst 300 kilo decor hangen. "Met 48 trekken kunnen we hele grote theaterproducties aan. Wij hadden als één van de eerste Nederlandse thea ters een computergestuurde trekkenwand die je hele maal in de computer kunt voorprogrammeren", vertelt TELKENS IS ER DE KICK VAN EEN GESLAAGDE VOORSTELLING Seda trots. Via de opleiding Podium- en Evenementen techniek aan het Grafisch Lyceum Rotterdam koos ze als tiener al voor een "niet saaie baan op een kantoor achter een computer" én voor het theater. Seda: "Bij poppodia is het wat rauwer en mag je snoeren zien lig gen. Ik houd ervan dat hier alles super netjes en on zichtbaar moet zijn. Je mag de droom van de theater bezoeker niet verstoren met decorstukken." Lange dagen Seda werkt 36 uur per week, soms verdeeld over drie da gen van twaalf uur. "Bij een complexe theaterproductie beginnen we al om negen uur 's morgens en gaan we door tot middernacht. Ik zet als eerste het toneel open, zet de trekkenwand aan en ontvang het theatergezel schap met de vrachtwagen. Seda van der Spek met de motortakel waarmee de truss - waaraan de spots hangen - in het dak van de foyer van Theater aan de Schie hangt. Foto-.Jan van der Ploeg Dan drinken we koffie en nemen alles samen door." Ze vertelt bevlogen over de kapindeling ("waar hangen welke decorstukken?"), het lichtplan en de 'afstopping': het inhangen van de coulis sen, decorstukken, het licht en geluid waaraan tot vijf uur wordt gewerkt. "Daarna eten we samen met het ge zelschap een hapje. Om half zeven gaan we soundchec ken en om acht uur begint de voorstelling-Als om mid dernacht alles weer in de vrachtwagen zit, drinken we samen nog wat. Het leukste? "Ik krijg er telkens weer heel veel energie van als het met een ingewikkelde voorstel ling vireer is gelukt!" SCHIEDAMMERS MAKEN Het stadsthema in 2016 is 'Schiedammers Maken En ze maken veel! Van bijzondere schroeven voor de wereldwijde maritieme industrie, tot prachtige kunst die internationaal wordt gewaardeerd, fan van der Ploeg maakte van deze Schiedamse Makers een prachtige serie foto's die u dit jaar op tal van plek ken in Schiedam terugvindt. Op zoek naar een nieuw bed? Omdat je niet meer lekker l|gt, je matras ouder Is dan 8-10 jaar of je wilt je slaapkamer opnieuw inrichten? Auping heipt je graag bij het kiezen van het perfecte bed. Kom - nu proeftiggen en K(jk op auplng.nl/wlntersale voor onze tips en de actievoorwaarden. "Deze actie loopt van 19 december 2015 t/m 31 januari 2016.

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 23