Slechte herinneringen aan het Blauwhuis Dier van de Week: Bailey ANB0-NIEUWS Is het nu zomer of winter? Ook ik ben in de war! 'Hier eindigde mijn kindertijd' COLOFON KORT NIEUWS Het Nieuwe Stadsblad woensdag 3 februari 2016-3 Haar vader wilde er niks over kwijt. Ook haar broer en zussen praten er niet meer over. Maar Wil van Elswijk-Gödecke (78) wel. Zij vertelt hoe haar kindertijd compleet is verpest omdat haar vader Duitser was. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Pal na de oorlog werd Wil met haar moeder voor 'onderzoek' van het Westland naar Schiedam gestuurd. Tientallen 'Duitse families' werden hier een jaar opgesloten in het Blauw huis. Ze is er nooit meer te rug geweest. Maar nu, na 70 Jaar, staat zij ineens pal voor het voormalige Gymnasium aan de Plantage. Hier moest zij als 8-jarig meisje haar moeder gevangen achterla ten, waarna ze zelf door de Schiedamse nonnen werd opgevangen. Gevangen voor 'onderzoek', omdat moeder met een Duister was ge trouwd. Daar in het door de Duitsers geroofde gebouw werden na de oorlog tiental len moeders opgesloten. Be waakt door de BS of Binnen landse Strijdkrachteii met mitrailleurs en geweren. Dit is de plek waar ik mijn moeder achterliet en waar Wil Van Elswijk-Gödecke voor het eerst terug bij het Blauwhuis waar zij en haar moeder van augustus 1945 tot september 1946 geïnterneerd werden. Een traumatische ervaring voor de Westlandse familie en alleen omdat haar vader Duitser was. het door mij meegesmok kelde flesje poedermelk voor moeder werd ontdekt en kapot gegooid door de be wakers", zegt ze bitter als ze terugblikt op die nare tijd. Willemijn van Elswijk- Gö- decke voelt' zich ook oor logsslachtoffer. Haar familie werd uiteengerukt omdat haar Duitse vader in 1943 verplicht naar het front moest. Haar vader zag zij vervolgens tot 1948 niet meer toen hij als gedeserteerd sol daat - hij wilde geen kamp bewaarder zijn - verarmd en verzwakt uit Rusland en Polen terugkeerde naar het Westland. Hier herkende hij, getraumatiseerd als hij was, zijn eigen familie maar met moeite. Moeder Gödecke werd met de kinderen na de oorlog gevangen genomen voor verhoor omdat zij de Duitse nationaliteit hadden. Lees hieronder verder Net als het weer is ook mijn 'af weer' een beetje in de war. Ga ik donderdag weer eens een bezoek brengen aan de bingo, tenslotte wil ik ook meemaken waarover ik schrijf. Ga weg met prachtig weer, 10 graden, ga ik terug is het guur met een harde, koude wind. Resul taat: grieperig, hoofdpijn, snotteren maar vooral zielig zijn. Weet niet of u dat ook hebt, maar iets ernstigs kan ik meestal met gemak aan, maar een griepje? Ho maar! De bingo was zoals gewoonlijk gezellig, zo leuk om te zien met hoeveel passie mensen bezig zijn met hun bingoplankje. Lekker onder het genot van een drankje en hapje weer een leuke middag gehad. Ook gelijk weer een aantal nieuwe leden gezien, die de weg naar onze sociëteit hebben gevon den. Zo zielig snotterend op de bank bedenk ik mij dat ik toch niet mag mopperen, ik heb gelukkig nog een man thuis die veel voor mij doet en als ik dan denk aan al die mensen die afhankelijk zijn van thuishulp dan moet ik niet zielig zeuren. De feestjes die ik heb moeten afzeggen, komen een volgende keer wel weer. Thuishulp; ook deze mensen krijgen het steeds zwaarder. Hebben steeds minder tijd voor hun cliën ten en rennen van hot naar her en zijn jam- mergenoeg door de tijdsdruk aan handen en voeten gebonden. Als ik zo om mij heen kijk zie ik de druk op deze mensen steeds meer toenemen en vraag mij bezorgd af: waar gaat dit eindigen? Dit werk doe je niet voor het geld maar omdat je sociale hart op de goede plaats zit en je mensen wilt helpen. Ik ben al jaren gepensioneerd maar zou denk ik in een werkzaam leven allang zijn afgehaakt. Nu maar hopen dat deze mensen er niet ook zo over denken. Joke Ballijns Het gezin werd in de nacht op open vrachtwagens naar de grote stad vervoerd waar zij in het Blauwhuis als oor logsmisdadigers een jaar lang werden vastgehouden. Wil, als achtjarige, was haar kindertijd in een keer voor bij. Het ouderlijk huis in Monster werd in beslag ge nomen. Zelf ging Willemijn naar de nonnenschool aan de Tuinlaan waar zij eens per week haar moeder in het Blauwhuis mocht bezoeken. Haar vader Christof was als schoorsteenbouwer in 1918 naar Nederland gekomen en kreeg in Gouda verkering met moeder. Als vakman op zoek naar werk kwamen zij in het Westland terecht met zijn vele schoorstenen. In 1943 werd vader opge trommeld om als 43-jarige als soldaat te gaan dienen in Duitsland. Maar toen hij als kampbewaarder moest werken, deserteerde hij om via Oost-Duitsland en Polen naar Rusland te vluchten. Hij zwierf daar jaren rond. Pas drie jaar na de oorlog kon hij terugkeren naar zijn gezin dat in Poeldijk een on bewoonbaar verklaarde wo ning kreeg. "Ja ik voel mij ook oorlogsslachtoffer en be wonder mijn hartwerkende moeder die de oorlog over leefde met vier kinderen. Mijn vader was vervreemd en gehard en wilde het nooit meer over die rotoorlog heb ben. Ik heb dit verhaal vorig jaar op 4 mei in Poeldijk ver teld tijdens de oorlogsher denking. En ben nu blij dat ik in Schiedam terug ben op de Plantage waar mijn kindertijd zo abrupt is opge houden." SCHIEDAM - Bailey is een zachtaardige kater die op zoek is naar een rustig huis houden om bij in te trekken. Het asiel zoekt voor deze zwart/witte jongen dan ook een ontspannen omgeving waar hij lekker vertroeteld wordt. Nou, zo op het eer ste gezicht lijkt dat een eitje, want wie er nou niet zo'n makkelijke kater in huis ha len? Kom eens kennismaken met deze lieverd en bel naar nummer 088-34 37 112. Dierenbescherming Rijn mond vangt dieren op in haar zes dierenopvangcen tra, helpt dieren in nood en haalt zwervend aangetrof fen dieren op. Het Schiedamse asiel is te Heel lang zal Bailey niet op een nieuw huisje hoeven wachten, gezien zijn vriendelijke karakter. vinden aan de Sportlaan, vlak naast het Vlietland Ziekenhuis. Hier zitten nog veel meer leuke dieren op Foto: pr een nieuwe baas te wach ten. Na een afspraak kun je altijd eens vrijblijvend gaan kijken. k DE PERSGROEP Contactgegevens redactie Prins Hendrikkade 16a, Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131 010 E redactie.ns@persgroep.nl I www.nieuwestadsblad.nl Contactgegevens media-advies en advertentieverkoop Voor informatie over de advertentiemogelijkheden neemt u contact op met uw accountmanager, bel met (088) 013 99 85 of mail naar het volgende adres: advertising.west@persgroep.nl Commercieel Directeur Dirk Renders Dirk.Renders@pergroep.nl Redactie Nieuwe Stadsblad Rob Kokkelink •Karin Moerman Ta ra Lewis Chef regioredactie Annemieke Anneveldt annemieke.anneveldt@persgroep.nl Verspreidklachten 1(0900)4245726 Familieberichten E familieberichtenweekbladen@ persgroep.nl, T (088) 013 72 68 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E: advertising.sales@peisgroep.nl 1(0900)6743836 Druk De Persgroep Nederland Algemene voorwaarden en overige informatie I www.depersgroep.nl/adverteren Nieuwe Stadsblad is een uitgave van De Persgroep Nederland. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland. De Persgroep Nederland Vlecht een plantensteun voor je Valentijn Op 14 februari organiseert de Schiedamse Volkstuin- vereniging Thurlede een workshop plantensteunen vlechten. Vlechtexpert In eke Visser laat zien hoe je met alleen wilgentenen en zonder gereedschap, be halve een snoeischaar, een plantensteun maakt waar tegen later in het seizoen de pronkerwten, peultjes of andere klimmers kun nen groeien. Daarna ga je zelf aan de slag. Er is een middagworkshop die start om 14.00 uur. Bij voldoen de belangstelling wordt er ook een ochtendsessie ge organiseerd. Aanmelden via: info® volkstuinenthurlede.nl, kosten: 12,50 incl. mate riaal. DJ-cursus voor tieners Ben jij een tiener in de leeftijd 10 tot en met 16 jaar en zou jij DJ willen worden? Kom dan naar de DJ-cursus van Maarten. Hij leert je om gaan met semi-professionele appa ratuur, luisteren naar mu ziek de beats en mixen. Na tien lessen heb je een basis en sluit je af met een DJ-party georganiseerd door jou en je mede DJ's De cursus start maandag 8 februari van 19.00 - 20.30 uur in De Erker en kost 25,- voor 10 lessen. Aanmelden via jvdlub- ben@swswelzijn.nl. Nominaties Valentijnsprijs Een mooie D66-traditie wordt ook in 2016 voort gezet: het toekennen van de D66 Valentijnsprijs. D.66 vertrouwt op de ei gen kracht van mensen en heeft grote waardering voor diegénen die de ei gen verantwoordelijkheid nemen voor hun leefom geving, zelf keuzes ma ken en actief zijn om hun doelen te bereiken, zonder meteen naar de gemeente te wijzen. Het is volgens D66 belangrijk dat deze mensen het respect krij gen dat ze verdienen. Nominaties kunnen vóór 1 februari naar: d66schiedam@gmail. Liduina op je smartphone Naast de al bestaande papieren Liduina-wande- ling is er nu ook de mo gelijkheid om deze via je smartphone gratis te downloaden. Dit kan heel gemakkelijk via izi.travel/ jenevermuseum of via het kaartje dat verkrijgbaar is in het Jenevermuseum en bij dé VVV. De app geeft veel achtergrond informatie over Liduina •en belangrijke plekken in Schiedam die op de een of andere manier met haar verbonden zijn. De ten toonstelling over Liduina is nog tot en met 20 maart te zien in het Nationaal Je nevermuseum.

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 3