SOBO Schiedams Overleg Bewoners Organisaties Het SOBO zoekt ideeën WOZ en de huurhoogte Strijd tegen huisjesmelkers Huurders, let op je zaak /l% Singel 85, 3112 GL Schiedam 010-2734701 (maandag tot en met donderdag van 9.00-17.00 uur) woonzorgwi n ke I @sobosch ieda mn I Kom bij woon-gerelateerde vragen langs bij het spreekuur op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. U mag ook altijd bellen of een mailtje sturen. In onze mooie stad zijn in de diverse wijken bewoners- en huurdersbelan genverenigingen actief Iedere vereni ging houdt zich bezig met thema's die de betreffende wijk aangaat. Veel van deze verenigingen zijn aangesloten bij de Koepelorganisatie van de stad: het Schiedams Overleg Bewoners Organisaties (SOBO). Het SOBO adviseert en ondersteunt de verschillende verenigingen over alle thema's die in de wijk afspelen. Daar naast wordt er binnen het SOBO overlegd over 'wijkoverstijgende' zaken zoals vliegtuiglawaai, particuliere woningver betering en prestatieafspraken. Het SOBO is zodoende het overlegplatform in en tussen verschillende wijken. Met de nieuwe Woningwet die in juli vorig jaar is ingegaan, is vastgesteld dat huurdersorganisaties een gelijkwaardig overlegpartner zijn bij het maken van prestatieafspraken. Hierbij is het SOBO als koepelorganisatie de partij die met de ge meente Schiedam en Woonplus om tafel zit. Het SOBO vergadert met huurders uit verschillende wijken om over volkshuisves- telijke thema's zoals betaalbaarheid van woningen, levensloopbestendig wonen, de woningvoorraad en duurzaamheid te sparren en de visies en belangen op papier te zetten. Hierbij kent het SOBO een groepje waardevolle vrijwilligers die altijd hun visie op deze thema's vanuit hun vereniging bij ons kwijt willen. Het SOBO komt ook nog graag in contact met andere huurders die hun ideeën over deze thema's willen delen. Bent u een huurder (van Woonplus of een particuliere verhuurder) en heeft u ideeën over de toe komst van het wonen in Schiedam of heeft u een idee hoe de stad leefbaar(der) ge- houd-en kan worden? Dan komen we ook graag met u in contact! U kunt uw ideeën mailen naar ideeen@soboschiedam.nl of van maandag tot en met donderdag van 09:00 tot 17:00 uur naar ons bellen (010-2734701). Wilt u enkel meer informatie over deze prestatieafspraken, schroom dan ook niet contact met ons op te nemen. We horen graag van u! Harry Visser Sinds 1 oktober vorig jaar bepaalt de WOZ-waarde mede de hoogte van de huur en de consequentie van een lagere WOZ-waarde kan heden en in de toekomst invloed hebben op de huurhoogte. Bovendien hebben huurders die met hun huurhoogte de maximale huur benaderen een direct belang bij een lagere WOZ-waarde. Alle bewoners van Schiedam hebben in het voorjaar een "Aanslagbiljet Belasting en" van de Regionale Belasting Groep (RBG) ontvangen met daarin speciaal voor huurders de volgende passage: "De WOZ-waarde heeft sinds dit jaar invloed op de hoogte van de huur van sociale woningen. Bezwaar maken heeft alleen zin als u aantoont (en bewijs mee stuurt) dat u de maximale huur betaalt en u een reden hebt waarom u de WOZ- waarde te hoog vindt." Het SOBO heeft het College van B&W aangesproken op het feit dat huurders van sociale woningen worden uitgesloten bezwaar te maken als zij niet de maxima le huur betalen. Deze huurders hebben tenslotte een direct belang bij de hoogte van de WOZ, ook als zij niet de maximale huur benaderen. Bezwaar maken tegen de hoogte van de WOZ-waarde moet binnen 6 weken en dat betekent dat dit vóór half april moet gebeuren. Eind april valt voor de huurders de huurverhogingsbrief in de bus en het mogelijk bezwaar maken moet vóór 1 juli. In de toekomst zouden deze bezwaartermijnen parallel moeten lopen, zodat huurders op basis van alle aspecten bezwaar kunnen maken over hun huur verhoging. Het SOBO vindt tevens dat huurders op de hoogte dienen te worden gesteld als de eigenaar van de gehuurde woning be zwaar aantekent tegen de WOZ-waarde. De huurder van de woning heeft belang in de uitkomst van deze bezwaarproce dure en is feitelijk een derde partij in het eventuele geschil. Overigens, het omgekeerde geldt ook als de huurder bezwaar maakt. Het SOBO staat overigens weer klaar om huurders bij te staan bij het maken van bezwaarschriften. Het komt regelmatig voor dat met name particuliere verhuurders een huur vragen van rond de 700 per maand voor een woning die niet meer mag kosten dan pakweg 400 per maand. De verhuurders Weten dat de verhuur mogelijk is omdat de belastingdienst royaal de huurtoeslag uitkeert. Toen de huursubsidie in het verle den werd uitgekeerd door het toenmalige ministerie van VROM werd iedere nieuwe aanvraag aangemeld bij de Huurcommissie om de huurhoogte vast te stellen. Met de komst van de huurtoeslag gebeurt dat niet meer. Deze verhuurders misbrui ken feitelijk de huurtoeslag om een zo hoog mogelijke huur te verkrijgen. Tegelijkertijd heeft minister Blok, die gaat over "Wonen", de corporaties verplicht de woningzoekende huurders met even tueel recht op huurtoeslag een woning te verhuren met een huurprijs die niet hoger is dan de aftoppingsgrens. Deze maatregel heeft ten doel om de stijging van de uit gaven voor huurtoeslag tegen te gaan en de verhuurder. Maar ja, je kunt niet alles hebben. Ik moet een behoorlijk bedrag aan huur be talen, afgerond wel 650 euro. Met huurtoe slag red ik het. Ik heb wel het aantal punten laten berekenen en gek genoeg, die huur klopte. Dat komt omdat er onder de woning een souterrain ligt dat meetelt als berging en dat levert veel punten op. De huurhoogte kun je altijd laten controleren door de Huur commissie. En die Huurcommissie heb ik wel ingescha keld voor de onderhoudsklachten. Ik noem de houten tuintrap met verrotte treden, de tuin die onder water staat bij regen en het lekkende riool in het souterrain. Stuk voor om huurders te beschermen tegen te hoge woonlasten. Het SOBO heeft minister Blok een brief gestuurd en onze zorg geuit dat hij de par ticuliere verhuurders hun gang laat gaan. Met name in de oude wijken hier in Schie dam worden hoge huren gevraagd voor woningen die deze huren niet waard zijn. De belastingdienst betaalt de huurtoeslag zonder controle van de redelijkheid van de huurhoogte. Het SOBO heeft de minister nadrukkelijk gevraagd wat aan deze mis stand te doen. Als de minister de corpo raties maant zuinig om te gaan met de huurtoeslag, dan moet dat natuurlijk ook gelden voor de particuliere verhuurders. Het lijkt er op dat de gedachte heerst dat particuliere verhuurders alleen woningen verhuren in het geliberaliseerde segment, maar niets is minder waar. Overigens helpt het SOBO de huurders met procedures bij de Huurcommissie om de huur te verlagen. stuk ernstige zaken waar de Huurcommissie de huur voor verlaagt. Nadat de brieven aan de Huurcommissie de deur uit waren, kwam er een nieuwe trap, werd het riool gemaakt en de tuin opge hoogd. De procedure bij de Huurcommissie kon ik stop zetten. Hoewel ze nu prima woont, is Joke nog niet klaar met de verhuurder. "Iedere maand betaal ik nog 8 euro voor het onderhoud van de cv-ketel. Ik heb inmiddels begrepen dat de verhuurder deze kosten moet betalen. Ik ga hiervoor weer de Huurcommissie inschakelen. Zelf heb ik het laatste jaar veel geleerd en tegen alle nieuwe huurders zeg ik: let op je zaak!" Wat mij in eerste plaats stak was een bedrag van bijna 800 euro dat ik heb be taald aan zogenaamde verhuurkosten; ze noemen het ook wel administratiekosten of contractkosten. Ik moest het wel beta len, anders ging de huur niet door. Later hoorde ik dat die verhuurder geen verhuur kosten had mogen rekenen. Mijn verzoek om teruggave werd door de verhuurder weggelachen. Op de brief van een advo caat om de zaak aan de kantonrechter voor te leggen werd wel gereageerd. Die 800 euro werd snel teruggestort. Alleen had ik die eigen bijdrage, die ik aan die advocaat heb betaald, ook moeten terugvragen aan Mevrouw Vooijs voor het SOBO-pand De trap naar de bovenwoning werd te lang en aan de Boerhaavelaan kwam een mooie benedenwoning vrij. Het huurcontract met Kolpa Beheer was snel getekend en het opknappen van de woning kon beginnen. Aan het woord is mevrouw Joke Vooijs. Begin vorig jaar betrok zij haar nieuwe en inmiddels modern ingerichte woning. Toen alles op z'n plaats stond, had zij pas de tijd om het huurcontract eens goed te lezen en inmiddels waren natuurlijk de gebreken aan het licht gekomen die zo'n oud huis toch altijd heeft.

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 22