Rijk leven dankzij orgelmuziek Filmopnamen bij bibliotheek T ANBO-NIEUW5 Vakantietijd maar geen komkommertijd 'Organist is bijbaantje' COLOFON REACTIES Ingezonden: Hoogstraat Ingezonden: Gat van Bolmers O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 20 juli 2016 3 Dat de vakantietijd overal komkom mertijd is, is gelukkig niet bij de ANBO aan de orde. Natuurlijk gaan ook onze vrijwilligers met vakantie maar op dat moment wordt hun plek geruisloos overgenomen door een an dere. Zo ook bij de bingo op donderdag 28 juli 2016. Als u ook wilt meespelen, bent u van harte welkom. Kom gewoon! Het is wel zo gezellig een volle bak. Koersballen Jammer genoeg hebben wij alleen het koers ballen even een adempauze moeten geven. Dat komt niet door de ANBO maar er zijn een aantal mensen ziek en met koersballen heb je nu eenmaal een minimum aantal mensen nodig. Anders lopen zij alleen heen en weer in een tempo wat niet meer ontspannend is. Het moet voor iedereen leuk blijven. Denkt u dat wil ik ook: koersballen. Eind augustus gaat het koersballen weer beginnen. U bent altijd welkom. Bewegen Wilt u wat meer bewegen? Ook op maandag is er nog plaats voor u. Het bewegen bij de ANBO begint om 10.30 uur en het niveau is voor iedereen heel goed te volgen. Een ex cuus om weg te blijven is er dus niet. Nieuwe ledendag Voor de 'nieuwe ledendag' komende zondag is er nog beperkt plaats. U kunt zich tot ui terlijk morgenavond 19.00 uur opgeven via het telefoonnummer 06-22724227. Wilt u meteen lid worden? Ook dan kunt u mij bellen. Ik maak het lidmaatschap dan voor u in orde. Tot zondag op de nieuwe ledendag en an ders tot volgende week. Joke Ballijns SCHIEDAM - In de Grote of St. Janskerk trof André Ver woerd in 1981 een prachtig Flentrop-orgel waarvan de oudste pijpen uit de 16e eeuw zijn. En kerkgangers die graag meezingen. "Or ganist is een bijbaantje want als concertorganist kan je niet leven", zegt André Ver woerd die met zelfstudie, lessen en conservatorium het tot hoofd docent aan het Rotterdams Conserva torium schopte. Hij hield het orgelspelen vol tot aan zijn 80e. Toen maakte een Tia hem het spelen onmo gelijk. "Mijn vingers willen niet meer maar ik kan nog luisteren en genieten." Zijn leerlingen zijn uitgezwor- ven over de verschillende kerkprovincies van Neder land. Die roemen Verwoerd om zijn kennis en pedago gische gaven om organisten dit moeilijke vak te leren. Toch is het begeleiden bij samenzang minstens zo belangrijk als een concert geven. Zo hield hij die leer lingen voor. Zijn voorkeur, naast Psalmen, gaat uit naar Bach die 'hemelse muziek' maakte op 'de koning der instrumenten'. Als concert pianist is André Verwoerd te horen op verschillende cd's en bekend van concer ten tot in het buitenland toe. Dat nog maar een handvol organisten worden opge leid, doet hem vanzelfspre kend pijn. "Maar ik ben realist en zie minder volle kerken. Of kerken die er niet meer zijn. Ik heb de tijd nog meegemaakt met tientallen leerlingen voor orgel op het conservatorium. Dat is nu wel anders." Contactgegevens redactie Delftseplein 27 3013 AA Rotterdam T (06) 2929 9696 E redactie.ns@persgroep.nl I www.nieuwestadsblad.nl Contactgegevens media-advies en advertentieverkoop Voor informatie over de advertentiemogelijkheden neemt u contact op met n accountmanager, bel met (088) 013 99 85. Of mail naar het volgende adres: advertising.west@persgroep.nl Commercieel Directeur Dirk Renders Dirk.Renders@persgroep.nl Redactie Nieuwe Stadsblad Bart van Zessen Karin Moerman Alg. redactiechef Zuid~Holland Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@persgroep.nl Bezorgklachten I www.deweekkrant.nl Verspreidklachten 1(0900)4245726 Familieberichten E familieberichten@persgroep.nl T (088) 013 72 68 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E: rubriekenweekbladen@persgroep.nl 1(0900)67438 36 Druk De Persgroep Nederland Algemene voorwaarden en overige informatie I www.depersgroep.nl/adverteren Nieuwe Stadsblad is een uitgave van De Persgroep Nederland. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland. De Persgroep Nederland SCHIEDAM - Op verschil lende locaties in Schiedam vonden afgelopen plaats op namen plaats voor de korte film 'Buitenspel', een edu catief drama over laaggelet- terdheid. De filmploeg, on der regie van Rick Bazuin en met onder anderen Richard de Maaré, Joris Lutz, Fabi- enne Leenart en Schiedams talent Thom Holierhoek, filmde onder anderen op de terreinen van Hermes DVS, een woning in Sveaparken, en in- en rond de biblio theek aan de Lange Haven. De film is een initiatief van het Schiedamse filmerscol lectief The Film Distillery en Bulletpilot Productions, in opdracht van de commis- De filmploeg, onder regie van Rick Bazuin, maakte opnamen voor de korte film 'Buitenspel' over laaggeletterdheid. Foto: PR sie laaggeletterdheid. 'Bui tenspel' gaat later dit jaar in première. De film wordt gebruikt om het taboe rond laaggeletterdheid, iets waar één op de zeven Schiedam mers dagelijks mee te maken heeft, te doorbreken. SCHIEDAM - Lezer D.M. (naam bij de redactie bekend) reageert op de berichten over de Hoog straat. "Als ik het gemeen tebestuur van Schiedam zou zijn dan zou ik van de Hoogstraat en de Grote Markt het winkelhart van Schiedam maken. Sluit de Passage en plaats die paar winkels die er nog zitten in de Hoogstraat. Als ik weieens in de Pas sage kom, weet ik niet hoe gauw ik weer naar buiten moet want ik vind het er vies benauwd en het stinkt er altijd naar eten. Ik ken niemand die zegt: 'kom het regent, laten we eens gezellig overdekt gaan winkelen in de Pas sage in Schiedam'. Verder zou ik het parkeren in alle parkeergarages het eerste uur gratis maken. Als we de paar leuke winkels die er nu nog zitten willen behouden, moeten we er natuurlijk wel ons geld naartoe brengen dus ik probeer zoveel mogelijk mijn boodschappen in Schiedam te doen. Een veel gehoorde smoes is dat het te dicht bij Rot terdam is. Maar waarom zou het een gemeente als Zaanstad, wat op een steenworp afstand ligt van Amsterdam, wel lukken? Ik denk eerder dat een reden is dat er in Schie dam meer mensen onder de armoedegrens wonen dan het landelijk gemid delde. Dan rijst er nog de vraag wat dan te doen met de Passage. Daar zou ik (studenten)woningen van maken, een hotel of her stellen in oude luister. Als ik het gemeentebestuur van Schiedam zou zijn dan wist ik het wel. Er is nog een hoop werk aan de winkel." SCHIEDAM - Lezer Ger- rit Wijnstekers wil deze frustratie over het Gat van Bolmers kwijt. "Ein delijk is het zogenaamde Gat van Bolmers, dat de Broersvest met het Broers- veld verbindt, zeer fraai opgeknapt. Met hoge plantenbakken waar een mogelijkheid is om te zitten. Maar wie verzint het om aan de zijde van de Broersvest pak voor deze rustplekken afval containers te plaatsen? Je zou haast denken dat kan alleen in Schiedam verzonnen worden. De bloemenverkoper die daar elke zaterdag z'n boter ham verdiende (van vader op zoon en dat al decen nialang), moest hiervoor plaats maken. Hij mag zolang in de Kerkstraat staan en moet wachten op een vergunning. Dat moet waarschijnlijk maanden duren. Beleidsmakers van de gemeente wordt wak ker en kom eens positief in actie." Zijn kinderen moesten hem overhalen. Maar aanstaande zaterdag komt hij toch: als 90- jarige oud-organist naar de Grote Kerk. Om een muzikale hulde ontvangen in de kerk waar André Verwoerd tot op hoge leeftijd organist was. SCHIEDAM - Een leven lang met het orgel, een rijk leven vol muziek. "Nu alleen maar luisteren want de vingers willen niet meer." Deze week hoopt André Verwoerd zijn 90e levensjaar in te gaan. Het bereiken van die geze gende leeftijd gaat gevierd worden met een huidecon cert voor de man die meer dan drie decennia lang het Flentrop-orgel bespeelde. André Verwoerd zag het niet zitten. "Zo'n drukke be doening", vond hij toen de oud leerlingen hem de plan nen voorlegden een reünie en optreden te organiseren waarna iedereen hem kan feliciteren. 'Ik heb er geen zin in' en 'Ik presteer niks meer voor de orgelmuziek', waren zijn bezwaren. Zijn twee kinderen moesten hem door Frank Willemse André Verwoerd op een foto uit 2002. Hij hield het orgelspelen vol tot aan zijn 80e. Toen maakte een Tia hem het spelen onmogelijk. "Mijn vingers willen niet meer maar ik kan nog luisteren en genieten." Foto: Rob Kamminga overreden en hij beloofde te komen. "Eervol zo'n con cert. Niet alleen voor mij maar voor orgelliefhebbers en toehoorders die gratis een middagconcert door top organisten willen mee maken." Al vanaf zijn jeugd werd hij-gegrepen door de orgelklanken van een trap- harmonium thuis in Rot terdam. Zijn eerste baantje als organist kreeg hij al op 17-jarige leeftijd: spelen in de kapel van het Eudokia ziekenhuis op Zuid. Via het conservatorium kreeg hij een bijbaantje als kerkorga nist in Overschie en daarna in andere Rotterdamse ker ken als de Bethelkerk en de Prinse- en Pauluskerk van ds. Hans Visser. Telkens met een beter, mooier en com pleter groot orgel. Tot hij in 1981 werd gevraagd als de organist van de Grote of St. Janskerk van Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 3