Vrijwilligers maken... moutwijnjenever 30% s? 50% OP=OP Outdoor en wandel collectie 2016 vrijdag 29 JULI koopavond tot 21:00 mmMm KOR TINq eleef'tbij KORTING kleding dof. j^3 a si»*» xnmm 3 www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 27 juli 2016 21 In het Jenevermuseum aan de Lange Haven maken enthousiaste stokers authentieke moutwijnjenever op 'originele Schiedamsche wijze volgens 17e eeuws recept'. In die tijd werd elke week een miljoen liter moutwijnjenever de havens van Scyedam uitgevaren. door Janet van Huisstede SCHIEDAM - Het is een hechte ploeg stokers die wekelijks in de branderij aan de slag is: Mark Schilder (28), Ro nald Mol (35), Peter Mulder (62), Ton Heuchemer (67) en Henk Schoof (68). Ze zagen zelf het aanmaakhout, sto ken het vuur met kolen, ma ken alles schoon, sjouwen zakken met meel, stoken en bottelen. En dagelijks vertel len ze de museumgasten om 14.00 en 15.30 uur het ver haal over de branderij. Ook in het Engels, want jenever is een internationaal bekend product. Ton: "Op vrijdag maken we 2200 liter basisbeslag aan van roggemeel en gemoute gerst, dus gerst die is ont kiemd. Zo'n beslag moet 72 uur gisten. Op dinsdag kun nen we het stoken. Na de eer ste keer stoken, blijft er zo'n 400 liter 'ruwnat' over met 15% alcohol. Na de tweede keer stoken hebben we 'en- kelnat' met 30% alcohol. Na drie keer stoken is het 'best- nat' oftewel moutwijn met 60% alcohol. Na drie jaar la- geren op oude Amerikaanse whiskyvaten brengen we de alcohol terug naar 40%, fil teren we dit, voegen de jene verbes-esprit toe en bottelen VAN 2200 LITER BESLAG TOT 150 FLESSEN JENEVER de Moutwijnjenever. Van de 2200 liter beslag houden we dan ongeveer 150 flessen 'Old Schiedam' over." Historie De mannen houden niet al leen van moutwijnjenever, maar ook van de historie van hun product en stad: "Rond circa 1850 hadden we in Schiedam circa 60 mou terijen, 400 branderijen en 30 distilleerderijen", bena drukt Peter. "Elke week ver liet een miljoen liter jenever de havens van Schiedam. Er worden nu nog steeds oude kelderflessen gevonden op de stranden van Afrika." Het verschil tussen mout wijnjenever en andere jene ver zit vooral in de gebruikte grondstoffen. Henk legt uit: "Moutwijnjenever wordt gemaakt van rogge en gerst. Na 1880 kwam er voor het eerst maïs uit Amerika, wat goedkoper en zoeter was. De «HÏÏÏÏïl De hechte ploeg stokers die wekelijks in de branderij aan de slag is: Mark Schilder (28), Ronald Mol (35), Peter Mulder (62), Ton Heuchemer (67) en Henk Schoof (68). Foto: Jan van der Ploeg meeste jeneverstokers scha kelden daar dus op over." Spoeling De distillateurs haalden vroeger hun geld niet alleen uit de jeneveropbrengst. Ton: "Het product dat je overhoudt na het stoken, de spoeling, is heel voedzaam voor varkens en koeien. Vroeger verkochten spoe- lingverkopèrs dat aan de boeren. Elke branderij was goed voor het voer van on geveer 100 koeien. En met de mest van al die varkens en koeien die in en rondom Schiedam leefden, is het schrale land van het West- land weer vruchtbaar ge maakt." Schiedammers maken... Het stadsthema 2016 is 'Schiedammers Maken'. En ze maken veel! Van bijzondere schroeven voor de mari tieme industrie, tot internationaal gewaardeerde kunst. Fotograaf fan van der Ploeg maakte van deze Schie- damse Makers een prachtige portretserie. Bekijk in de Grote- of Sint fanskerk aan de Lange Kerkstraat 37 van 13 mei tot en met 11 september de 'EXPO Schiedam mers Maken S'DAM'. Gratis toegankelijk, dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Opruiming! RUGZAKKEN op alle caravans campers vouwwagens occasions recreatie ST&WB BRUNOTT1 sauimonS Langeweg 1a Heinenoord (Bedr.park Heinenoord) 0186-60 40 00 WWW.CAMPOUFE.NL

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 21