Vluchteling door maken gedicht t Koopzondag met gratis ijs Zomer in de bibliotheek Meidenvoetbal Vaalblauw of baby-blue? Nederland kleurt roze COLOFON Gedicht voor dochter Het Nieuwe Stadsblad woensdag 3 augustus 2016 3 UW!!! ütllli! I Volgens Negash Mohammed uit Eritrea is vrijheid niet 'alles zeggen watje kan' of 'pakken watje pakken kan'. Vrijheid is voor hem vooral 'duur'. Hij moest vrouw en kind achterlaten in zijn geboorteland. Vrijheid is wel wat Nederland en Schiedam hem bood. Hij ontvluchtte driejaar geleden de gevangenis in Afrika. Na een gevaarlijke reis kwam hij in Nederland. Nu spreekt hij vloeiend de Nederlandse taal. En dicht in het Nederlands. Negash Mohammed uit Eritrea heeft het geluk gevonden met baan en huis in Schiedam maar blijft zijn vrouw en dochter vreselijk missen. door Frank Willemse SCHIEDAM - "Ik zit nog liever in de hel dan met die dicta tor in de hemel", zo dichtte Negash Mohammed (24 jaar) uit Eritrea. Zijn aanklacht in het gedicht tegen presi dent Afewerki kwam hem duur te staan. Het bracht hem acht maanden gevan genis nadat hij het gedicht voordroeg aan vrienden in een café. Hij wist via buur land Soedan naar Europa te vluchten. In Amsterdam kreeg hij van een jongeman, met Nigeriaanse roots, spon taan 20 euro zodat hij zich op Schiphol kon melden als politiek vluchteling. In 2014 ontving Vluchtelingenwerk Schiedam hem met open ANBO-NIEUWS SCHIEDAM - In de Nieuwe Pas sage Schiedam is het zondag 7 augustus van 12.00 tot 17.00 uur weer Koopzondag Vanwege de zomervakan tie maken de winkeliers van de Nieuwe Passage het extra gezellig en bieden zij de mo gelijkheid aan de bezoekers nog even lekker vakantie te vieren. Voor de kids wordt een spe ciale Kids Cocktail Bar ge plaatst. Hier mogen zij, zit tend op een echte barkruk, geheel naar eigèn inzicht een lekkere cocktail mixen. En na de finishing touch met een prikker en een stukje fruit kunnen zij het drankje uiteraard ook lekker opdrin ken. Verder worden zondag- armen. De dag dat hij status houder met verblijfsvergun ning werd is 'de mooiste dag uit zijn leven', vertelt hij en thousiast. "Hoe duur is vrij heid", dichtte hij en hij kan het weten. Volgens Negash is vrijheid niet 'alles zeggen wat je kan' of 'pakken wat je pakken kan' maar vrijheid is vooral 'duur'. Hij moest vrouw en kind achterlaten in zijn geboorteland. Vrij heid is wel wat Nederland en Schiedam hem bood. Inmiddels heeft Nagesh een woning in Schiedam Oost en werkt hard aan zijn Ne derlands. Hij spreekt het bij na vlekkeloos Alleen met sommige tweeklanken als SCHIEDAM - Negash Moham med is van beroep timmer man maar hij voelt zich meer dichter. Als voorbeeld draagt hij een gedicht voor zijn dochter die hij nooit heeft gezien. Adish Hiwet, wat betekent 'nieuw le ven', is geboren tijdens zijn vlucht. Het gedicht heet 'Mijn bestaan': Jouw schoon heid bewonderen/mijn be staan is jouw bestaan/vraag niet om mijn ogen/nee, mijn oren krijg je niet/want an ders kan ik je niet bewon deren/jouw schoonheid be wonderen/jij, mijn dochter bent mijn droom zonder te slapen. Sinds Negash in Schiedam woont is hij actief met taal en inburgeren. Als enige donkere man, zingt hij mee in een ouderenkoor in Schiedam Noord en als vrij- 'eu' of 'ei' heeft hij moeite. Met zijn taalgevoel helpt hij als vertaler andere vluchte lingen uit Oost Afrika. En hij doet vrijwilligerswerk bij een verzorgingshuis en treedt op als dichter. williger schenkt hij koffie en thee in het Zimmertje. Dat is binnenkort afgelopen nu hij een baan heeft gevonden bij Campina in Leerdam. Negash Mohammed is ver baasd dat landgenoten uit Oost Afrika de Nederlandse taal niet beter machtig zijn. Nederlands spreken en lezen is, volgens hem, essentieel om hier te kunnen aarden. Ondertussen probeert hij vrouw en dochter naar Ne derland te krijgen. Dat gaat niet makkelijk. Tot die tijd probeert hij zijn gevoelens, zoals zijn herwonnen vrij heid, met gedichten onder woorden te brengen. Maria Kluin van Vluchte lingenwerk vertelt dat Eri trea, na Syrië, op de tweede plaats staat van de landen waar de meeste vluchtelin gen vandaan komen. SCHIEDAM - Seniorenwel zijn houdt woensdag 10 augustus van 13.00 tot 16.30 uur in ontmoetings centrum de 5 Molens een gezellige markt met onder meer handwerk- en hob bymaterialen, sieraden, lekkere hapjes, kleding, een loterij, spelletjes, de monstraties, kaarten, bil jarten, muziek, een hapje, een drankje en een loterij met leuke prijzen. Zelf een tafel huren kan ook bij deze gezellige markt aan de Nieuwe Damlaan 818. Dat kan vanaf 7,50 euro. Neem contact op via tele foonnummer 010-470 55 00. De opbrengst van de Zomermarkt is bestemd voor activiteiten voor se nioren. SCHIEDAM - Voor kinderen van 6 tot 12 jaar is er tot 19 augustus veel te doen in de bibliotheek in de -Korenbeurs. Elke maan dag, woensdag en vrijdag tussen 14.00 en 15.30 uur zijn er activiteiten aan de Lange Haven 145. Vrijdag 5 augustus draait de grap pige animatiefilm 'Mi nions'. Maandag 8 augus tus kunnen de kinderen meedoen met een leuke schrijfworkshop van kin derboekenschrijfster Lies- beth Mende. Woensdag 10 augustus worden samen met kunstdocente Kim van den Enden waanzin nige verdiepingen in een boomhut gemaakt en vrij dag 12 augustus draait de animatiefilm: Zootopia in de Biblioscoop. Meedoen is gratis. Aanmelden kan via de site www.debiblio- theekschiedam.nl. SCHIEDAM - Op de velden van PPSC op sportpark Thurlede aan de Parkweg 419 wordt deze maand het zomeravondvoetbal voor meiden nog gehouden op de woensdagen van 18.45 tot 19.45 uur. PPSC zorgt voor alle benodigde ma terialen en begeleiding. PPSC start bij voldoende belangstelling dit seizoen met een team met meisjes van 7 en 8 jaar. Een pri meur in de regio, want tot nog toe voetballen meisjes van deze leeftijd nog tus sen jongens. Meer infor matie op www.ppsc.nl, of 06-82942940. SCHIEDAM - Hermes DVS reageerde twee weken geleden gepikeerd op de benaming 'Vaalblauw' voor de Schiedamse om- nivereniging in de kop van een cricketverslag in deze krant. Nu blijkt dat de club zelf via haar twit- ter-account kopte: 'Mooie overwinning van de boys in baby-blue'. Dat kan dan blijkbaar wel bij deze toch juist heel volwassen sportclub? In Nederland is nu de Europride 2016 miteit, lees seks. Wie maakt dit uit? Mogen gaande. De feesten begonnen in Amster- de kamers niet op slot, dan pleit ik voor dam en zijn een groot succes. Overal in extra kamers waar ook de partner mag het land worden 'roze' feesten gegeven en blijven slapen, tenslotte hebben de gevan- natuurlijk is ons eigen Roze Café komende genissen die wel en vergeet niet dat onze zondag 7 augustus weer open. Vanaf 13.30 ouderen dit Nederland hebben opgebouwd uur bent u weer welkom en kunt u met en gedetineerden helaas niet. eigen ogen zien hoe gezellig dit is. Hou ook zondag 25 september in ieder ge- Drempels? Wij hebben geen drempels, val vrij, dan is er een dag voor de eenzame druk op de beroemde rode (roze) knop en in combinatie met het Roze Café. Er gaat kom gezellig binnen. Ik heb nog steeds veel veranderen bij ANBO in het land, on- moeite dat anno 2016 er mensen zijn die danks die veranderingen blijft de afdeling nog 'in de kast' zitten. Gelukkig komen er Schiedam zich zoals vanouds voor u inzet- steeds meer mensen die stomme kast uit, ten, maar daar kom ik de volgende weken maar ik mis een heleboel mannen én vrou- uitgebreid op terug, wen die in een verzorgings- of bejaarden- Tot volgende week. tehuis zitten. Nu heb je daar al heel weinig privacy (meestal geen) en voor die mensen Joke Ballijns is het dubbel moeilijk. Joke is verbonden aan de ANBO in Schie- Ook zo iets raars. Senioren, lees bejaarden, dam en schrijft elke week over zaken die zouden ook geen behoefte hebben aan inti- senioren aan gaan Voor de kids is er een speciale Kids Cocktail Bar. Hier mogen zij, zittend op een echte barkruk, een cocktail mixen, Foto: PR middag, in samenwerking met IJssalon La Sorpresa, aan alle bezoekers van de Nieuwe Passage gratis ijsjes uitgedeeld. Het parkeren van de auto is deze zondag in de garage van de Nieuwe Passage geheel gratis. 4^^ DE PERSGROEP Contactgegevens redactie Bezorgklachten Delftseplein 27 I www.deweekkrant.nl 3013 AA Rotterdam T (06) 2929 9696 Verspreidklachten E redactie.ns@persgroep.nl 1(0900)4245726 I www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E familieberichten@per5gr0ep.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.familieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85. E: rubriekenweekbladen@persgroep.nl 1(0900)6743836 0f mail naar het volgende adres: advertising.west@per5gr0ep.nl Druk De Persgroep Nederland Commercieel Directeur Dirk Renders Algemene voorwaarden en overige Dirk.Renders@persgroep.nl informatie 1 www.deper5groep.nl/adverteren Redactie Nieuwe Stadsblad Nieuwe Stadsblad is een uitgave Bart van Zessen van De Persgroep Nederland. Karin Moerman Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Alg. redactiechef Zuid-Holland uitgaven van de Persgroep Nederland. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@persgroep.nl De Persgroep Nederland

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 3