Dit zijn jullie foto's van mooi Schiedam! ni titers Zo lossen zij het op mantelzorg Samen zorgen voor je broer en zoon "hit voor wi keet normaal voor kem te jjorytvT O www.nieuwestadsblad.nl Schiedammers laten de mooiste stukjes van de stad zien Het Nieuwe Stadsblad woensdag 31 augustus 2016 17 John Vrijenhoek stuurde deze mooie foto van de Maasboulevard. "Hij laat zien hoe mooi 's avonds, na een warme dag, het Maasboulevardpark er uit ziet." Heb je ook een favoriete plek in Schiedam? Stuur deze naar: redactie.ns@persgroep. nl advertorial "Draai je raampje even dicht Chiel, het wappert zo." Thijs (25) neemt zijn jongere broer af en toe mee op stap. Samen in de auto naar Dier gaarde Blijdorp, of De Pier in Scheveningen. Vandaag is Thijs' vriendin Elisa er ook bij, ze gaan naar het Dolfinarium. Chiel vindt rijden in de auto spannend, liefst op de snelweg met al die vrachtwagens; hij kijkt zijn ogen uit. Chiel is 13 en verstandelijk beperkt. Zijn ontwikkeling loopt ernstig achter en er zijn autistische trekken merkbaar. Zijn gezin zorgt samen voor hem. "Het geeft veel voldoening, dit zo te kunnen doen." Chiel is de jongste van drie jongens. Boven hem zit Maarten (17) en Thijs is de oudste. Moeder Mariëlle (47) en vader Laurent (48) wonen met 'hun jongens' in Schie dam. Althans, met de twee jongsten. De oudste woont inmiddels samen met Elisa (23) in Rotterdam. Anders "Raar was het," vertelt Mariëlle. "Tijdens de zwangerschap voelde ik al dat het anders was. Chiel was wat minder beweeglijk dan die andere twee. De geboorte ging op zich goed, maar toen ik hem voor het eerst in m'n handen hield zag ik iets in zijn gezichtje waar ik niet gerust op was. De APGAR-score was goed. Er was niets om ons zorgen over te maken. In de tijd daarna bleek tel kens weer iets waaruit Laurent en ik opmaakten dat Chiel niet helemaal gezond was. Het was een onrustige tijd. De uiteindelijke diagnose is gesteld toen hij ongeveer twee was. Tja, en dan?" Te veel "Er liepen natuurlijk ook nog twee andere ventjes rond," gaat Laurent verder. "Gelukkig zaten die allebei op school. Zo was er relatief genoeg tijd om aandacht aan Chiel te beste den en hem te verzorgen. Maar zwaar was het wel, mijn ouders sprongen regelmatig bij." Zo ging het een paar jaar, totdat Chiel onge- veer vijf was. "Het werd me toen toch te veel, na al die jaren," zegt Mariëlle. "Ook al ging Chiel een paar dagen per week naar 'school', ik zat er gewoon doorheen. Een gesprek met een mantelzorgconsu lent van Minters Mantelzorg heeft ons op ideeën gebracht over hoe we de taken goed kunnen verdelen. "Ook hebben we toen onderzocht hoe hij reageerde op een weekend logeren in een logeerhuis. Dat ging goed! Chiel vond het leuk, kon lek ker spelen. En wij hadden weer meer ruimte voor onszelf en de andere twee. Een pak van m'n hart." Opgelost "Dolfijn!" Chiel zit in zijn rolstoel en roept en gebaart enthousiast. Thijs en EMsa zijn eraan gewend dat Chiel soms 'herrie' maakt en dat mensen daar wat ongemakkelijk op kunnen reageren. "Chiel geniet enorm van dit soort uitjes," vertelt Elisa. "Hij houdt heel erg van die ren." Thijs: "Ik weet niet beter dan dat ik ook voor Chiel zorg, het is voor mij heel normaal. Ik weet nu dat ik altijd een jonge mantelzorger ben geweest. En dat er best veel kin deren in zo'n situatie zitten die toch echt anders is dan bij vriendjes thuis." Hij vertelt verder: "Mijn broer Maarten woont nog thuis, dus die doet sowieso dingen met hem. Soms eten geven, of een stuk fietsen op de tandem. Maar nu Elisa en ik samenwonen hebben we het met deze weekendjes opgelost. Zo hebben mijn ouders hun handen vrij en kan ik er nog steeds voor hem zijn." Om de privacy van de personen in dit artikel te beschermen zijn er geen namen gebruikt. Minters Mantelzorg Biedt kennis en steun voor u als mantelzorger(s) Mantelzorger bent u als u langdurig intensief zorgt voor een naaste. Dat kan een ouder zijn, of een ziek kind. Maar ook een hulpbehoevende of gehandicapte vriend. Zorgen kunt u alleen doen, maar ook samen. Mantelzorgers zijn er van heel jong tót oud, in alle lagen van de bevolking, in alle culturen; Vaak zijn ze zich er niet van bewust. De zorg is onbetaald en u besteedt er meer dan 8 uur per week aan in een periode langer dan 3 maanden. Bent u mantelzorger? Dan is Minters Mantelzorg erom u te onder steunen. Wij bieden consulten, cursussen, en gelegenheden om andere mantelzorgers te ontmoeten. Ook voor jongeren; Aan al onze activiteiten kunt u kosteloos deel nemen. U heeft geen verwijsbrief nodig. In een persoonlijk gesprek met een consulente kunt u uw verhaal vertellen en kijkt u gezamenlijk naar de beste oplossing. De mantelzorgconsulent weet alles over de mogelijkheden die de voorzieningen, wetten en regelingen u bieden. Bovendien hebben we goede contacten met zorg verleners in de buurt. Want: mantelzorgen doe je samen. Meer weten? www.mintersmantelzorg.nl 010 43510 22 "Na de buitenlandse stedentocht is Schiedam ook mooi! Je moet het zien, zoals hier de Lange Haven", schrijft Kalkman. En daarmee zijn we het helemaal eens! "Vanochtend was het zo mooi rustig weer, dat 'Schiedam' spiegelde in het water van de havens!", vertelt fotograaf Paul Meuldijk. Wat een mooie foto van onze binnenstad! Willem van Vessem ging 27 augustus even met zijn camera naar de Pasar Malam op het Land van Belofte. "Deze foto's wilde ik jullie niet onthouden vanwege de vrolijke uitstraling."

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 17