Jan Joke expres Onder de Boompjes krijgt Schiedam in 't kort unieke fijnstookketel BMX Fietsschooi Zonnepanelen in werking RondeTafet"^ Seste'^°PWennekerpand Open Dag van Soos Blauwhuis met roze café O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 14 september 2016 13 Door Kor Kegel SCHIEDAM - Distilleerderij Onder de Bodmpjes beschikt sinds vrijdag over een unie ke fijnstookketel, die twintig jaar lang ongebruikt in het Nationaal Jenevermuseum Schiedam heeft gestaan. Volgens museumdirecteur Marjolein Beumer was de ketel formeel geen onder deel van de museale col lectie en evenmin eigendom van het Jenevermuseum. De ketel behoorde volgens haar tot de inventaris van Stich ting De Gekroonde Bran dersketel. Deze stichting heeft overigens een groot deel van de gebruiksvoor werpen van het museum in bezit, evenals het gebouw aan de Lange Haven. Het verschil valt voor de bui tenstaander niet op. In het bestuur van De Gekroonde Brandersketel zitten nog altijd oud-burgemeester Reinier Scheeres en distil lateur Bob de Kuyper, die tot 2015 ook in het bestuur van de Stichting Jenevermu seum Schiedam zaten. Zij hebben het Jenevermuseum toestemming gegeven om de ketel over te dragen aan een bevriende distillateur, in dit geval Jean-Paul Batenburg, directeur van Onder de Boompjes. Vrijdag werd de ketel overge- Een unieke fijnstookketel verlaat na twintig jaar het gebouw aan de Lange Haven. 'Jammer', vindt oud-directeur Van Winsen. bracht van de Lange Haven 74-76 naar de distilleerderij aan de Buitenhavenweg 132. Museumdirecteur Marjolein Beumer zegt dat de ketel ui teraard uitsluitend ingezet wordt voor activiteiten, die niet concurrerend zijn met de productieactiviteiten van het Jenevermuseum. „Dat betekent dus ook, dat de le vering van moutwijn aan de desbetreffende distilla teur ongewijzigd voortgang zal vinden," aldus Beumer. Over de waarde en de over eenkomst met Onder de Boompjes doet het museum geen uitspraken. „Eventuele opbrengsten komen direct ten goede aan het museum en de nieuwe inrichting." De vorige directeur van het Postzegels Vanaf woensdag 28 septem ber gaan in Zuid-Holland 30.289 kinderen op pad met Kinderpostzegels. Met de opbrengst van de actie worden kwetsbare kinderen geholpen in ontwikkelings landen en Nederland, ook in Zuid-Holland. Dit jaar sie ren de tekeningen van Fiep Westendorp de postzegels, ter ere van haar 100ste ge boortedag. Infra Deal Ondanks aantrekkende economische groei staan vooral veel lager opgeleiden aan de kant. Tegelijk con stateert branchevereniging Bouwend Nederland dat er behoefte is aan kwalitatief goed geschoolde mensen in grond-, weg- en water bouw. De EPZ, de economie board van Zuid-Holland, heeft daarom samen met de bouw- en infrabranche en verschillende overheden in Zuid-Holland een slimme oplossing bedacht: de Infra Deal. De gemeente Schie dam doet hieraan mee en tekende maandag 12 sep tember voor samenwerking. Met de Infra Deal willen ze in Zuid-Holland binnen drie jaar 300 duurzame werk- opleidingsplekken creëren voor mensen die nu in de bijstand zitten. In Schiedam worden leer-werkplaatsen gerealiseerd in het wegen- onderhoud. Avondmuziek Zondag 25 september start een nieuwe serie Avondmu ziek in de Dorpskerk van Kethel. Het Woerdens Vocaal En semble treedt op vanaf 19.00 uur. De toegang is gratis; er is na afloop wel een collecte bij de uitgang. Jenevermuseum, Alwine van Winsen, was getuige van de verhuizing van de fijnstookketel. Ze zegt tij dens de uitoefening van haar functie steeds van plan te zijn geweest om de ketel wel te gebruiken, evenals twee andere ketels in het muse um. „Het was mijn droom om het hele spul werkend te krijgen," zegt ze. Alwine van Winsen is dan ook verbaasd dat de ketel nu het museum verlaten heeft. „Het museum had een object in huis, dat je elders alleen op maquettes ziet. Het voegt ook toe aan de belevingswaarde van de bezoekers, als het museum over zo'n object beschikt. Je kunt het aanraken. Ook dat is interactie." BERICHTEN UIT HET BLAUWHUIS Zondag 25 september is Soos Blauw huis opëti. In het kader van de Dag van de Eenzaamheid organiseren wij dan in samenwerking met Incentive en het Roze Café een open dag. Een van onze stokpaardjes is de eenzaam heid, alleen bij het schrijven ervan krijg ik al kippenvel. Je zult maar alleen zijn, geen kinderen hebben (of die wonen te ver weg) alleen het geluid van de TV of radio aan, maar ja die praten niet terug. Daarom staat onze sociëteit die dag open voor alleen staanden en kunt u vanaf 11.00 uur genie ten van een kopje koffie of thee, rond 12.00 uur serveren wij een lunch. U schuift aan, aan lange tafels, wel zo gezellig want dan kunt u lekker kletsen met de mensen om u heen. Het programma is rond 15.00 uur afgelopen. Om deze lunch zo laagdrempe lig mogelijk te houden is de eigen bijdrage slechts 2,00. Er is slechts één probleem: er is plaats voor 60 personen en u moet zich vooraf opgeven bij Nel Lowes, zoals ge woonlijk te bereiken op 426 28 08, betalen aan de zaal. Ik mag ook nog verklappen dat er na de lunch een muziekoptreden is. Wie of wat? Dat hou ik lekker nog even geheim. Bent u alleenstaand en wilt u een gezellige dag? Snel inschrijven, want vol is vol. Tot volgende week! Joke Ballijns (Joke schrijft elke week over zaken die senioren aangaan) 40 EXPRES Jan en Joke wan hemert vroegen geen cadeau voor henzelf bij hun 40-jarig huwelijksfeest, maar een cadeau voor de kinderen van het Vlietland Ziekenhuis. Vanwege hun 40-jarig huwelijk vroegen Jan en Joke van Hemert hun gasten geen cadeau of envelop voor henzelf, maar een gift voor een project op de kinderafdeling van Franciscus Vlietland. Door de redactie SCHIEDAM - Met deze sym pathieke actie werd een bijzonder mooi bedrag opge haald, waarmee een speel- goedtrein voor de kinder speelkamer in Franciscus Vlietland aangeschaft kon worden. Natuurlijk werd de trein ook vernoemd naar de gulle gevers, zodat deze voortaan bekend wordt als 'de Jan Joke expres'. De trein heeft een mooie plaats gekregen tegen de wand van de speelkamer. De afdeling Kindergeneeskunde in het Schiedamse ziekenhuis was ondersteboven van het mooie gebaar en bedankte het echtpaar, ook namens alle patiëntjes en medewer kers, uitvoerig. Donaties De Stichting Vrienden van het Vlietland Ziekenhuis is continu op zoek naar fond sen en donaties om de pa tiëntenzorg nog verder te verbeteren en een aangena mer verblijf voor patiënten en bezoekers te realiseren. Door hun inzet en dat van andere gulle gevers werd de afgelopen jaren al een Moe- der/Kind-centrum ontwik keld in het ziekenhuis, werd de huiskamer Cardiologie aangekleed en werden de balkons van de kinderafde ling opgevrolijkt. Ook zijn er dingen als een Veinviewer gedoneerd, waarmee het eenvoudiger is dm aderen aan te prikken bij oncologie- patiënten. SCHIEDAM - De BMX Fiets schooi, die zich inzet voor betere verkeersveiligheid onder kinderen, komt met hulp van de Ronde Tafel naar Schiedam. Dit week end werd tijdens een groot zomerfeest in het Beatrix- park, een bedrag van 3000 euro opgehaald om het pro ject een kickstart te geven. Ook de opbrengst van een haringactie in juni (2000 euro) komt ten goede aan de fietsschooi. De BMX Fietsschooi is in Rotterdam al een tijd suc cesvol. De initiatiefnemers vonden hét onverteerbaar dat verkeerseducatie vaak nauwelijks aandacht krijgt op basisscholen, omdat er te weinig tijd, materiaal en gekwalificeerde mankracht beschikbaar is. En dat ter wijl een groeiende groep kinderen het fietsen van huis uit niet meer meekrijgt. Met de begeleiding van praktijk- en theorielessen, zorgt de BMX Fietsschooi voor de juiste aanpak op ba sisscholen. Daarnaast wor den naschoolse activiteiten georganiseerd. De Ronde Tafel Schiedam, die zich het hele jaar door inzet voor de ondersteuning van lokale goede doelen, heeft het project omarmd en brengt nu voldoende kapi taal bijeen om snel van start te gaan in de stad. Het is de bedoeling dat de BMX Fiets schooi nog dit schooljaar in Schiedam van start gaat. SCHIEDAM - Schiedam is een grote zonnestroominstal- latie rijker. Vrijdag stelde wethouder Duurzaamheid Patricia van Aaken Zon op Wennekerpand feestelijk in gebruik. Zij deed dit door een echte rode knop in te drukken, waarop de prö- ductiemeter van de instal latie ging lopen. 203 Zon nepanelen op het dak van het cultuurverzamelgebouw zorgen de komende jaren voor duurzame stroom. Het project in een initiatief van het Schiedams Energie Collectief (SEC), dat door de wethouder nadrukkelijk werd bedankt voor de ge leverde inspanningen. Re alisatie van het zonnedak was een klus van de lange adem; ook na een succesvol le crowdfundingscampagne begin dit jaar, duurde het nog tot enkele weken gele den tot installateur Be Solar aan het werk kon. Ondanks de haperingen in de realisa tie is de gevolgde werkwijze volgens Van Aaken toch de manier waarop Schiedam wil werken: in vormen van samenwerking initiatieven die leiden tot verduurza ming van de stad van over heidswege ondersteunen. In die contekst wees zij ook op 10 oktober, als de gemeente samen met SEC een Dag van de Duurzaamheid houdt. SEC draagt het project nu over aan de coöperatie Ener giek Schiedam. De lokale crowdfunders die de bouw van het zonnedak mogelijk maken, vormen de eerste leden. Inge Albregtse van Energiek Schiedam riep de opgekomen Schiedammers op zich ook in te tekenen voor lidmaatschap van de coöperatie, om gezamenlijk te werken aan Schiedamse verduurzaming. Danseressen, ijsverkoper Sorpresa en de zon zelf zorgden voor een feestelijk uurtje. Foto: Paul Meuldijk

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 13