-Hf April 2016 naar Manchestei "Mijn werkdag begint altijd met een praatje met de ploeg die er zit. Er is altijd wel een verhaal, en het is voor mij heel nuttig om te horen wat zij de afgelopen uren hebben meegemaakt. Er werken hier 27 brandweerspeciaiisten en er zijn er altijd - dus 24 uur per dag - zeven aanwezig. 24 uur op, 48 uur af. Zo'n dienst bestaat uit een aantal onderdelen. Denk nou niet dat ze urenlang zitten te klaverjassen, dat is onzin. Elke dag wordt er geoefend, ze hebben theoretische training en oefenen hun praktische vaardigheden. Er wordt altijd minstens een uur gesport. De meeste brandweermannen hebben een technische achtergrond. Dat komt goed uit, want wij doen ook het klein onderhoud aan het wagenpark. Niet alteen onze eigen brandweer wagens, maar ook de bussen en de voertuigen van de havendienst. Inzet van de brandweer op deze luchthaven, ik heb de statistieken niet exact in mijn hoofd maar het zal drie tot vier keer per week zijn. Dat kan dan een EHBO zijn, of een kerosine-lekkage op het platform. En wij doen natuurlijk de sneeuw en gladheidsbestrijding In de winter. Vliegtuigen in de problemen of grote incidenten maken we gelukkig bijna nooit mee. Laten we dat afkloppen! Sinds 1956 is er best veel veranderd in mijn beroep. Toen was het meer pionieren, tegenwoordig zijn er veel procedures. De komst van computers heeft daar veel aan bijgedragen. Maar de luchtvaart is ook veel veiliger geworden: moderne vliegtuigen staan bol van de innovaties met het oog op veiligheid, als je ze met 1956 vergelijkt. Ik ben er trots op dat wij met een zeer goed opgeleid korps bijdragen aan de veiligheid van de passagiers. Vliegtuigbrandbestrijding is één, maar goed voorbereid zijn is twee. En daar zit het grootste deel van ons werk: trainen en oefenen. Maar als je er over nadenkt is het wel gek: je wordt opgeteld om iets te doen wat je echt nooit hoopt mee te maken. Het is een voorrecht om hier te werken. Dat zeg ik regelmatig tegen mijn collega's. Dat heeft lang niet iedereen, zo'n bijzondere plek met een heel eigen dynamiek. Ie komt in aanraking met vliegtuigen, met reizigers, die naar vergaderingen in het buitenland of op vakantie gaan. Zij mogen er op vertrouwen dat alles hier tot in de puntjes geregeld is. En daar mag ik samen met mijn collega's aan bijdragen." "Vliegtuigbrand bestrijding is één, maar goed voor bereid zijn is twee. "Begrijpen wat er gebeurt. Ik noem het nog liever dat je van mensen moet houden om dit te doen. In die zin is mijn vak niet veranderd sinds 1956. "Ik ben de gastvrouw, maar ook de ambas sadrice van de luchthaven. Tussen zeven uur 's morgens en de binnenkomst van de laatste vlucht, meestal rond middernacht, is onze balie bezet, we hebben twee diensten per dag. Het is een drukke baan. Behalve de vele vragen van reizigers, ophalers en brengers, doen wij ook de post en alle binnenkomen de telefoontjes voor de luchthaven. We roepen berichten om, ontvangen het bezoek voor de kantoren en geven dagpassen uit. Verder zorgen wij voor de gevonden voorwerpen en helpen wij bij problemen met de parkeerautomaten. Nee, als je daar zit verveel je je geen moment! Reizigers komen naar je toe - vaak met een gezicht op onweer - en melden dat ze een probleem hebben. Ik voel me trots als ze even later zonder probleem en mét een glimlach weer weglopen. Dat is wat ik het liefste doe, problemen oplossen. Je kan heel veel voor mensen betekenen. Bijvoorbeeld die Amerikaan die kwam vertellen dat zijn telefoon nog in de taxi lag, maar dat hij over 90 minuten moest vliegen. Dat was een leuke speurtocht. Via zijn hotel heb ik achterhaald welk taxibedrijf zij hadden gebeld, en via de taxicentrale de chauffeur opgespoord. Ondertussen bij de incheckbaiie geregeld dat hij wat later mocht instappen. De taxi was er net op tijd, die man kreeg zijn telefoon terug en haalde ook nog zijn vlucht naar Londen. Dat ias mijn vak in een notendop, een stapje verder gaan om problemen op te lossen. Je moet van nature behulpzaam zijn, maar ook inven tief en sensitief. Begrijpen wat er gebeurt. Ik noem het nog liever dat je van mensen moet houden om dit te doen. In die zin is mijn vak niet veranderd sinds 1956, hooguit was de sfeer wat anders, vliegen was meer chique, het was voor de happy few. Dat was ook de tijd zonder mobiele telefoons en internet, er werd gecommuniceerd via persoonlijke contacten en niet via Twitter en Facebook. Zeker, er valt een heleboel te lachen. Zo horen we wel eens mensen zeggen "Is die vlucht vertraagd omdat hij helemaal via De La Yed moet?" En wat mij altijd verbaast: de kunstgebitten die we vinden en nooit worden opgehaald. Ook regelmatig vragen mensen ons: "Op mijn ticket staat inci. TAX waar kan ik mijn taxi vinden?" En mijn lievelingsgrap: als een buitenlandse toerist aan ons komt melden dat hij naar Amsterdam wil, is mijn vaste antwoord: 'Waarom?'" 60 jaar (een paar dagen ouder dan de luchthaven) Mei 2016 naar Wenen Ella Crijns-Geerlof Teammanager Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL), Rotterdam Augustus 2016 naar Texel Willem Zuidveld "Als teammanager besteed ik de helft van mijn tijd aan kantoorzaken. De rest van de tijd ben ik zelf luchtverkeersleider. Dat betekent dat ik dan of op de verkeerstoren zit om ai het verkeer binnen een straal van 20 kilometer van de luchthaven te leiden, of op Schiphol achter de radar voor het verkeer van, naar en boven Rotterdam. Luchtverkeersleider zijn betekent dat je werkt met strakke procedures. Alles is vastgelegd en er zijn heel duidelijke regels. Maar denk nou niet dat het werk daarom saai is. Er gebeurt elke keer wat anders. Denk bijvoorbeeld aan een vliegtuig met een technisch probleem waarvoor ze onze hulp nodig hebben, of een verdwaalde sportvlieger die we weer veilig op de grond moeten krijgen. Elke dag is anders, het weer verandert, de hoeveelheid en het soort vluchten varieert en de omstandigheden op de luchthaven zijn ook steeds anders, denk bijvoorbeeld aan onderhoud aan het platform of de baan. In 1956 waren er veel minder vliegtuigen, dus het was ongetwijfeld een stuk rustiger op de toren. Maar er is nog iets wat een groot verschil maakt: vliegtuigen van nu zijn veel sneller. Daarom moetje veel sneller reageren en handelen bij onvoorziene situaties. En het was toen ook meer pionieren, procedures waren minder strak. Door de enorme innovaties in het luchtverkeer en de groei van het aantal vluchten is het noodzakelijk geworden om steeds meer regels op te stellen. Maar dit is sinds 1956 niet veranderd: een luchtverkeersleider moet kunnen multitasken, driedimensionaal inzicht hebben en heel stressbestendig zijn. Ons werk op de toren draait maar om één ding: veiligheid. Natuurlijk houden wij serieus rekening met de belangen van iedereen, maar op veiligheid doen we geen enkele concessie. De belangen van de omwonenden staan absoluut heel hoog in ons vaandel, met name geluidsoverlast proberen we altijd zo veel mogelijk te voorkomen. We begrijpen hier heel goed dat we niet alleen met een piloot, zijn passagiers en zijn toestel, maar ook met de mensen op de grond te maken hebben. De luchtvaart is een dynamische en enorm interessante sector. Ik ben zeif ook piloot en vliegen is mijn passie. Maar het mooiste is om op de toren te zitten, dat is echt een groot voorrecht. Zonder twijfel is dat de mooiste werkplek van heel Rotterdam, met 360 graden uitzicht." "Ons werk op de toren draait maar om één ding: veiligheid. Ton Bezemer "Als je dit werk wil doen moet je van de luchtvaart houden. "Er is 24 uur per dag een Duty Manager aanwezig op onze havendienst. We werken in drie shifts, de vroege dienst is van zeven tot drie, de avond loopt van drie tot elf en van de nacht van elf tot zeven. Elke dienst begint met een overdracht. Daar krijg je te horen wat er is gebeurd, of er werkzaamheden of onregelmatigheden zijn en wat je in jouw dienst kan verwachten. Ook belangrijk: de weersverwachting. Zo is geen enkele dag ooit hetzelfde, er gebeurt altijd wel iets. Wat is dat precies, een Duty Manager Operations? Lastig uit te leggen, ik ben operationeel eindeverantwoordelijk voor de hele luchthaven, maar als ik dat zeg weet je nog niet wat het inhoudt! Simpel gezegd: wij zorgen er voor dat vliegtuigen hier veilig kunnen landen en ver trekken. Bij eventuele problemen, lossen wij die op. Zie de havendienst maar als een spin in het web: wij hebben contact met alle partijen op de luchthaven. Als er ergens iets speelt, komen al die partijen altijd snel bij ons uit om dat te melden. En dat is meteen het leuke van mijn werk: je weet nooit wat er gaat gebeuren, het ene moment zitje rustig aan de koffie, en het volgende moment moet je rennen. Spannende dagen? Bijvoorbeeld als het sneeuwt. Dan werk je buiten, in de auto. Kijken naar de situatie, wat kunnen we doen om hier toch een kist veilig te laten landen, wat moeten we doen om te zorgen dat hij ook kan taxiën en uiteindelijk ook weer weg kan. Luchtvaartmaatschap pijen bellen ons constant om te vragen hoe het er voor staat, kunnen we landen, kunnen we vertrekken? In 1956 bestond mijn werk ook, en eigenlijk waren de taken toen niet anders. De aanpak is wel anders: er is bijvoorbeeld veel meer geautoma tiseerd. Maar verder is er eigenlijk niet veel verschil. Het werk is hier wel anders dan op een grote luchthaven, wij hebben een heel brede taak, terwijl je op daar meestal maar voor één aspect verantwoordelijk bent. Als je dit werk wil doen moet je van de luchtvaart houden. Ik wist ai in 4 HAVO, na een bezoekje aan Schiphol, dat ik op een luchthaven wilde werken. Het is een bijzondere wereld, de luchtvaart, altijd holten of stilstaan, veel dynamiek. En vliegtuigen, die vind ik heel mooi. Als ik in mijn tuin zit en ik hoor er een, kijk ik altijd omhoog." Duty Manager Operations Augustus 2015 naar Bergerac Las Palmas Tenerife

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 2