Bomen Lange Haven juist gered Weg met dat zwerfvuil! BERICHTEN UIT HET BLAUWHUIS Ook in het Blauwhuis zijn wij ervoor u! 'Aanslag goed doorstaan' COLOFON KORT NIEUWS S'DAM Producententour O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 28 september 2016 6 Klaagden enkele bewoners onlangs in deze krant nog over 'vermoorde bomen' voor hun deur, bomenexpert Huib Sneep stelt juist dat bijna alle negentig lindebomen gered zijn van een wisse dood. Door innovatieve technieken hebben de stokoude bomen alweer volop blad. De vernieuwde kademuren met bomen kunnen er weer zeker honderd jaar tegen. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Natuurlijk vindt Huib Sneep het vervelend dat twee van de negentig bomen aan de waterkant moesten sneuvelen. Maar die twee zijn er slecht aan toe. "Niet meer te redden", vol gens Sneep. De een omdat die 'op' was (dooie top en scheefgroei) en de ander omdat bij graafwerkzaam heden de wortels blijvend zijn aangetast. "Geen slecht resultaat", concludeert de Schiedamse bomenexpert die bij dit grote project van kadeherstel speciaal werd aangezocht om de bomen te behouden. Bomenprofessor Met zijn kennis als bomen- professor werd met uitvoer der/aannemer Boskalis alles gedaan om de karakteris tieke lindebomen te behou den. Volgens Sneep met een nieuwe en unieke methode die navolging .gaat vinden in andere steden waar kades op instorten staan. Nu worden bij een kade- renovatie de bomen vaak 'rücksichtslos omgehakt. Maar dus niet op de Schie damse gracht waar met een stalen frame de kade is verstevigd, zodat de bomen intact konden worden gela ten. Gewerkt werd vanaf het water met een treintje dat vastgemaakt was aan boten en niet zoals 'gewoon of ge bruikelijk' vanaf de kade. Lees hieronder verder Terwijl ik dit schrijf loopt de Soos vol met een gemêleerd gezelschap, ik zie mensen van alle leeftijden en als ik even om de hoek kijk zie ik een file van rollators staan. Geweldig dat weer zoveel mensen onze soos hebben gevonden, waar in de week van het geluk wij nu aan de beurt zijn voor de langste eettafel. Niet alleen vandaag zijn wij vrijwillig voor u bezig hoor, elke werkdag wordt er iets ge organiseerd en dan kom ik bij de eerstvol gende themazondag: 23 oktober. Eindelijk kunnen wij dan ook burgemeester Lamers ontmoeten en vragen aan hem stellen. De dag begint om 11.00 uur met koffie of thee met iets lekkers, om 12.00 gaan wij genie ten van onze beroemde stamppotten en om 13.00 uur is het de eer aan onze burgerva der om zijn woordje te doen en kunt u ook hem vragen stellen, dit is echt een unieke kans om ook uw verhaal te kunnen doen. Natuurlijk houden wij het wel gezellig voor hem hoor en om 14.00 uur hangen wij weer aan de lippen van Han van der Horst met zijn unieke vertellingen over Schie dam. Dan is de dag weer afgelopen rond 15.00 uur en als u gebruik maakt van hét speciale vervoer kunt u dat gelijk voor de terugreis bestellen. Dankzij alle vrijwilligers is de eigen bij drage voor deze dag inclusief 2 consump tiebonnen nog steeds maar 10 euro (wel vooraf opgeven bij Nel of Nico: 426 28 08, betalen aan de zaal). Denkt u nu: daar wil ik ook wel gebruik van maken maar ik ben nog geen lid van SOOS BLAUWHUIS bel mij dan even op 06-22724227 en dan maak ik het voor u in orde. Tot volgende week! Joke Ballijns SCHIEDAM - Flesje leeg of uit gerookt? Natuurlijk gooide je ook tijdens de Brandersfees ten je afval niet op straat. Ludieke acts wezen afgelo pen weekend bezoekers op het voorkomen van zwerf vuil in de stad. Waar laat je dat plakkerige stukje kauwgom als er geen smaak meer aanzit? En wat doe je met dat lege petflesje? Tijdens de Brandersfeesten spraken diverse typetjes je hierop aan. De rokende dames uit de Jordaan bij voorbeeld die hun 'peukie' netjes in de afvalbak gooi en en niet op straat. Of de quizmasters van de Plastic Fantastic Quiz die je ken nis testten over het scheiden vervolg van boven Als groenexpert onderzocht Sneep de wortels van de lin des die tot 80 jaar oud zijn. Waarbij wortels die de weg opdrukten of de kade ont zetten werden afgezaagd. Daarvoor moest eerst de omliggende grond leeg ge stofzuigd worden. En een zogenaamde bomenwachter zorgde ervoor dat slechte wortels werden verwijderd en de belangrijke wortels beschermd. Het project Lange Haven Plus is, volgens Sneep, ook vooral vernieuwend omdat die goedkoper, beter en snel ler is dan de oude aanpak waar aannemers werken met bomenrooi en hijskra nen op de kade. "De lindebomen staan er mooi bij met nieuwe beluch ting en drainage en ze heb ben deze forse aanslag goed doorstaan." Canary Wharf De Schiedamse groenex pert die blij is dat hij in zijn geboortestad zijn ideeën over groenonderhoud kan uitvoeren is internationaal bekend om groenprojecten in London (Canary Wharf en Monaco (muurtuinen). "Een boom", vertelt hij de toehoorders van zijn lezing 'Innovatieve boomprojecten' in de bibliotheek, "leeft lou ter van de zon. En is duur zaam en economisch en zorgt voor leven en voedsel in de grond. En natuurlijk zijn bomen een sieraad voor de stad. Wat zou de Lange Haven zijn zonder de statige lindebomen weerspiegeld in het water?" Vorig jaar waren ze al een daverend succes, daarom ontbraken ze ook nu niet: het Zwerfie-orkest. Foto: Petra Wegman van plastic verpakkingen dens de Brandersfeesten. Ze en drankenkartons. Ook dit trommelden iedereen Iet- jaar ontbrak het 'Zwerfie- terlijk op om je (zwerf) afval orkest' van Irado niet tij- gescheiden in te leveren. d|M DE PERSGROEP NEDERLAND Contactgegevens redactie Bezorgklachten Delftseplein 27 1 www.deweekkrant.nl 3013 AA Rotterdam T (06) 2929 9696 Verepreidklachten E redactie.ns@peregroep.nl T (0900) 424 57 26 1 www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten E familieberichten@peregroep.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.femilieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85. E: rubriekenweekbladen@peregroep.nl T-(0900) 674 38 36 Of mail naar het volgende adres: advertising.west@peregroep.nl Druk De Persgroep Nederland Commercieel Directeur Dirk Renders Algemene voorwaarden en overige Dirk.Rendere@peregroep.nl informatie 1 www.deperegroep.ni/adverteren Redactie Nieuwe Stadsblad Nieuwe Stadsblad is een uitgave Bart van Zessen van De Persgroep Nederland. Karin Moerman Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Alg. redactiechef Zuid-Holland uitgaven van de Persgroep Nederland. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@peregroep.nl De Persgroep Nederland Bijeenkomst VvE Platform SCHIEDAM - In diensten centrum De Vijf Molens, Nieuwe Damlaan 818, houdt het VvE Platform Schiedam donderdag 29 september weer een bij eenkomst voor Verenigin gen van Eigenaren, VvE's. Inloop is vanaf 19.30 uur. Het VvE Platform Schie dam heeft een behoorlijke versterking ondergaan. Oprichters Ger Hunner- sen en Bob Beijer heb ben de actieve VvE-voor- zitters Kitty van Bloois en Walther van Houten gevraagd om zitting te nemen in het Platform. Sinds deze maand staan deze vier eigenaren aan het roer van /de Schiedam se belangenorganisatie. Deze avond zijn er spre kers van: het Schiedams Energie Collectief, Lightly bv, Bouwgrip bv en SPR Coatings. Rob van Huis van het Servicepunt Wo ningverbetering vertelt over het groene MJOP, subsidie en energiebespa ringsadvies. Aanmelden via info@vve- platformschiedam.nl. SCHIEDAM - Na het grote succes van de twee eerde re gintours, komt S'DAM nu met een derde gintour: de S'DAM Producenten- tour. Een tour langs pro ducent Herman Jansen, die de grote merken zoals Bobby's Dry Gin, Loopuyt en Catz Dry Gin produ ceert. De tour start bij Herman Jansen, een Schiedams familiebedrijf dat al sinds 1777 gedistilleerde dran ken produceert. Hier krij gen deelnemers alles te weten over de distilleer derij, de grote gin-merken en de ingrediënten. Een proeverij van verschil lende gins, geproduceerd door Herman Jansen, mag natuurlijk niet ontbreken met daarna een wande ling richting Nationaal Je nevermuseum Schiedam. De eerste tours zijn op donderdag 27 oktober en 10 november van 16.00 tot 18.00 uur. Kosten: 29,95 per persoon. Meer info: www.sdam.nl/ gin-tours Kunst voor het Beatrixpark SCHIEDAM - De vrienden van het Beatrixpark vie ren zondag 2 oktober de start van de uitvoering van het kunstplan voor het Beatrixpark. De bedoeling is dat er een reeks locatiegebonden kunstwerken in het park komt. Van 13.00 tot 16.00 uur is het daarom een vro lijke en vooral creatieve boel op de picknickweide bij de Parckhoeve. Hier kun je met bamboe- werken met de Rotter damse kunstenaar Paul Cox, een bruggenbouw- spel doen, 3D kunstwer ken maken en er zijn volop creatieve activiteiten voor kinderen. "ïVi 11|ii'(r1 'Bomenprofessor' Huis Sneep werd speciaal aangezocht om zoveel mogelijk lindebomen te sparen tijdens de restauratiewerkzaamheden aan de kades van de Lange Haven.

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 5