Eerherstel voor Spikkelaesvarken De nieuwe najaarscoiïectie is 6innen! 1 Eerst even iets rechtzetten over vorige week... COLOFON KORT NIEUWS NATUURLIJK GEZOND o.a. Gollé Haug Rabe Roberto Sarto Sommermann Toni COURTELLE MODE De Loper 45, Vlaardingen - Holy O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 19 oktober 2016 3 Schiedammer Roger Pluijm bestookt bakker Ammerlaan al jaren met informatie over het Schiedamsch Spikkelaesvarken, dat daar iederjaar op de tweede vrijdag van november verkocht wordt. "Ze bakken als enige nog een echt lekker varken, maar weten zelf niet hoe bijzonder deze traditie is", schrijft hij. Door Karin Moerman SCHIEDAM - Want hoe zit het precies? Het Spikkelaas- varken is volgens Pluijm een oude Schiedamse tra ditie. "Schiedamse bak kers bakten dat ten tijde van de varkensmarkt, altijd op de Tweede Vrijdag van november. Deze traditie is verloren gegaan toen de varkensmarkt naar buiten de stad werd verplaatst." De markten brachten leven digheid, trokken verkopers van landbouwartikelen en werden vaak opgevrolijkt door volksvermaak en mid denstandsacties, zo leert het Internet. Tijdens deze markten zette een Schie damse bakker jaarlijks een 'Spikkelaasvarken' voor zijn raam, waarvan het gewicht geraden moest worden. Roger Pluijm snap niet dat bakker Ammerlaan niet wat meer goede sier maakt met dat heerlijke Schiedamsche Spikkelaesvarken: Paerlen voor de spikkelaesvarkens!" Foto: Roger Pluijm Nergens naar smaken Verschillende Schiedamse bakkers bakken ook tegen woordig nog wel speculaas- varkonskoekjes, maar Pluijm vindt die in feite 'nergens op lijken en al helemaal ner gens naar smaken'. "Bakker Ammerlaan is wellicht de enige in Schiedam die een kwalitatief hoogstaand spe culaasvarken bakt en dan nog in twee maten vanaf een fraaie gedetailleerde mal." Veel te weinig Schiedam mers weten hiervan, vindt Pluijm die welicht bekend is van zijn immense Sound- of-Music-verzameling de grootste in de wereld. Pluijm steekt nu zijn tijd in het onder de aandacht brengen van deze oude tra ditie, waarover iets schijnt te moeten staan in een afle vering van De Schiedamse Gemeenschap uit 1949 als hij zich niet vergist. "Het is mij te veel werk dit artikel te gaan opzoeken." Bakker Ammerlaan zelf heeft nooit gereageerd op het schrijven de Schiedammer. "Ze zijn apetrots op hun 120-jarig jubileum, maar geen woord over het Schiedamsch Spik kelaesvarken. Ook de ver koopsters weten er niks van: Ja, die varkens hebben wij weer. Geschiedenis... huh?". BERICHTEN UIT HET BLAUWHUIS Allereerst wil ik iets rechtzetten over vorige week. Er waren al misver standen door brieven die elkaar kruisten, laat ook ik nu weer een foutje maken. Dat wij er zijn voor uw belastingen en als Service Team is nu voldoende be kend, maar maakt u gebruik via de ANBO van een Zorgcollectief en/of Energiecollec tief zeg dan de ANBO NIET op, en juist dat woordje NIET was weggevallen helaas. Ik ben ook maar een mens. De aanmeldingsformulieren stromen binnen en de meesten hebben inmiddels ook hierop aangetekend of ze lid blijven van de ANBO of dit zelf hebben opgezegd. Toch mis ik nog een aantal formulieren van mensen waarvan ik zeker weet dat zij lid van Soos Blauwhuis willen worden. Gemakzucht? Tijdgebrek? Ik weet het niet, maar vul het alsjeblieft zo snel mogelijk in, dan kunnen wij gaan evalueren. Woens dag 2, vrijdag 4 en woensdag 9 en vrijdag 11 november zijn wij aanwezig tussen 12.00 en 14.00 uur in de sociëteit om u hiermee te helpen en/of met het aanvragen van een Digid voor uw belastingaangifte. Maar alles staat uitgebreid in ons novem bernummer. Zondag de themadag met de burgemeester en Han van der Horst. Er is nog beperkt plaats voor de stamppotten, geef u snel op bij Nel via nummer 426 28 08. Wilt u niet mee eten, maar wel de pre sentaties bijwonen? U bent welkom vanaf 13.00 uur. Joke Ballijns DE PERSGROEP Contactgegevens redactie Bezorgklachten Delftseplein 27 I www.deweekkrant.nl 3013 AA Rotterdam E redactie.ns@peregroep.nl Verspreidklachten 1 www.nieuwestadsblad.nl T (0900) 424 57 26 Twitten @NieuweStadsblad Familieberichten Eindredactie E familieberichten@peregroep.nl Karin Moerman T (088) 013 72 68 T (06) 2929 9696 Zelf een familiebericht opgeven kan via E karin.moerman@peregroep.nl www.familieberichterfoniine.nl Contactgegevens media-advies Rubrieksadvertenties en advertentieverkoop E: rubriekenweekbladen@peregroep.nl Voor informatie over de T (0900) 674 38 36 advertentiemogelijkheden neemt u contact op met Druk uw accountmanager, bel met De Persgroep Nederland (088)0139985. Of mail naar het volgende adres: Algemene voorwaarden en overige advertising.west@persgroep.nl informatie I www.deperegroep.nl/adverteren Commercieel Directeur Nieuwe Stadsblad is een uitgave Dirk Renders van De Persgroep Nederland. Dirk.Renders@persgroep.nl Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Alg. redactiechef Zuid-Holland uitgaven van de Persgroep Nederland. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@persgroep.nl De Persgroep Nederland Aangepaste dienstverlening Vlietland SCHIEDAM - Om patiënten beter van dienst te kun nen zijn, stapt Franciscus Gasthuis Vlietland over op een nieuw elektronisch patiëntendossier. Om deze overstap voorspoedig te laten verlopen, werkt het ziekenhuis van donder dag 27 oktober 08.00 uur tot en met vrijdag 28 ok tober 13.00 uur, volgens een aangepaste dienstver lening. Zorgverleners op alle lo caties van het ziekenhuis werken straks in een geza menlijk EPD, waarin alle medische gegevens van patiënten zijn vastgelegd. Dit betekent voor patiën ten dat zij er op kunnen vertrouwen dat op iedere locatie het patiëntendos sier beschikbaar is. Op de genoemde data zijn de poliklinieken in Rot terdam en Schiedam en alle bloedafnamepunten gesloten. De acute zorg verlening blijft 24/7 be schikbaar. Praat mee over de begroting SCHIEDAM - Het thema van de Stamtafel Publiek van 22 oktober is de be groting 2017. Wat vindt u hiervan? Heeft u sugges ties? Komt de bestrijding van armoede, ondersteu ning van ondernemers, het milieu, de zorg en of onderwijs in deze begro ting tot zijn recht? Sug gesties en/of opmerkingen zijn welkom. De stamtafel wordt gehou den aan het Broersveld 31 vanaf 14.00 uur. Cursus Ken Uw Stad SCHIEDAM - Schiedam is de stad van Liduina en Aleida. De stad waar de grootste molens ter wereld het graan maalden voor 400 branderijen. Meer we ten over de geschiedenis van Schiedam? Doe dan mee met de cursus Ken Uw Stad (KUS) van no vember tot februari in De Wilgenburg, Land van Ris 6. Inschrijven per mail: kenuwstad@historische- verenigingschiedam.nl. staal voor verse groente en fruit van originele teelt. Waarbij smaak en voedingsstoffen nog volledig aanwezig zijn Broersveld 137,3111 LG SCHIEDAM - 06-36546388 Ook in jouw wijkkunj^jebru'k - _.v wwwww - maken van een52S22ES3 Daarvankun l/je met de buren activiteiten organiseren en je wijk leuker en mooier maken. De regiegroep van je eigen wijkbewoners beoordeelt de aanvraag. #0* www.schiedam.nl/wijken Voor service en een goed advies!

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 3