't Ware verhaal van Pinneke Proost m. Babbersmolen hoofdlocatie tijdens de Natuurwerkdag Zeilmakerij de Bruijn Meijer JORIS: Geen kauwgom op straat! Lezing in 't Spul over Pinneke Lezing 'De (bijna-) dood ontrafeld KI N DE RBRILLEN KANJER "IK HEB EEN VROLIJKE BRIL BRILMODE ROB BOON O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 26 oktober 2016 7 Geen zwerfvuil moeilijker te verwijderen dan kauwgom. Daarom liepen vrijdag twee ludieke 'beveiligers' op de markt rond om de weinige kauwgomvrije plekken te bewaken. De beveiligers gingen op zoek naar plekken op de markt die nog helemaal kauwgomvrij zijn. Deze bewaakten zij met hun leven, omdat het anders 20-25 jaar blijft liggen. SCHIEDAM - Tijdens de jaar lijkse Natuurwerkdag op zaterdag 5 november kan iedereen de handen uit de mouwen steken in het groen, dit jaar voor het eerst ook bij de Babbersmolen. Deze landelijke vrijwilli- gersdag wordt dit jaar voor de 16e keer georganiseerd. De Schiedamse Babbersmo len is meteen hoofdlocatie voor de provincie Zuid-Hol land waar men op circa 60 locaties aan de slag kan. Het is niet toevallig dat er voor de Babbersmolen is gekozen. Tijdens de Na tuurwerkdag is er dit jaar in Zuid-Holland extra aan dacht voor de molenbiotoop. Dit is de directe omgeving van een windmolen die zo open mogelijk moet zijn zodat de wieken voldoende wind kunnen vangen. Ook het vrije zicht op de molen als landschappelijk element hoort bij een goede molen biotoop. Vrijwilligers gaan daarom bij de Babbersmolen aan de slag met het snoeien van de wilgengriend en ander opschietend groen. Daarnaast zullen er andere ambachtelijke werkzaamhe- SCHIEDAM - Werden de fles sen met Pinneke gebruikt om Duitse soldaten om te kopen? Het schijnt. Ver scheen zijn etiket op flessen jenever die als 'vuurwater' naar de indianen in Ame rika gingen? Marjan Jansen vertelt er wellicht meer over. En mis schien ook hoe het toch komt dat kabouters sinds 1920 een voorname rol had den in de reclame voor ge distilleerd. De lezing van Marjan Jansen vindt volgende maand plaats in jeneverie 't Spul aan de Hoogstraat 92. De aanvang is zondag 27 november om drie uur. den worden verricht zoals riet snijden met een zeis, het aanleggen van takkenril- len en wordt de eendenkooi voor een deel gereconstru eerd. Op het molenerf tot slot, wordt een traditionele moestuin aangelegd. Natuurwerkdag is een leuke manier voor jong en oud om buiten aan het werk te zijn. Stichting De Schiedamse Molens hoopt dat er dankzij deze dag een permanente onderhoudsploeg ontstaat die gedurende het jaar het groen rond de Babbersmo len wil onderhouden. Door Kor Kegel SCHIEDAM - De lezing wordt pas op zondag 27 november gehouden, maar Schiedam- kenners en jeneverliefheb bers zien nu al reikhalzend uit naar wat Marjan Jansen gaat vertellen. Haar lezing gaat over Pinneke Proost, de kabouter die sinds de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol speelde in de drankwereld in binnen- en buitenland. Marjan Jansen, echtgenote van distillateur Dick Jansen, zal het échte verhaal vertel len van Pinneke Proost. Dat klinkt spannend, want er gaat de suggestie vanuit dat er rond het kaboutertje veel halve waarheden en on waarheden bestaan. Het kaboutertje is in 1943 ontstaan op de tekentafel van Hans G. Kresse die later bekend werd met strips als Eric de Noorman en Vidocq en die in en na de oorlog bij Toonder Studio's werkte. Er waren contacten tussen Marten Toonder en Herman Jansen, de Schiedamse dis tillateur die van plan was om na de oorlog actiever te zijn op de binnenlandse markt. Hij wilde een kabou ter als handelsmerk en op de etiketten van de flessen gedistilleerd. Toonder, die in 1941 was begonnen met het tekenen van Tom Poes en Ollie B. Bommel voor de Telegraaf, legde de opdracht neer bij Hans Kresse en met medewerking van Henk Kabos, Kees van de Weert en Frans van Lams weer de ontstond 'Het recept van Pinneke Proost' in de vorm van een oude Schiedamse legende. John Wigmans is een kenner van het leven en werk van Hans G. Kresse (1921-1992) en weet veel van de con tacten die er waren tussen Toonder Studio's en distil leerderij Herman Jansen. De legende van Pinneke Proost telde 24 bladzijden, maar is destijds niet uitgegeven, waarom weet Wigmans niet. Pas in 1995 verscheen het in boekvorm, met een voor woord van Marten Toonder en op initiatief van Dick Jan sen, zoon van de opdracht gever. De oplage was 300 exemplaren, het aantal pa gina's 52. Uitgever was John Wigmans, die fotografische afdrukken van de oorspron kelijke kleurstudies had kunnen bemachtigen. Een jaar later verscheen ook 'Met 'n knipoog van Pinne ke Proost' over de reclame voor Louter Kabouter, een beroemde jenever van de distilleerderij aan de Zijl straat en Noordvest. Het ka boutertje beperkte zijn leven niet tot het etiket. Pinneke verscheen ook op posters, asbakken, bordjes, lepeltjes en speelkaarten. Het kaboutertje ontstond in 1943, op de tekentafel van G. Kresse. Zondag 27 november is er een lezing over in 't Spul. Donderdag 10 november bij Yarden Crematorium Beukenhof in Schiedam. Komt u ook? Op donderdag 10 november van 19.30 - 21.00 uur organiseert Yarden Crematorium Beukenhof in Schiedam een lezing over de (bijna dood ervaring. Spreker, Drs. Maureen Venselaar, neemt u mee op een wonderlijke 'laatste reis' aan de hand van een unieke verklaring van de (bijna doodervaring. U krijgt troostvolle en prachtige vergezichten te zien over het leven na de dood. Waarbij de grens tussen leven en dood, tijd en eeuwigheid, hier en gene zijde, vervaagt. Ook worden er verhalen gedeeld van mensen met een dergelijke ervaring. Voor meer informatie: www.yarden.nl/agenda Yarden Crematorium en Begraafplaats Beukenhof Burg. van Haarenlaan 1450 3118 GR Schiedam T 088 927 2250 cre.beukenhof@yarden.nl Voor een eerlijk advies uitstekende service! Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 08.30-17.00 uur mei, juni en juli ook zaterdag 09.00-13.00 uur 's Maandags gesloten Uit de vele deelnemers hebben we onze KinderBrillen- Kanjer van dit seizoen gekozen. Joris Bick uit Schiedam is de gelukkige winnaar geworden van een mooie prijs Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 470 17 30 www.brilmoderobboon.nl Koningin Wilhelminahaven N.Z. 2 3134 KE Vlaardingen (ingang Doggerstraat) Telefoon 010 - 4343747 www.zeilmakerij.bm.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 7