x Zz HUJ SO 2 LU CC O O LU UJ H OC LU LU KJ UJ CM UJ O "D •V HET DRAAIT OM LIEFDE Na zijn studie aan de Rietveld Academie en aan het Maurits Binger Instituut in Amsterdam heeft Mark zich vooral gericht op één onder- werp: liefde. Een onuitputtelijke bron j van inspiratie zoals blijkt uit zijn oeuvre tot nu toe. Korte films, Televisieseries, documentaires en natuurlijk ook speel- films van zijn hand vielen in de prijzen. Met zijn RomComs Mannenharten wist hij een groot publiek te bereiken. Hij ontving diverse prijzen met zijn oeuvre. In het interview met Gertjan Vincent 1 komt dit onderwerp ruimschoots aan de orde. Mark de Cloe is nog lang niet klaar. De romantische komedie, de feelgood movie bij uitstek, is aan een opmerkelijke opmars bezig. Met films als Mannenharten 1 (2013) en Mannenharten 2 (2015) over de amoureuze perikelen van een zestal mannen in de grote stad, wist de Cloe de afgelopen jaren bijna een miljoen kijkers naar de bioscoop te lokken. Hij onderscheidde zich al eerder als regisseur van be kroonde jeugdfilms zoals De sterkste man van Nederland en Rabarber, korte televisiefilms als Boy meets girl stories en thea ter- en boekverfilmingen als Valse Wals (2005) en Het leven uit een dag (2009) e Mannenhartenfilms zijn echt heel iets anders dan ik gewend was", zegt de Cloe, "Het zijn commerci ële publieksfilms en dat genre heeft zo zijn eigen wetten. Het leek een beetje alsof ik stage liep in het buitenland, zo sterk verschilde het van mijn vorige werk. Mannenharten 1 was eigenlijk een remake van een Duitse film: Man- nerherzen en het grappige is, dat ze daarna in België weer een remake van de Nederlandse versie hebben gemaakt. Het was een heel leerzaam proces om een film voor een groot publiek te ma ken en je bent natuurlijk heel blij als dat dan ook luktEen film maken doe je met z'n allen: het is belangrijk een vertrouwenssfeer te creëren waarin ook de cameramensen, de setdesigner en de acteurs met hun eigen ideeën ko men, daar ben ik ze ook dankbaar voor. De eindverantwoordelijkheid ligt natuur lijk bij mij, maar het resultaat komt echt niet allemaal uit mijn eigen hoge hoed." Na het succes van Mannenharten 1 kon een vervolg bijna niet uitblijven. Met dezelfde personages, neergezet door een topcast met o.a. Jeroen Spitzenberger, Barry Atsma, Daan Schuurmans, Katja Herbers en Hade- wych Minis, borduurt deel 2 voort op de moeizame liefdesrelaties uit het eer ste deel. Hoewel er qua script wat meer ruimte voor eigen invulling was, blijft het scenario toch keurig binnen de lijn tjes van het genre: "Je kunt er ook niet teveel aan sleute len", legt de Cloe uit: "Je wilt niet dat het publiek afhaakt. Als je er een ande re draai aan geeft, maak je eigenlijk een film voor een ander publiek. Je kunt zo'n film bijvoorbeeld niet ineens in zwart-wit gaan draaien, het moet alle maal wel kloppen binnen de grenzen van het genre. Toch zitten er wel wat dingen in die mijn handtekening verra den, bijvoorbeeld de verhaallijn van Mingus (Dagelet), die hardnekkig op zoek gaat naar het meisje dat hij maar één avond heeft ontmoet. Je gaat wat meer mee in zijn gedachten Hij blijft als een echte Don Quichot in de Ware Liefde geloven. Ik vond het een leuk gegeven dat je elkaar één nacht ziet en elkaar vervolgens weer kwijtraakt, het lijkt een beetje op de Boy meets girl stories die ik voor de tv gemaakt heb." Ondanks het succes van zijn romcoms, is de Cloe niet van plan om de rest van zijn leven alleen nog maar feelgood mo vies te maken: "Ik ben blij dat ik het ge daan heb, want met zo'n cast van goe de acteurs hebben we het Nederlandse publiek toch enthousiast gemaakt voor producten van eigen bodem. Dat was zo'n 15 jaar geleden wel anders. Dank zij dit soort feelgood movies zit de Ne derlandse film weer in de lift. Toch wil ik als regisseur liever de andere moge lijkheden nog verder onderzoeken. Mo menteel ben ik bezig met de montage van Silk Road, een avondvullende tv- film over het Deep Web, zeg maar de onderwereld van het internet, een soort marktplaats voor wapens en drugs. Het wordt heel spannend met een aan tal jonge acteurs en het voorlopige eind resultaat vervult me met trots. Natuur lijk krijg ik nu meer aanbiedingen voor romantische komedies, maar een Mannenharten 3 zit er wat mij betreft niet in. Gertjan Vincent N let als Mannenharten deel 1 is deze IN film geregisseerd door Mark de Cloe. Er is veel veranderd in de levens van de helden uit Mannenharten. En net als in die eerste film blijkt in deel 2 de liefde weer allesbehalve een sprookje. Zo drijft de baby van Wouter (Jeroen Spitzen- berger) en Nicole (Katja Herbers) hen vooral uit elkaar. Als aanstormend kin- derboekenschrijfster heeft Nicole vooral oog voor haar eigen werk en anders wel voor haar aantrekkelijke uitgever. Met als gevolg dat een verwaarloosde I Wouter zich nog één keer onbezonnen in het uitgaansleven stort. Dat doet hij samen met beste vriend Tim (Daan Schuurmans), die net terug is van zijn wereldreis en besloten heeft een tijdje single te blijven. Het blijkt gemakkelijker gezegd dan gedaan wanneer plots yogalerares Maria (Liliana de Vries) weer opduikt. I Dennis (Barry Atsma) valt als een blok voor het nieuwste zangtalent van zijn platenlabel, maar deze Remy (Maartje van de Wetering) laat zich niet zo mak- kelijk veroveren. Gelukkig vindt hij een j luisterend oor bij zijn jeugdliefde Mela- nie (Jelka van Houten). En onhandige Niels (Fabian Jansen) besluit het na een dramatisch verlopen versiercursus maar eens over een heel andere boeg te gooien: hij wordt stoer! Het nieuwste Mannenhart dat gebroken dreigt te worden is dat van de romanti- sche Younes (Mingus Dagelet). Hij zet alle middelen in om het meisje waar hij één onvergetelijke nacht mee beleefde terug te vinden. Kortom: de zoektocht naar liefde blijkt nog steeds een hin- dernisbaan. Maar de hoofdprijs aan de finish maakt alles goed. [7]

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 23