[13 PARADE (2015) Nederland kort I 4 min. I regie Digna van der Put Zes fanfare fluitspelers gaan op verken ningstocht door het landschap van uniformen. Een tocht die niet verloopt zonder kleerscheuren. Animatiefilm. Parade is geproduceerd door Ton Crone van het Nederlands Instituut voor Ani matie film - NIAf. De film is mede tot stand gekomen met een afwerkingsbij- drage van het Nederlands Filmfonds. De korte animatiefilm is uitgekozen om namens Nederland ingezonden te worden naar de Academy of Motion Picture Arts Sciences in de categorie Animated Short Film. EIGEN (2016) Nederland I kort I 27 min. I regie Malu Janssen Afstudeerfilm van de Nederlandse Film Academie. Het is een existentieel twee lingdrama waarin de eeneiige zusjes Vera en Josefien tijdens een groepstherapie onverwacht op onoverbrugbare verschil len stuiten. De tweeling Vera en Josefien ontdekt in de beklemmende setting van een groepsretraite dat zij minder 'één' en meer 'eigen' zijn dan gedacht. Malu Jansen: "Ik hou van films die niet alleen om het verhaal draaien. Het moet blijven resoneren. Dat doen bijvoorbeeld de films van Haneke voor mij. Bij hem kijk je niet naar een verhaal, maar naar het leven." BUDDY (2016) Nederland I kort 111 min. I met Tobias Nierop en Daniel Cornelissen I regie Niels Bourgonje Buddy gaat over een jongen die een laatste poging doet om de liefde van zijn ex-vriend terug te winnen door hem bij te staan tijdens een hiv-onderzoek. Het drama wordt grotendeels opgenomen in de wachtkamer van de Soa-polikliniek in Amsterdam. De makers willen naar eigen zeggen met Buddy 'een bewuste bijdrage leveren aan meer geloofwaar dige homoseksuele personages in Neder landse films'.Buddy is geselecteerd voor Palm Springs International Shortfest. Doordat Buddy is geselecteerd voor het festival, dingt de film automatisch mee naar een plek op de shortlist voor de Oscars voor Beste Korte Film. SON OF THE WOLF (2015) Frankrijk I kort I 23 min. I regie Lola Quivoron In een oud fort wil Johnny een vechthond kopen maar hij schrikt van hoe het daar aan toe gaat. Oe hond vlucht weg en hij gaat naar 'm op zoek. Ergens komt er een moment dat beiden elkaar weer vinden. De film is in 2015 genomineerd voor de European Film Awards Pianifica Price. Locatie en tijdstip vertoning zie Films van A tot Z (p.16-23) of Blokkenschema (p.14-15) DEZE JURYLEDEN KIEZEN WINNAAR ZILVEREN TRAAN Olga van der Brandt, in 2015 cum laude afgestudeerd met haar korte animatiefilm: Lineage. Deze film was te zien bij het Suikerzoet in 2015 en bij Kort Voor Kort, de kortefilm reeks in Wenneker Cinema. Zij is een freelance 3D-animator met een lichte voor keur voor concept, cinematografie en animatie. Met slechts de eigen fantasie en de kracht van de computer als grens wor den projecten gedreven door nieuws gierige verhalen, poëtische sferen en krachtige muziek. Zij maakt vrij werk maar ook in opdracht. ZILVEREN TRAAN Naast feelgood movies is het Suiker zoet Filmfestival ook een tranen trekker van het zuiverste water. De traan staat dan ook symbool voor het festival en refereert aan het inmiddels beruchte schilderij van het jongetje met de traan. De Zilveren Traan is ontwor pen door kunstenares Jolande Bosch. Noud Heerkens, een Nederlandse filmmaker, docent en producent. Hij studeert korte tijd filosofie en bouw kunde en legt zich vanaf 1978 volledig toe op film. In zijn werk en projecten onderzoekt hij de grenzen van het medium en de wisselwerking van film met andere disciplines. Hij werkt vaak samen met theatermakers, choreogra fen en beeldend kunstenaars. Heerkens ontving internationale erken ning met o.a. de film Last Conversation die in 2009 in het Filmhuis Schiedam is getoond. Sinds 2001 is hij vast verbonden aan de kunstacademie AKV/ St Joost in Breda waar hij les geeft aan de opleiding bachelor Film en master Fotografie. Bas de Leijer, filmprogrammeur, video producent en filmmaker. In 2011 heeft hij CineNoord opgericht, een lokale filmvertoner in Rotterdam-Noord, waar sindsdien wekelijks lange films worden vertoond met een voorprogramma van een korte film waarbij de maker aanwezig is. Als afgestudeerd filmmaker van de Aca demie voor kunst en vormgeving Sint Joost in Breda produceert hij tevens video's in opdracht. VIER KORTE FILMS UITGELICHT Dit jaar is er voor de derde keer een competitie voor korte films. Totaal zijn er 34 korte films te zien. Daarvan zijn er 24 zijn geselecteerd voor de korte filmcompe titie. Deze films worden steeds vóór een lange film getoond. Een vakjury zal dit jaar opnieuw een winnende film kiezen met als hoofdprijs de Zilveren Traan en een geldbedrag. Dit vindt plaats bij de start van het festival. Het is een zeer gevarieerde selectie. De selectie komt o.a. tot stand door het kijken naar films op speciale festi vals voor korte films. Een van deze films is de Nederlandse inzending voor de Oscars, Parade door Digna van der Put. Afstudeerfilm Naast de hele korte voorfilms zijn er twee programmablokken met langere korte films. Deze programma's zijn zeker de moeite waard om te zien. De film Eigen bijvoorbeeld. Dit is een afstudeerfilm van studenten van de Nederlandse Film Academie waarbij het niveau verrassend hoog ligt. Dan is er de Franse film Son of the Wolf van. Een jongen wil een vecht hond kopen maar hij kan er niet mee omgaan, de hond vlucht maar ze ko men elkaar weer tegen op rustige wijze. En bijvoorbeeld de film Buddy door Niels Bourgonje waarbij een jonge jon gen er op hoopt dat de relatie met zijn ex-vriendje weer hervat kan worden. Veel van deze korte films gaan over mensen en hun gevoelens en gedach tes. Een echt thema voor Suikerzoet! Jan Bekkering

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 29