Schiekwartier: Alien Invasion Festival Maakplaats en Makersgilde Toekomstidee Koeien op de Koemarkt Een verlichte piekniekplek De Fietsgraat en het Mozaïekkleed Schiekwartier Point as Taste Schiedam Virtual Reality: Schiekwartier in 3D Reageren? s.v.riemsdijk@schiedam.nl www.schiedam.nl/schiekwartier Q /schiekwartier ruimte voor tijdelijke invullingen Het Schiekwartier wordt een duurzame ontmoe- UlfL "T 'MK %lpfc» tingsplek om te wonen, werken en ontspannen aan de Schie voor ondernemende mensen die willen maken, mixen 'en verbinden. Er komt ruimte voor creativiteit en experiment. Erfgoed en innovatie worden er speels verbonden. In het Schiekwartier vind je een mix van ambacht, ontspanning en ontwikkeling. Het is groen en levendig. Je vindt er mogelijkheden in plaats van beperkingen. Bewoners en ondernemers helpen elkaar iets nieuws te maken. Gebruikers zijn origineel, creatief en initiators van verandering. Het is toegankelijk en bereikbaar en maakt gebruik van de waterkracht van de Schie. Where History meets the Future! In het plan Halte Koemarkt - Dichtbij is een scala aan plannen verwerkt door Ruud Poels, Cor Christen, Wolter Romberg, Wim Post en anderen. Rondom de klok op de Koemarkt willen zij een informatieve kiosk maken waarin historie, nostalgie, dichtkunst en moderne media worden verenigd. Ook aan de koe, waaraan het plein zijn naam ontleend, wordt allerlei aandacht gegeven. Natascha de Heer van Bram Ladage presenteerde haar gezellige zitplek voor mensen met een minder goedgevulde beurs. De Koemarkt als huiskamer met door kunstenaars beschilderde picknicktafels die ook als een soort wegwijzer naar de rest van de stad kunnen dienen. Met schemerlampen en grote verrijdbare plantenbakken waarin in de zomer boompjes kunnen staan en in de winter verlichte kerstboompjes. Luciana Freitas Ezequiel en Satya Maia weten hoe verrassend Schiedam voor buitenlanders kan zijn. Zij willen buitenlanders kennis laten maken met de molens, gin en historische binnenstad. Op het plein van de Koemarkt zien zij een enorm mozaïek in de bestrating die verwijst naar de mooie plekken in de stad: Schiekwartier Point. Satya wil zoals in Rio de Janeiro een jaarlijkse horecacompetitie rondom de beste cocktails met internationale bartenders door heel Schiedam. Dat wordt voor haar de basis van een gesprek met De Kuyper: Taste Schiedam. Kunstenares Yvon Koopman pre senteerde voor het Koemarkt Meeting Point o.a. de zogeheten Fietsgraat: een grote staten wok kei waarin je je fiets kunt plaat sen, met een grappige vissenkop en -staart. Marian Weeda wil daar haar vloerkleed van mozaïek als samenwerkings- en integratiepro ject met Vluchtelingenhulp Schie dam realiseren. Het 'kleed', waar op de roos van Liduina en de gele Schiedamse tulp zijn afgebeeld, is opgebouwd uit stoeptegels die verplaatsbaar zijn. Walter Braamhorst, Cor Christen en Wim Post willen met hun Alien Invasion Event jongeren tot 30 jaar aanspreken én een speelse blik werpen op de toekomst van Schiedam en mogelijke innovaties. Je zoekt met een Virtual Reality/Augmented Reality app en smartphone naar verborgen, door kunstenaars gemaakte aliens in de stad, zoals Pokemon Go. Zo wordt de 'alien invasion' een ontdekking van 'planeet Schiedam'. In zogeheten Escape Rooms in de stad stijgt de spanning ten top als teams via raadsels en puzzels op tijd hun opdracht moeten uitvoeren. Edith Gruson presenteerde een scala aan ideeën om het maken van het Schiekwartier zelf als 'een feestje' neer te zetten. Wat beschouwd wordt als 'overlast' wordt het uitgangspunt van het evenement zelf. Dus mogen kinderen bijvoorbeeld meerijden met een shovel of truck, komt er weer een keer een ouderwetse verkeersregelaar als 'alles overhoop ligt', vertellen specialisten over wat er allemaal onder grond ligt in de Koemarkt, wordt er een gouden bouwhelm uitgereikt aan de Schiedamse 'maker van de maand' en wordt er volop gemaakt in Hotel De Kroon. Jolande Bosch presenteerde het Makersgilde dat is gebaseerd op kennisuitwisselingen, leren met elkaar. Een collectief van vakmensen deelt hun vaardigheden en workshops en demonstraties in voormalig Hotel De Kroon. Jolande ziet een Makerspace in De Kroon of in ruimten in containers op het voormalige VROM- terrein, waar iedereen 'het maken' kan meebeleven. Fleur van de Polder-Paton richt zich binnen deze Makersplaats vooral op jongeren, onderwijs en het aanhaken van bedrijven. Studio Komma heeft over het toe komstige Schiewartier een prachtige 3D-film gemaakt waarmee je 'door het hele Schiekwartier unt lopen'. De digitale versie staat op YouTube. Zoek daar op Schiekwartier VR. Ninij Het Schiekwartier gaat de komende tien jaar 'op de schop'. Het plein van de Koemarkt en het deel naar de Lange Haven, het voormalig VROM-terrein aan de Buitenhavenweg - waar nu onder andere tijdelijk de Singelschool staat -, voormalig Hotel De Kroon en VW-kantoor, deel van Rotterdamsedijk en Broersvest gaan een nieuwe inrichting krijgen. Binnen het basisplan is ruimte voor allerlei invullingen. Om te testen wat de permanente invulling moet worden, heeft de gemeente aan alle Schiedammers gevraagd om mee te denken over tijdelijke initiatieven. Op 28 september en 12 oktober jongstleden werden de Maakteams gevormd die hun ideeën op 5 november in De Kroon presenteerden. En er is nog een mand vol ideeën die wachten op adoptie...

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 42