De Warandereuzen zijn geveld Terugblik op 2016 RIVM: 'Kunstgras veilig' Op 17 augustus is dus Soos Blauwhuis geboren. Eindejaarsactie Net Niet Genoeg Valentijns- prijs 3 WOENSDAG 28 DECEMBER 20i6 Door: Frank Willemse Statige laan nu desolate vlakte Een laan als deze vindt je niet snel terug elders in ons land, vermeld de gemeente Schiedam vol trots. Maar ondanks ja renlang verzorgen en gesteggel zijn de monumentale kastan jebomen in de Warande nu dan toch geveld. Wegens de kas tanjeziekte die heeft toegeslagen bij de soms 125 jaar oude bomen. De patiënt bleek niet te redden. De reuzen zijn ge veld. SCHIEDAM - De kastanjebo men in de Warande zijn aan getast door bacteriën die de aderen verstoppen. Dat doet bloeden en zelfs afsterven. Al sinds 2010 houdt een werk groep van ambtenaren en be woners zich druk met de zieke bomen die de statige laan haar gezicht geeft. De Waran de waar rijke notabelen hun landhuis lieten bouwen met erachter hun jachtgrond. Na 1850 aan weerszijde bebouwd met patriciërshuizen en villas; een laan van grootstedelijke allure bekroond met de dub bele rij statige rode paarden- kastanjes. Alle pogingen bleken tever geefs om de oude bomen, tot zelfs 125 jaar oud, nog te red den. De in Nederland toege slagen bloederziekte heeft de populariteit van de kastanje bomen sterk doen afnemen. Vooral de rode paardenkas- tanje krijgt op de bast donkere vlekken die sap lekken. Vandaar de naam 'bloedings ziekte'. Nog begin dit jaar werden de bewoners ingelicht over de slechte staat van hun bomen. En een voorstel voor een ri goureuze aanpak werd ge daan. Extra aanleiding om in te grijpen waren de najaars stormen die zorgden voor af gerukte takken en het om gaan van een gigantische 20 meter hoge boom. Wegens DE ZILVERLINDE SIERT, ALS DE JONGE AANPLANT, DE WARANDE NU onveiligheid besloot de ge meente Schiedam om verT sneld tot kappen over te'gaan. "De eens zo glorieuze boom beplanting is de laatste 6 jaar ernstig afgetakeld", zo meldde de gemeente aan omwonen den. Ter vervanging konden bewoners van de Warande kiezen uit 'gezondere' booms oorten als plataan, linde, beuk of zomereik. Gékozen werd voor de zilverlinde die als jon ge aanplant de laan nu siert. Wat overblijft is een desolate vlakte. Tenminste zo oordelen verbaasde voorbijgangers. Alleen enkele kastanjes op Zuid in de richting van de Gorzen staan (nog) overeind. De vervangende Zilverlindes met een stamdiameter 20 centimeter moeten in twee decennia uitgroeien tot een volwassen bomenrij. Wie de oude situatie nog wil zien, moet op bezoek in het stadsarchief of 20 jaar wachten als de prestigieuze Warande met dubbele bomenrij haar naam en allure terug heeft. BERICHTEN UIT HET BLAUWHUIS JOKE BALLIJNS Het jaar 2016 zal ik waarschijnlijk niet snel vergeten. Wat een jaar zeg, wat is er veel gebeurd! De ANBO was in dat jaar 70 jaar actief in Schiedam en juist in dat jaar hebben wij ons op uitdrukkelijk verzoek van diezelfde ANBO afgeschei den in SOOS BLAUWHUIS. Het is bekend dat de ANBO de komende v jaren alleen landelijk actief wil zijn. Veel plaatselijke activiteiten zijn daardoor komen te vervallen. Maar niet in Schiedam hoor, wij zijn juist heel actief voor u bezig. Inclusief beschuit met muisjes. Wat waren en zijn wij trots op wat er in korte tijd is gepresteerd door alle vrijwilligers, maar wat hebben wij ons verkeken op het vele werk wat het allemaal met zich meebracht. Ga er maar oens aan staan: een nieuw ledenbestand opbouwen zonder datje in het bezit bent van een up to date bestand, he laas krijgen wij geen verdere 'gegevens uit Woerden, men be roept zich op de wet van de privacy. Natuurlijk is uw privacy belangrijk maar voor ons dubbel zo moeilijk om iedereen te bereiken. Dat men in ons gelooft blijkt wel uit het feit dat wij inmiddels ruim 750 aanmeldingen binnen hebben, een geweldig resul taat, al zeg ik dit zelf Toch mis ik op dit moment een aantal mensen uit ons oude bestand. Deze mensen krijgen nog steeds ons maandblad en misschien stellen zij daar he lemaal geen prijs op en blij ven zij alleen lid van de ANBO of hebben zij die opgezegd. Het kan ook zijn dat u niet op .onze lijst staat omdat wij geen gegevens van u hebben, of heeft u het door alle drukte gewoon vergeten, alles is mo gelijk. Mijn vraag is dan ook of u wilt reageren (het liefst per mail naar jokeballijns@hot- mail.com zodat wij het jaar 2017 kunnen beginnen met een spiksplinternieuw leden bestand. Nieuwe leden zijn natuurlijk ook welkom, voor slechts 20,- bent u lid, bel mij 06 22724227 en ik maak het voor u in orde. Rest mij nog u namens het bestuur en alle vrijwilligers een gelukkig maar vooral ge zond 2017 te wensen. Kijk uit voor vuurwerk hoor! SCHIEDAM - Bij Stichting Net Niet Genoeg op het Bachplein is deze week de eindejaarsac tie van start gegaan. Ook op donderdag en vrijdag zijn ze van 14.00-16.00 en van 19.00- 21.00 uur op nummer 589 aanwezig voor het in ont vangst nemen van alle dona ties in de vorm van alles wat in blik zit. Zaterdag 31 decem ber zijn ze er ook van 10.00- 12.00 uur. Het boodschappenlijstje ziet er als volgt uit: blikken groen te, blikken fruit, blikken vlees. SCHIEDAM - Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) vindt sporten op kunstgrasvelden die zijn ingestrooid met rubbergranu laat verantwoord. Die uitkomst heeft de ge meente afgelopen week aan de betrokken sportverenigin gen laten weten. Ook alle an dere gebruikers van de sport velden zijn geïnformeerd. Na berichten in oktober over mogelijke gezondheidsrisico's van rubberkorrels op kunst grasvelden heeft Schiedam, net als veel andere gemeen ten, zich uitgesproken voor een met spoed uit te voeren, landelijk onderzoek. Dat heeft het RIVM inmiddels uitge voerd. De afgelopen maanden heeft de gemeente zelf in kaart ge bracht welke velden met het onderzochte rubbergranulaat zijn afgewerkt. Het gaat in Schiedam om 9 grote velden en 3 mini-veldjes op de sportparken. Nu oordeelt het RIVM echter dat het veilig is om te sporten op kunstgrasvelden die zijn ingestrooid met rubbergranu laat. De gemeente Schiedam ziet in de onderzoeksresultaten dan ook geen aanleiding om nu de betreffende kunstgras velden te vervangen. Zie ook www.rivm.nl voor het volledige onderzoek COLOFON blikken vis en blikken siroop en verder alle andere lang houdbare producten. Denk ook aan spullen uit een kerstpakket of ga nog eens door de voorraadkast heen. Doel is om in vijf dagen tijd 350 tassen/dozen te vullen. Advertentieverkoop en media-advies Hans Tilmans ÉÊkt (E) advertising,west@ persgroep.nl (T) 06-10961413 Familieberichten (E) familieberichtenweekbladen@ persgroep.nl (T) (088) 013 72 68 (I) www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties (E) rubriekenweekbladen@persgroep (T) (0900) 674 38 36 Bezorgklachten (I) www.nieuwestadsblad.nl/service Commercieel directeur Dirk Renders Druk De Persgroep-Nederland Eindredactie Karin Moerman (E) redactie.ns@persgroep. (T) 06 - 292996% Twitter @NieuweStadsblad Facebook/NieuweStadsblad Redactiemedewerkers Gerard Verver (sport), Frank Wil lemse, Bart van der Linden, Kathy Huitema, Rob Kamminga (fotografie) Alg. redactiechef Zuid-Holland Annemieke Anneveldt (E) annemieke.anneveldt@persgroep. nl Algemene voorwaarden Nieuwe Stadsblad is een uitgave van de Persgroep Nederland. Aangeboden kopij kan zowel in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland worden SCHIEDAM - Een mooie 066-traditïe wordt ook in 2017 voortgezet: het toe kennen van de D66 Valen- tijnsprijs. Wie kent een Schiedamse vrijwilliger, dub of vereni ging die voor de prijs in aanmerking zou kunnen komen. Stuur je nominatie (of eventueel meerdere), met een korte motivatie waarom deze persoon of organisatie deze prijs ver dient, vóór 1 februari naar: d66schieda m (éögmai l.com. Het Nieuwe Stadsblad is een uit gave van De Persgroep Nederland Verschijnt in papieren vorm, wekelijks op woensdag en in digitale vorm c De Persgroep Nederland (I) www.depersgroep.ni/adVertereii Wat overblijft is een desolate vlakte. Tenminste zo oordelen verbaasde voorbijgangers in de eens zo statige Warande in Schiedam-West na het kappen van dé rode paardenkastanjes (Foto: Rob Kamminga).

Het Nieuwe Stadsblad | 2016 | | pagina 3