Marc maakt... reuzenraderen 11 WOENSDAG 18 JANUARI 2017 Wie ontwerpt het grootste reuzenrad ter wereld? Het Dubay I van 260 meter hoog? Of de Big Wheels in Londen en op Staten Island in New York van 180 meter hoog? Ja echt... het Schiedamse bedrijf KCI. Kijk over de schouder van Mare Groenendijk (41) mee naar projecten die de medewerkers van 'KCI - the engineers' ontwerpen en je mond valt wijd open. Gigantische windplatforms op zee, hele windsteden op land in China, boorplat- forms voor olie en gas in de Noordzee en voor de kust van Brazilië. Voor Marc - "managing director, maar van huis uit een engineer" - zijn alle 'klussen' bij KCI een uitdaging en een manier om weer wat nieuws te ontdekken: "Zo leren we in Dubai dat je daar nooit tegen een klant zegt dat iets niet kan. Wel dat het anders kan. Dat prikkelt je creativiteit!" In het nu nog in aanbouw zijnde reuzenrad Dubay I kun je straks in je eigen cabine zelfs dineren aan tafel met uitzicht vanaf 260 meter hoogte! land in New York wordt nu een kleiner rad op basis van diezelfde principes gereali seerd. Dat is wellicht al bin nen anderhalfjaar klaar." Samen leren KCl doet in Dubai zowel de in stallatie engineering als de bouwbegeleiding. "Heel leuk! We hebben er drie jaar aan vooruit gewerkt", lacht Mare. "De autoriteiten in Dubai wil den een heel transparant wheel met zo min mogelijk staal. Maar daarvoor waren de grondcondities van het opge spoten eiland niet goed ge noeg. We konden ook niet goed steunen met kabels. Daarom hebben we een spe ciale glijlager ontwikkeld. Een echte innovatie! Nu hebben we een KCI-team continu bij de bouw aanwezig om nieu we vragen van de werkvloer meteen te vertalen naar op lossingen. We laten onze mensen daar rouleren want zo leert heel KCl ervan. De hele wereld kijkt mee hoe we dat daar realiseren. Een wheel is echt een landmark, het spreekt echt tot ieders ver beelding." 'Schiedammers Maken...' is uitgeroepen tot blij- vend stadsthema, want bijzondere dingen ma ken zit Schiedammers in het bloed. Jan van der Ploeg maakte van deze Schiedamse makers een prachtige serie foto's. SCHIEDAM - Mare studeerde werktuigbouwkunde aan de TU Delft, werkte als engineer aan staalconstructies en be gon in 2005 bij KCl als senior engineer. Inmiddels leidt hij de ruim 100 KCI-medewer- kers, maar liever ziet hij zich zelf als een teamplayer die met zijn engineers naar out- of-the-box oplossingen zoekt. "Dingen maken is geweldig! Mijn eerste klus hier was het uitwerken van het Edward Heerema Pioneering Spirit megaschip dat boorplatforms van zee kan verwijderen. Ik herinner me nog het ultieme kick-moment wanneer je je ontwerp kunt voelen en aan raken, en ziet dat alles watje samen hebt bedacht ook echt werkt!" Als teamplayer werkt Mare over de hele wereld ook sa men met andere Schiedamse bedrijven, zoals aan het reu zenrad in New York met Mammoet en Huisman. Buigend staal Samen met zijn planners en engineers analyseert hij pro blemen die staalconstructies tegenkomen, zoals stromin gen in de oceaan, enorme golfslagen op zee en windho zen aan land, die veel vergen van de buigzaamheid van staal. "We berekenen het dyna misch gedrag oftewel ver- moeiingsgedrag van staal. Als je een paperclip vaak genoeg heen en weer buigt, breekt hij. Dat mag met een bouw werk als een reuzenrad niet gebeuren! Wij vertalen bere keningen naar 3D-tekeningen waar je doorheen kunt lopen. Zo kun je ook bekijken of je het goed kunt onderhouden en onderdelen kunt vervan gen. En je wilt nu ook weten of het duurzaam is. Kun je het demonteren en wellicht ooit hergebruiken?" Al 6 'big wheels' In 1987 begon KCl in Schiedam met het ontwerpen van boor platforms. "Tien jaar geleden maakten we de logische stap naar de offshore wind-indus trie, want die speelt ook op zee. Nu werken we aan hele winddorpen op zee. Tegelij kertijd werden we toen bena derd om mee te denken over het reuzenrad The Londen Eye. Door dat succes mochten we het Berlijn Wheel gaan ontwerpen. Dat is door de cri sis nog niet gebouwd, maar de bouwbestemming ligt er nog steeds!" Inmiddels heeft KCl al zes wheels ontworpen. Het Dubay I (zeg 'eye') is nu volop in aanbouw. "Onze trots! Het grootste en hoogste rad: 260 meter. Op Staten Is- Interview

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 11