Sjoerd Haakman maakt... pasta O E3 H3 UT MPMMRMPmm IEBHHS3 11 WOENSDAG 8 FEBRUARI 2017 Interview '-• - Sjoerd Haakman (37) is de chef-kok van Prego, de Italiaanse Vineria Trattoria aan de Lange Haven 24-26. Zeven dagen per week van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds rollen er verrukkelijke gerechten uit zijn kleine keukentje op de zolder van de voormalige distilleerderij. Je kunt bij Prego aanschuiven bij de bar op de begane grond of bij de keuken op de eerste verdieping. Het weekmenu vermeldt bijvoorbeeld: halve kwartel met een saus van witte druiven en crème van rode biet. En gegrilde zwaardvis met aardappel, tomaat, olijven, kappertjes en ansjovis. "Maar altijd een pasta", grijnst Sjoerd Haakman terwijl hij geroutineerd de tagliatelli uit zijn pastamachine laat rollen. "Mooie kleur hè? Komt omdat we er alleen de eidooiers in gebruiken, niet het eiwit!" Zodra het mooi weer wordt, kan Sjoerd zijn borst weer nat maken, want dan gaat de terrasboot in de Lange Haven weer open, pal voor de deur van Prego! Met de hele dag zon, vormt de boot een klein stukje Italië: la dolce vita in Schiedam. Van juli tot en met september maken Sjoerd en zijn collega's ook lunches op vrijdag, zaterdag en zondag. Eind 2016 won Prego de Gouden Spatel van Heineken, de erkenning als beste bier tappend restaurant van Zuid-Holland. "Grappig he", lacht hij breed, "want we zijn een vineria, dus wijngericht!" Spijs-en-wijn-avonden Als vakman geniet Sjoerd het meest van de spijs-en-wijn- avonden die hij samen met Vincent van Ardenne voorbe reidt. "In de koude maanden organiseren we eens in de twee weken Op maandag een avond met gerechten en wij nen uit een specifieke streek voor een vaste prijs. Deze week bijvoorbeeld Puglia, de Italiaanse streek in 'de hak van de laars'. Ik bestudeer welke gerechten daar vandaan ko men, vorm een vijfgan gen-menu, en Vincent zoekt er de wijnen bij en vertelt aan de deelnemers een smakelijk verhaal over die streek. Erg leuk en meestal volgeboekt." Chefkok Sjoerd werkt al sinds de ope ning (2010) in de keuken van Prego. Hij begon als stagiaire bij Kip, dat in 1997 nog van de zelfde eigenaren was. Naast Prego zijn Vincent van Arden ne en Jeroen Zeeman in Schie dam nu ook eigenaar van Brasserie Stadhuis en Sjiek. Sjoerd: "Ik ben een echte prak tijkman. Omdat ik erg dyslec tisch ben, is het leren vanuit boeken voor mij zwaar. Op het KMBO op het Zadkine heb ik een hoop theorie geleerd en verschillende stages gelopen. Ik moest het vooral hebben van een persoonlijke uitleg. Er bestaan wel koksopleidingen, maar chefkok word je in de praktijk. Veel doen, proeven, testen." Veel gerechten zitten opgeslagen in zijn hoofd. "Ooit is een laptop gecrasht waarop al mijn recepten ston den. Een ramp. Maar dan blijk je toch heel veel te kunnen onthouden." Gamba-tortellini's Zelf is hij een fan van zijn ei gen gamba-tortellini's. "Na tuurlijk maken we die hele maal zelf!", stelt Sjoerd stellig. "Daarom beginnen we hier al om twaalf uur met alle voor bereidingen. Doordeweeks Samen met leerling-kok Nick van Leeuwen bereidt Sjoerd Haakman al vanaf twaalf uur alle maaltijden voor. staan we met z'n tweetjes in de keuken, en in het weekend met z'n drieën. Dan stamp je door tot tien uur 's avonds. Ja, horeca is hard werken, maar erg leuk en afwisselend." Sa men met zijn souschef pro beert hij wekelijk de Italiaanse menukaart te vullen met ver rassende gerechten. Soms uit kookboeken, van websites, mooie recensies. Vlees, vis, vega, pasta's... "En we maken ook op verzoek. We hebben twee vaste gasten die altijd kreeft willen eten. Die kondi gen dat van tevoren aan." Onderzoeken Sjoerd is als chefkok een ware onderzoeker van smaken en combinaties. Lachend vertelt hij over een spijs-en-wijn- avond die hij met Martin Strik van Brasserie Stadhuis ooit or ganiseerde met zogenaamd slachtafval. "De gasten kregen pas na het gerecht te horen wat ze hadden gegeten. We serveerden hersenen, gebak ken kalfsballen en konijnen niertjes. En ze vonden het heerlijk!" 'Schiedammers Maken...' is uitgeroepen tot blijvend stadsthema, want bijzondere dingen maken zit Schiedammers in het bloed. Jan van der Ploeg maakte van deze Schiedamse Makers een prachtige serie foto's.

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 11