Uitgelicht Wat te doen met De Teerstoof? m. m§ËfO 3 16 WOENSDAG 15 FEBRUARI 2017 De stoelen staan er nog. In het Zoldertheater in De Teerstoof is alleen de apparatuur voor geluid en belichting weggehaald. Op het kleine podium hebben Neerlands Hoop en Don Quishocking in hun cabaretbegin gestaan. Mimespeler Rob van Rijn trad er op, Henk van Ulsen bracht er eenakters, Youp van 't Hek gaf er try-outs en bleef dan gerust anderhalve week logeren bij Bep en Henk Holmer, de conciërges van De Teerstoof, die er beneden woonden aan de Nieuwstraat 12. Het gebouw ziet er kaal en koud uit. De sfeervolle woning lijkt in zijn leegheid kleiner dan toen ze gastvrij twintig, dertig artiesten en theaterbezoekers na sluitingstijd nog op een borrel trakteerden. Vaak werd het diep in de nacht... SCHIEDAM - In De Teerstoof werden banden gesmeed tus sen beginnende kleinkunste naars en hun publiek.Voor mij een absoluut hoogtepunt: de Vlaamse zanger Johan Ver minnen, die toen in een jazz- popperiode zat met de Zotte- gemse gitarist Jean Blaute en de Ninoofse drummer Firmin Timmermans. Uit die tijd da teert ook zijn zoetgevooise lp 'Stille momenten', van een heel ander genre. Ontspoord Stille momenten... Het ge bouw voelt nu alsof het in de tijd ontspoord is. Stil en don ker, kil en tegelijk doorleefd. Duizenden Schiedammers hebben het hier gezellig ge had. Het was aanvankelijk het Diaconiehuis van de Hervorm de Gemeente Schiedam, daar na kwamen er culturele activi teiten. Het vestzaktheater op zolder. Sociëteit QT! Het Film huis Schiedam. Schilderles, naailes, boetseerles. Het jeugdtheater van Deborah Lens. Altijd een drukte van be lang. En nu is het een spook huis. Maar wel een monu mentaal spookhuis. Het is van historisch belang dat Schie dam dit merkwaardig mooie gebouw in stand houdt. Herbestemming Die kans is groot. Ciska Bakker heeft de opdracht van de ge meente Schiedam om onder zoek te doen naar herbestem ming van het diaconiehuis, dat later de naam De Teerstoof kreeg. Ciska werkte van 2005 tot 2014 bij de gemeente Schiedam op de afdeling mo numenten. Daarna begon zij een eigen bouwkundig bu reau. In Schiedam is ze ook bezig met Pand Paulus aan de Korte Haven. Het onderzoek in De Teerstoof vindt plaats in samenwerking met v.d. Tempel Bouw Ont wikkeling. Aan de achterzijde van De Teerstoof, aan het Ach tererf, staat de oude werk plaats van v.d. Tempel die nog in eigendom is van de familie Breugem. Het is een optie om beide complexen tezamen ter hand te nemen. Dat zou een betere oplossing kunnen bie den voor het aanbrengen van bergingen en parkeerfacilitei- ten. Woonruimte Op basis van een eerste schetsontwerp van Stichting Stadsherstel Schiedam weet Ciska Bakker dat er in het ge bouw vijf tot zeven apparte menten kunnen komen. Het streven is inderdaad om er woonruimte te realiseren, want in de Woonvisie van de gemeente Schiedam staat dat Het Zoldertheater in De Teerstoof was een kleinschalig, zogenoemd vestzaktheater. De stoelen en het podium staan er nog altijd, meer dan twintig jaar na de sluiting. er in de binnenstad meer kwalitatieve woonruimte moet komen. De Teerstoof biedt daar alle mogelijkheden toe. Zicht Bouwtechnisch lijkt het mo nument Nieuwstraat 12 rede lijk ih tact. „Maar," zegt Ciska Bakker, „voorzetwanden en dubbele plafonds nemen het zicht weg op hoe de muren, de steunbalken en het volume in werkelijkheid zijn. Vanwege de vele verschillen de functies die het gebouw heeft gehad, is er veel inge- timmerd. Het gemeentebe stuur heeft recentelijk goed keuring gegeven aan de sloopmelding om alles dat niet monumentaal is op zorg vuldige wijze te verwijderen. Dat gaat onder uitgebreid toe zicht binnenkort gebeuren door een sloopbedrijf" Ideetje? Wat moet er volgens jou met De Teerstoof gebeuren? Stuur je idee in een notedop naar ons op: redactie.ns@ persgroep.nl Wie heeft er geen herinneringen aan het voormalige (jeugdtheater De Teerstoof? Jarenlang was het er goed toeven in het kleine zaaltje waar je de -vaak beginnende- artiesten als het ware zo aan kon raken. Gezellig was het er ook!

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 16