Kom naar de Open Dag bij Franciscus Gasthuis Vlietland Zorg Welzijn Laat de darmen tot rust komen ra nci sc us - 'Buikpijn is geen feestje* 21 WOENSDAG 8 MAART 2017 www* Op zaterdag 18 maart van 10.00 tot 15.00 uur is het Open Dag bij Franciscus Gasthuis Vlietland! Zowel Franciscus Gasthuis in Rotterdam als Franciscus Vlietland in Schiedam zijn open voor alle inwoners van de regio. Tijdens deze dag komt u van alles te weten over uw lichaam, kunt u verschil lende testjes doen en maakt u kennis met ver schillende afdelingen van ons ziekenhuis. Daarnaast kunt u een kijkje nemen bij onze informatiekramen of een persoonlijke gezondheidscheck laten uitvoeren. Rondleidingen Vaak komt u pas in aanra king met het ziekenhuis als u (dringend) zorg nodig heeft. Natuurlijk doen wij èr dan alles aan om u de beste zorg te leveren. Persoonlijk, professioneel en dicht bij huis. Tijdens de Open Dag kunt u onze zorg zelf erva ren. U kunt gratis deelnemen aan rondleidingen en natuur lijk beantwoorden wij graag al uw vragen. Voor kinderen Natuurlijk is er ook voor kinderen voldoende te beleven. Zo is er een poppendokter (neem je eigen pop of knuffel meel), dans je samen met je ouders mëe in de silent disco en kun je de ambulance aan de binnenkant bekijken. Wil je weten op welke locatie je wat kunt doen? Neem dan een kijkje op www.franciscus.nl/opendag Tussen beide ziekenhuis locaties rijden busjes, zodat je ook op de andere locatie een kijkje kunt nemen! Werken in de zorg Wil jij graag bij ons komen werken? Tijdens de Open Dag kun je je cv laten checken, kennismaken met de recruiter en kun je een professionele foto laten maken voor je Linkedln profiel. Gasthuis Vlietland Van sommige soorten voedsel komen onze darmen tot rust. Dat is vooral goed om te weten voor mensen die last hebben van het Prikkelbare Darmsyndroom, de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa. Omdat juist bij deze mensen het afweersys teem te fanatiek reageert op darmflora. REGIO - Tryptofaan zit onder andere in vlees, bananen, brood en kaas. Onderzoekers van de afdeling Maag-, Lever en Darmziekten van het Rot terdamse Erasmus MC hebben ontdekt dat bij de afbraak van dit aminozuur de stof kynure- nine vrijkomt. Maikel Peppe lenbosch, hoofd van het MDL-laboratorium':" Dit af braakproduct van tryptofaan maakt je buik rustig. Het blijkt de boodschap af te geven dat het afweersysteem de darm cellen met rust mag laten." In de hersenen zorgt de afbraak van tryptofaan ook voor de aanmaak van het hormoon serotonine, dat invloed heeft op je geheugen, stemming, zelfvertrouwen, slaap, emotie, seksuele activiteit en eetlust. In bewerkte vleessoorten zo als gedroogde salami komen zelfs hoge gehaltes tryptofaan voor. "Bij mensen met het Prikkelbare Darmsyndroom viel al op dat ze relatief vaak producten als gedroogde worstjes eten," vertelt Peppe lenbosch. "Wellicht blijkt daaruit dat deze patiënten een soort natuurlijke behoefte hebben aan veel tryptofaan. Toch gaan veel patiënten juist vega eten. Het voordeel daar van is dat ze controle nemen AFBRAAKPRODUCT VAN TRYPTOFAAN MAAKT JE BUIK RUSTIG over hun leven en alleen al daarvan knappen ze vaak een beetje op, maar persoonlijk erger ik me wel eens aan dis cussies over watje wel of niet zou moeten eten. Dat is altijd heel erg afhankelijk van de fc(kKDUBE Gedacht wordt dat 25 procent van de Nederlanders in meer of mindere mate last heeft van het Prikkelbare Darmsyndroom. persoonlijke situatie." De schattingen lopen uiteen, maar gedacht wordt dat 25 procent van de Nederlanders in meer of mindere mate last heeft van het Prikkelbare Darmsyndroom. "Onze darmen zijn heel belangrijk voor ons |T#jjjf immunsysteem", benadrukt Peppelenbosch. "Geen gekke dingen eten kan al helpen. Bij ernstige klachten zou je arts je tryptofaantabletten kunnen geven maar die hebben weer bijwerkingen. Laat je vooral niet gek maken door alle reclame voor zelfhulp middelen!" OORZAAK Vervolgonderzoek zal meer duidelijkheid moeten geven over de behoefte aan trypto- faanrijk voedsel van patiënten met het Prikkelbare Darmsyn droom en kunnen helpen bij het vinden van nieuwe ge neesmiddelen voor darmziek ten. De oorzaak blijft bij het me rendeel van de patiënten on duidelijk. Maikel Peppelen bosch, hoofd van het MDL-laboratorium: "Dat is vervelend. Vaak of zelfs altijd buikpijn hebben is geen feest je. Om maar niet te spreken van dringend naar het toilet moeten als die niet in de buurt is. Vooral als je last hebt van de 'natte'variant." "Er wordt wel eens gedacht dat het syndroom vooral tus sen de oren zit, de darmen lij ken nu eenmaal zeer gevoelig voor stress. Maar er bestaan twee soorten stress. Eén soort is adrenaline gedreven. Daar van trekje wit weg omdat de bloedvaten in je huid zich re- flexmatig terugtrekken om mogelijk bloedverlies te voor komen. Daar is niks mis mee, maar als je rode vlekken en natte handpalmen krijgt is er sprake van de Cortisol gedre ven variant. Die is wél slecht voor je immuunsysteem. Toch lijkt met onze ontdekking het bewijs geleverd dat de oor zaak van het syndroom wel degelijk in de darmen zit."

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 21