Bouw op Bachplein goed voor Hof van Spaland Weer de Kamer in Het is een bijzondere dame. En dat is ze... Ik kon vorige week gelijk aan de bak! IM: Jantje Boonstra 15 WOENSDAG 5 APRIL 2017 Er komen meer winkels in en om de Hof van Spaland, maar het is 'minder noodzakelijk' om die uitbreiding aan de andere zijde van de tram baan te zoeken. Daar werd vijfjaar geleden nog wel aan gedacht. Nu ligt het meer voor de hand om na de sloop van de Blauwe Brug uitslui tend woningbouw op dit deel van het Bachplein te re aliseren. SCHIEDAM - Nieuwe winkels komen er vooral aan de karit van de Schiedamseweg. Als garage Nooteboom meewerkt aan een verplaatsing, kan er op de plek van het huidige pompstation aan de Zwaluw laan woningbouw komen. Dat zijn enkele hoofdpunten uit het plan van aanpak voor het Bachplein en de Hof van Spaland, zoals het college van burgemeester en wethouders dat dit weekend aan de Schie- damse gemeenteraad heeft voorgelegd. Het college van B W wil één projectleider aanstellen, die alle ontwikkelingen in de om gevingvan de Hof van Spaland bewaakt en ook zorgt dat er optimaal wordt gecommuni ceerd met de eigenaren en winkeliers in de Hof van Spaland, met de huidige ge bruikers van de Blauwe Brug en met de bewoners van Schiedam-Noord, in het bij zonder de bewoners van het Bachplein. Met het plan van aanpak wil de gemeente een al jarenlang bestaande impasse doorbre ken. Al tien jaar werden de herinrichting van het Bach plein en de uitbreiding en ver betering van de Hof van Spaland als één project gezien waarin alles met elkaar sa menhing, maar juist daardoor gebeurde er niets. Nu is het inzicht doorgebroken dat de verschillende plannen voor het gebied niet van elkaar af hankelijk moeten zijn. Met de sloop van de Blauwe Brug kan dit najaar worden begonnen. De gemeente wil met Stichting Net Niet Ge noeg, het tamboer-, trompt- ter- en majorettekorps Juliana en andere gebruikers herhuis vesting bespreken. Lees het volledige verhaal op: www.nieuwestadsb1ad.nl SCHIEDAM - Cornelia (Kok) Theodora Josepha van Keme- nade zag op 29 maart 1917 het levenslicht op de Singel 111 in Oost. 29 maart 2017 vierde ze haar 100e verjaardag in Fran- keland. Mevrouw van Keme- nade: "Ja, ik ben 100 jaar. Zelfs burgemeester Lamers kwam op bezoek om zijn gelukwen sen persoonlijk over te bren gen. Wat is dat een aardige heer, hij is heel gewoon en eenvoudig. We hebben zo ge zellig zitten praten." Kok van Kemenade doorliep de lagere school, de MULO en omdat ze van jongs af aan al wist dat ze onderwijzeres wil de worden volgde ze de kweekschool en studeerde af in pedagogiek. Een klein licha melijk ongemak hield haar een tijdje in de lappenmand totdat een oom zei: "Het is in Nederland veel te koud voor jou, jij moet. naar warmere oorden om op teJcnappen." Zo belandde ze in Zuicf-Zwitser- land, waar ze met zes verschil lende nationaliteiten in één huis woonde. Terug in Neder land is ze lerares op een meis jesschool in Vlaardingen en een gemengde lagere school in de Gorzen: "John de Wolf was een van mijn leerlingen en Peter. En Peter schoof ook aan, aan de feestelijke lunch die ik gaf ter ere van mijn 100e verjaardag. Hij zei: 'Juf, ik zat vroeger bij u in de klas en ik kom nu op uw feestje!" Ze woonde zeventig jaar in de zogenoemde 'Hemaflat'. "Dat was gezellig wonen in hartje Schiedam. Ik had veel aanloop en aanspraak." Spartabakker Louis bakte een taart voor haar 100e verjaardag. Burgemeester Lamers op bezoek bij mevrouw van Kemenade in Frankeland. (Foto: Marius Schinkel, tekst: Kathy Huitema FOORT VAN OOSTEN «HBO# Fotofestival Schieda Om een wetsvoorstel te verdedigen in de Eerste Kamer. Het gaat om een initiatiefwetsvoorstel dat het zogenaamde huwelijks vermogensrecht moderniseert. Die wet was al aangenomen door de Tweede Kamer en werd dus nu behandeld in de Eerste Kamer. Ook daar was het belang rijk om de leden te overtuigen om voor de wet te stemmen. Wij willen namelijk dat privé-bezittingen en schulden die mensen al hadden voordat ze gingen trouwen, niet meer standaard op genomen worden in de gemeenschap van goederen. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld erfenissen en giften. Deze wet regelt dat mensen voortaan in een beperkte gemeen schap van goederen trouwen. Toekomstige huwelijkspartners vinden het vaak vanzelfsprekend dat er een onderscheid wordt gemaakt tussen opgebouwd bezit of opgebouwde schulden van voor en het huwelijk en van erna. De wet moet daarop aansluiten. Schulden zijn nu vaak reden om huwelijkse voorwaarden op te stellen. Maar het gebeurt ook dat een partner niet op de hoogte is van een vroegere schuld van de echtgenoot en na een scheiding voor een vervelende verrassing komt te staan. Hopelijk voorkomt deze wet kan dus veel ellende. De Eerste Kamer heeft op 28 maart de wet aangenomen. Daar ben ik enorm trots op! Foort is Tweede Kamerlid voor de WD en oud-wethouder van Schiedam. Een keer per maand schrijft hij over wat hem bezig houdt. Door Kor Kegel SCHIEDAM - Jantje komt ein delijk weer terug in haar ge liefde Schiedam. Met die zin eindigt de overlijdensadver tentie in het Nieuwe Stads blad van vorige week. Jantje Boonstra was twee jaar gele den genoodzaakt te verhuizen naar een Vlaardings verzor gingshuis. Tot die tijd was ze mijn overbuurvrouw geweest, ze woonde in de voormalige Oranje-Nassauschool in Schiedam-West; in 1987 wa ren de lokalen verbouwd tot wooneenheden. Maar lang vóór die tijd woon de ze met haar man en twee dochters in een flatje in de Van Hogendorpstraat. Ze was huisvrouw en werd actief in de emancipatiebeweging van de late jaren zeventig. Janny Ouborg-Boonstra werd lid van de Rooie Vrouwen in de PvdA en raakte overtuigd dat vrou wen meer vertegenwoordigd moesten zijn in de politiek en de vakbeweging, omdat ze een duidelijke toegevoegde waarde hadden in de manier van denken. Het was in een tijd dat veel mannen er nog op tegen waren dat hun vrouwen gingen werken. Ze scheidde, kwam in de Schiedamse ge meenteraad en combineerde dat met de opvoeding van haar dochters Bianca en Mi randa. Als raadslid kwam ze op voor mensen die in de ver drukking zaten. Jantje Boonstra overleed 27 maart op 77-jarige leeftijd. Lees meer op onze website. Fotograaf Stadi Samidin richt zijn lens op jenever- eh gindrinkers en hun leefomgeving. Hij onderzoekt of er een verband bestaat tussen het karakter dronk 5 Fotograaf/fotoredacteur Hans Pattist speurde naar oude beelden. Verdwenen distilleerders- bedrijven als Meder, Wenneker en Van der Valk komen onderzijn handen weer tot leven. Hof van Spaland in Noord. Over het opknappen, aanpakken en uitbreiden hiervan wordt al jaren gesproken. (Foto: PopUp TV) Ik moet toegeven, het was wél even spannend of ik herkozen zou worden voor een nieuwe termijn. Maar geluk kig heeft mijn partij, de WD, voldoen de zetels behaald, waardoor ik terug mag komen in de Kamer. Inmiddels heb ik mijn beëdiging achter de rug. Dat blijft een spannend en eervol moment. En ik heb weer veel zin in de komende vier jaar! Onder de titel 'Schiedams Water' wordt een fotofestival georganiseerd waarbij de lpg*|| sterke band tussen Schiedam en de drankindustrie centraal staat. De jeneverindus- Knal trie was gezichtsbepalend voor Schiedam en is dat nog steeds. Drie jonge veelbelo vende Nederlandse fotografen, Lou Muuse, Stacii Samidin en Yara van der Velden hebben de uitdaging aangenomen om naar eigen inzicht een fotografische verhaal te maken over de drankindustrie. Daarnaast is werk te zien van Wijnanda Deroo en ging Hans Pattist de archie ven in. De foto's zijn van 16 april tot en met 14 mei te zien. www.schiedamswater.com

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 15