Henk maakt... een oefenfabriek Stel je werkt in de industrie en je wilt je certificaten behalen waarmee je verder kunt komen in je carrière. Hoe kun je oefenen of je het allemaal wel goed doet? Construction manager Henk de Jong (63) glundert bij de oplossing die zijn werkgever KH Engineering samen met zes andere bedrijven onder de contractorsformule PRO gaat bieden: een levensechte oefenfabriek langs de Nieuwe Waterweg op het RDM-terrein, recht tegenover Schiedam. Jonge én ervaren mensen kunnen in de Training Plant oefenen hoe zij een fabrieksonderdeel goed en veilig kunnen vervangen. Daarnaast kunnen ingenieurs trainen hoe zij een aanpassing in het proces kunnen doorvoeren. Henk de Jong begeleidt vanuit KH Engineering het hele bouwproces in opdracht van Deltalinqs. SCHIEDAM - In de RDM Trai ning Plant kunnen vanaf au gustus tal van opleidingen in de praktijk worden getraind. Er wordt een productvrije en stilgelegde ('shutdown') fa briek nagebootst. In zo'n hec tische periode bouwen tech nici een fabriek om en vervangen ze versleten onder delen. In de Plant wordt geoe fend hoe dat technisch goed én veilig kan. En hoe je je in alle omstandigheden aan de regels kunt houden. Henk: "Belangrijk is dat alle partijen goed samenwerken. Dat kun je moeilijk oefenen in een be- drijfsschool. Hier is alles zoals in de praktijk. Je leert werken in weer en wind!" Drie lijnen Terwijl de stralers soms zijn verhaal op het terrein over stemmen, legt hij uit: "Dit is een opwerkingsfabriek, waar in we drie lijnen nabootsen. Compleet met een bordessen, heat exchangers, verschillen de typen flensen die je kunt afsluiten en kranen om zaken te verplaatsen. MBO-ers en HBO-ers gaan hier gebruik van maken. En we gaan boot- camps organiseren voor men sen die willen instromen." Opklimmen Henk weet uit ervaring wat het is om op te klimmen via het behalen van diploma's. Zelf begon hij na de LTS als machinebankwerker, een be roep dat zijn vader ook uitoe fende. In de bedrijfsschool van AvioLanda werd hij opgeleid tot vliegtuigmonteur. Na de avond-MTS werktuigbouw kunde ging hij als leerling-te kenaar naar een technisch bu reau in de scheepsbouw. In de Offshore en de Petrochemie werd hij 'lead engineer pi- ping'. "Toen werd ik 'besmet met constructie'. De praktijk is zó leuk! Later stuurde ik als constructiemanager zo'n twaalf man aan. Er stond altijd druk op. Het gaf een leuke spanning om het met elkaar als team goed te doen." Pakje kansen! Als consultant werkt Henk nu één dag per week voor de oe fenfabriek. Vijf jaar geleden begonnen de plannen, inmid dels zitten de heipalen in de grond en worden de herge bruikte fabrieksonderdelen schoon gestraald. In juli 2017 wordt de RDM Trai ning Plant opgeleverd, zodat de trainingen na de zomerva kantie kunnen starten. Henk geniet nu al van de mo gelijkheden die deze Plant aan jonge mensen kan geven: "Je hebt niet altijd sturing op je toekomst, maar pak wel altijd je kansen!" Een hechte groep PRO, het samenwerkingsver band dat de fabriek bouwt en gaat onderhouden, bestaat uit zeven bedrijven. Opdrachtgever is Deltalinqs, de ondernemersvereniging van de haven- en industriële bedrijven in Mainport Rotter dam. ENGIE doet het project management, Mourik services verzorgt de civiele werkzaam heden en Stork alle werktuig bouw. Croonwolter&dros ver zorgt de elektrotechnische kant en Bilfinger de coating en het steigerwerk. Mammoet verzorgt de hijsactiviteiten en het horizontaal transport. SPIE doet de engineering. KH Engineering was betrok ken bij het voortraject, vroeg de omgevingsvergunning aan en adviseert Deltalinqs. TEM en Deltalinqs gaan de fabriek exploiteren. Henk: "Deze verzameling be drijven is nu een hechte groep die samen investeert in tijd, mankracht en financiën. Juist omdat we allemaal zoveel vertrouwen hebben in de toe komst." 'Schiedammers Maken...' is uitgeroepen tot blijvend stadsthema, want bijzondere dingen maken zit Schiedammers in het bloed. Jan van der Ploeg maakte van deze Schiedamse Makers een prachtige serie foto's. 17 WOENSDAG 12 APRIL 2017 Interview Op het RDM-terrein, aan de overkant van de Nieuwe Waterweg, wordt hard gebouwd aan de RDM Training Plant waar straks in weer en wind getraind kan worden. (Foto's: Jan van der Ploeg)

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 17