Ruud Huib maken duurzame energie WOENSDAG 19 APRIL 2017 Hoe zorgen we ervoor dat Schiedam in 2030 energieneutraai wordt? En hoe realiseren we de gemeentelijke plannen in de Duurzaamheidsagenda Schiedam- duurzaam.nl, zoals het bezuinigen van 47 kiloton CO2 tot 2020? Ruud Buurman en Huib Sneep werken vanuit SEC en Energiek Schiedam aan de vraag hoe we via besparing en duurzame energie-opwekking tot een schonere stad kunnen uitgroeien. Met de aanleg van veel zonnepanelen op het Wennekerpand is een eerste wens al vervuld. De plannen voor twee windmolens in de Wilhelminahaven en Vijfsluizen vormen een volgende stap. Inmiddels is het tijd voor professionalisering. Met Stichting'DUW! willen ze plannen snel realiseren. "We móéten verduurzamen om de wereld en Schiedam leefbaar te houden." Vier jaar geleden richtte Huib Sneep, samen met een aantal mensen met kennis van duur zaamheid en energie, het Schiedams Energie Collectief op, kortweg SEC. Dit groepje Schiedammers zoekt naar andere vormen van energieopwekking en -ver bruik en ontwikkelt die pro jecten. SEC informeert, inspi reert, werkt samen met de gemeente en neemt initiatie ven. "Maar Schiedammers willen die plannen ook werke lijk zélf uitvoeren en hun éi gen projecten beheren", legt bestuurslid Ruud Buurman uit. "Daarom hebben we vanuit het SEC een energie-coöpera tie opgericht waarvan ieder een betaald lid kan worden en waarmee je de plannen kunt realiseren: Energiek Schiedam. Die coöperatie is helemaal voor en door Schiedammers." Zon op Wennekerpand Het SEC werkte vanaf 2015 hard aan plannen om het dak van het cultuurhuis Wenneker van ettelijke zonnepanelen te voorzien. Huib legt uit wat er vóór realisatie zoal komt kij ken: "Je moet uitzoeken wie de eigenaar en beheerder van het pand is, of de dakconstructie het gewicht van de panelen veilig kan dragen, wie er stroom wil afnemen, hoe het kan worden aangelegd, et ce tera." Na alle voorbereidingen, vlo gen de obligaties in de zonne- stroominstallatie als zoete broodjes over de toonbank. Het Wennekerpand profiteert nu van groene energie en de obligatiehouders krijgen deze maand al hun eerste rende ment op hun investering uit gekeerd, dit jaar vier procent! De coöperatie Energiek Schie dam heeft het project 'Zon op Wennekerpand' in beheer. "Als lid van Energiek Schiedam kun je samen met de andere leden initiatieven voor ver duurzaming nemen. Varië rend van collectieve zon- ne-energieprojecten voor ver enigingen van eigenaren, tot het uitwisselen van warmte tussen bedrijven en wonin gen." Twee windturbines SEC werkt inmiddels hard aan de voorbereidingen van twee windturbines in bedrijvenpark Vijfsluizen en de Wilhelmina haven die samen zes Mega watt moeten opleveren. Ruud: "Vanuit SEC gaan we deze molens laten bouwen en ex ploiteren. Zo komt er weer meer groene energie beschik baar in Schiedam." Stichting DUW! De bestuursleden van SEC en Energiek Schiedam zijn vrij willigers. Ruud: "Omdat het ontwikkelen van alle projec ten vrijwel een fulltime job is, gaan we via 'Stichting DUW!' professionele krachten inzet ten met steun uit SEC en Ener giek Schiedam én met een werkkapitaal. Zij kunnen bij voorbeeld onderzoeken hoe we een bedrijventerrein als Vijfsluizen kunnen verduurza men door bedrijven aan elkaar te verbinden. Het ene bedrijf produceert warmte en gooit dat de lucht in, terwijl de an der dat juist goed kan gebrui ken." Ze wijzen op de Nieuwe Passage, waar zonnepanelen op het dak en LED-verlichting in de winkels kostenbesparin gen voor de winkeliers kun nen opleveren. DUW! moet nog voor de zo mervakantie een stichting worden die zoveel mogelijk met lokale partijen samen werkt. "Zo vloeien de investeringen weer terug naar Schiedamse ondernemers en burgers!" Ruud en Huib lachen samen: "Duurzaamheid in Schiedam? Die geven we samen een DUW!" 'Schiedammers Maken...' is uitgeroepen tot blijvend stadsthema, want bijzondere dingen maken zit Schiedammers in het bloed. Jan van der Ploeg maakte van deze Schiedamse Makers een prachtige serie foto's. Interview Het dak van Wenneker waar Ruud Buurman en Huib Sneep hierboven op staan en waar zonnepanelen bijdragen aan een duurzamer Schiedam. (Foto: Jan van der Pioeg)

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 11