Niels maakt... warmtepanelen D «p WOENSDAG 26 APRIL 2017 Interview Janet van Huisstede In de Van Heekstraat hebben Niels van Lingen (39) en zijn vader Ron het druk met hun bedrijf ThermIQ. Hun verwarmingspanelen, die gebaseerd zijn op infrarood, worden met de dag populairder. Jaarlijks verdubbelt hun omzet. Nu de gaswin ning in Groningen wordt afgebouwd, groeit de behoefte aan een andere, betaalbare vorm van verwarming. Met subsidie op zonnepanelen, en een groeiend aantal aanbieders van groene stroom, kan iedereen inmiddels duurzaam elektriciteit opwekken. Daarmee komt langzaam de droom van Niels uit. In 2009 startte hij met ThermIQ in de overtuiging dat verwarming met infrarood licht voor woningen, winkels en kantoren de meest duurzame oplossing zou worden. En begin 2017 zat hij aan tafel bij Tesla in de Verenigde Staten... Niels legt uit: "Infrarood is on zichtbaar licht waarmee de zon ook onze menselijke huid en de materie in de ruimte verwarmt. Daarmee kun je gericht en comfortabel ver warmen. In bloemenwinkels blijven de bloemen zo koel, maar de kassamedewerker heeft het onder het paneel lekker warm. Onze panelen werken op lange golven infra rood. Dat is niet zo intensief als in een infraroodsauna, want dat zou gevaarlijk zijn." Hoogste rendement Als ondernemer ging hij tien jaar geleden een samenwer king aan met een aantal we tenschappers. Dat leidde tot zijn uitvinding om hoogwaar dige infraroodwarmte op te wekken via natuurlijke grond stoffen die op een paneel worden aangebracht. "Met ons paneel van 1100 Watt ver warm je een ruimte tot maxi maal 25 vierkante meter. Bij testen van de Technische Uni versiteit van Kaiserslautern bereikten we het hoogste ren dement! Maar er is veel kaf onder het koren. Dat heb ik onlangs in het TV-programma van Kassa uitgelegd." Niels vindt dat de toepassingen nog in de kinderschoenen staan, al verkoopt ThermIQ inmiddels wereldwijd aan particulieren, kantoren, projectontwikke laars, retail en zorg. Meten In Rotterdam volgt Niels al sinds 2011 het energieverbruik en de -kosten van twee gelijk waardige gezinnen die naast elkaar wonen. "Het ene gezin heeft een moderne cv ketel, het andere gezin heeft onze infraroodpanelen in een 'all electric' huis. We zien dat je via onze panelen ongeveer 70 procent minder energie ver bruikt en 40 procent in kosten bespaart. Die kostenbesparing gaat groeien zodra de gasprijs stijgt." Productie De panelen worden geprodu ceerd in Duitsland: in Buchen, vlakbij Frankfurt. Niels ver klaart: "In 2008 kregen we het tijdens de bankencrisis niet voor elkaar om in Schiedam de fabriek op te starten. In Duitsland lukte het wel en daar werken nu 10 man voor ons. Zij brengen de halfgelei- dende pasta aan op de glas platen met een zeefdrukma chine en werken de platen keurig af met veiligheidsglas in verschillende kleuren of brengen er LED-verlichting in aan." Wat die 'pasta' precies is, wil Niels niet verklappen: "Noem het een Nolet-geheim. Daar weten ook alleen Carel I SiPf Amsata heeft in 2011 zijn hele huis uitgerust met infraroodpanelen van ThermIQ, waarover hij nog steeds heel tevreden is. Het is comfortabel en kostenbesparend. (Foto: Jan van der Ploeg) en Bart Nolet wat het geheim is van Keteh. Evenals zij, reis ik ook altijd apart van mijn va der, want alleen wij beiden kennen de exacte samenstel ling. In de fabriek volgen ze de samenstelling op basis van nummers op de potten. Zo be schermen we het geheim van ons product." Via een app De panelen van ThermIQ vari eren in prijs van 370 tot 490. Je kunt ze met een app op je smartphone ook via Toon aansturen. De 3 centime ter dikke panelen kun je zelfs laten bedrukken met foto's. Ze passen in een systeempla fond of je kunt ze aan de muur hangen als kunst. De verkoop naar particulieren loopt via Thuisbaas.nl, een online plat form van Stichting Urgenda, die zich richt op duurzame producten. Van Lingen wil in de toekomst een totaalproduct gaan leve ren: zonnepanelen op het dak met een infrarood verwar mingssysteem in huis, zodat je geheel zelfvoorzienend kunt verwarmen. 'Schiedammers Maken...' is uitgeroepen tot blijvend stadsthema, want bijzondere dingen maken zit Schiedammers in het bloed. Jan van der Ploeg maakte van deze Schiedamse Makers een prachtige serie foto's.

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 15