Van Tilborg stopt met dubbele dagen L 19 WOENSDAG 28 JUNI 2017 Interview ©•«fwv Cor van Tilborg zwaait af. Na tien jaar voorzitterschap weg bij Primo (openbaar basisonderwijs) en na twintig jaar weg bij Stichting de Groot Fonds. Uit de Schiedamse politiek was hij al 23 jaar weg, toen hij in 2005 opnieuw even wethouder werd. „In een compleet andere situatie. Het dualisme was in 2002 ingevoerd. De gemeen ten waren Tweede Kamertje gaan spelen. Wethouders mochten geen lid van de gemeen teraad meer zijn (ministers niet van het parlement). Ik zat ineens in een situatie dat ik alleen op uitnodiging in een commissievergadering mijn mond open mocht doen. Dat heb ik wel moeilijk gevonden. Ik vind dat geen verbetering." Vorige week deel één van het interview. We hervatten het waar we gebleven waren: bij zijn jeugd. SCHIEDAM - Voor het ouder lijk huis bevond zich het sportveld van Hermes DVS. De reusachtige keeper Aad van Diest was zijn idool. Cor was vaak onder de tribunes te vin den. Daar was hij op zoek naar muntjes die mannen uit hun broekzak hadden laten vallen als ze hun kinderen geld voor snoep of een ijsje gaven. Cor wist toen nog niet dat hij der tig jaar later wethouder voor financiën zou worden. Hij ging weg- en waterbouw studeren aan de HTS in Rot terdam en specialiseerde zich in staal- en betonconstructies. Voordat hij zijn militaire dienstplicht ging vervullen, trouwde hij op 20-jarige leef tijd met Anneke Kramer Fre- her en gingen zij in de Waran de wonen. In militaire dienst kwam hij bij de genie, waar hij expert werd in het plaatsen en ruimen van boobytraps en het rooien van bomen met behulp van springstoffen. Na zijn diensttijd kwam hij als sales engineer bij IBM in Rijswijk. „Daar was ik zo'n clichéman netje met voorgeschreven koffertje," zegt hij. Ze kregen de kans om een paar jaar naar Suriname te gaan, waar Cor werkte bij een bauxietmijn van Shell. Na het Surinaamse avontuur gingen ze weer in Schiedam wonen, in wijk Groenoord, Van Beet- hovenflat negentienhoog. „Daar had Anneke alleen con tact met de zeemeeuwen," grapt Cor. Het was in de tijd van CPN-wethouder Eef Collé. De bewoners van het Beethoven- plein vonden het nodig om een bewonersvereniging te vormen. In het begin was het een onofficiële club. „Daar werd ik actief in. We wilden dat Collé de omgeving aan pakte, want het was en bleef een bouwplaats." Hij zegt: „Zonder die ervaring was ik nóóit in de politiek ge komen." In 1973 werd hij lid van de WD en al na een jaar kwam hij in het stadsbestuur van Schiedam. In zijn professie was hij intus sen de verbindingsman ge worden tussen de Luxem burgse fabrieken van Arbed (nu ArcelorMittal), de grootste staalproducent ter wereld, en zijn Nederlandse klanten. Voor grote projecten zoals de Gouwetunnel, de Kiltunnel en het Amsterdam-Rijnkanaal vond hij de oplossingen als er problemen waren met het heien van stalen damwanden of als er lekkages in de bouw- kuipen waren. Hij moest veel in Luxemburg zijn. „Ik heb er lekker leren eten, van Franse kwaliteit en in Duitse hoe veelheden," zegt hij droogko- Cor van Tilborg heeft altijd overvolle dagen gemaakt, waar zijn huwelijk allesbehalve onder leed. misch. In 1982 kon hij na acht jaar raadslidmaatschap in Schie dam wethouder worden. Hij deed het. Hij kwam in een van de eerste PvdA/WD-colleges van Nederland. In zijn vrije tijd wilde hij weer studeren om de titel ing. op te schalen naar ir. Maar hij bedacht dat het, om in de politiek verder te komen, verstandiger was om een rechtenstudie te volgen. Dat deed hij in Rotterdam. Cor van Tilborg heeft altijd overvolle dagen gemaakt, waar zijn huwelijk allesbehal ve onder leed. Bij de VNG in Den Haag kreeg hij op beslis- niveau te maken met de intro ductie van de euro en de Mil- lenniumproblematiek in de software. Daarnaast bekleed de hij vrijwilligersfuncties. Het voorzitterschap van de Raad van Toezicht van Primo ver richtte hij met overtuiging, „omdat ik als liberaal sterk hecht aan goed openbaar on derwijs." Onder zijn toezicht konden de scholen van Primo zich prima ontwikkelen. „Ou ders en kinderen vinden bij ons altijd een plek waar zij zich thuis voelen." Op de website van het Nieuwe Stadsblad staat het volledige interview, waarvan bijgaand artikel een verkorte weergave is. Ook over zijn Spaanse functie. Ook over de Stadsomroep. En zijn kritiek op de kwaliteit van het gemeentebestuur.

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 19