Zorg Welzijn c*#feVte Mugvrije zomerdagen én -nachten 'Mijn bloedsuiker bleek veel te hoog' ranciscus Tips Tricks 29 WOENSDAG 28 JUNI 2017 'Ik had opeens heel veel dorst. Ik dronk een hele fles water leeg, maar kreeg mijn dorst niet gelest. Mijn bloedsuiker bleek veel te hoog. De huisarts verwees me naar de internist. Ik begon met medicatie en ging na twee jaar over op het spuiten van insuline. Maar mijn bloedsuikerwaarden bleven problematisch. Nu draag ik dag en nacht een insulinepomp, een klein apparaatje dat regelmatig een kleine hoeveelheid insuline afgeeft. Sinds ik de pomp heb, let ik bewuster op mijn voeding. Ik voer het aantal koolhydraten in mijn voeding in de pomp in en meet minimaal vier keer per dag mijn bloedsuiker. De pomp berekent de insulinedosis. De diabetes- verpleegkundige leest maandelijks via de computer de pomp uit, daarvoor hoef ik niet naar het ziekenhuis. Ze kan precies zien wanneer ik hoge of juist lage waarden heb. Als mijn bloedsuiker te laag wordt, kan ik een 'hypo' krijgen. Ik krijg dan gele vlekken in mijn ogen en ga bibberen. En ik krijg enorme trek; het liefst eet ik een heel brood op. De diëtiste heeft me geleerd dat ik beter een colaatje kan drinken, daarin zitten kortwerkende suikers die snel worden opgeno men. Vroeger werkte ik op de ambulance, nu rijd ik voor de huisartsenpost. Ik heb dus regelmatig mensen met een hypo gezien, maar bij mijzelf onderschat ik het weieens. Bij Gerard van der Veer is diabetes type 2 vastgesteld. Dit betekent dat het lichaam te weinig insuline aanmaakt of minder goed reageert op insuline. Zo gauw het weer een aantal dagen warm en vochtig is, die nen zich ook weer de nachtelijke vechtpartijen aan. Met muggen welteverstaan! Ze zoemen, steken en zijn lastig te vangen. Sommige mensen zijn aan trekkelijker voor muggen dan anderen. De hardnekkige beestjes hebben een sterke voorkeur voor mensen met blond haar en een groter lijf. Ook warmte en zweet vinden muggen lekker, evenals alco hol inje bloed en parfums met natuurlijke geuren. Zwangere vrouwen worden zelfs tot twee maal zoveel gestoken als niet-zwangere vrouwen. Om die reden maar niet zwanger worden gaat wel erg ver. Je kunt je beter heel goed be schermen! DEET is een van de weinige (chemische) middel tjes waarvan wetenschappe lijk bewezen is dat het mug gen weghoudt, maar omdat de wet zegt dat een bestrij dingsmiddel alleen is toege staan indien het geen onaan vaardbare schade toebrengt aan mens en milieu, is de do sering inmiddels veel minder hoog dan 'vroeger' het geval was. In diverse verre buiten landen zijn de regels veel minder streng dan in ons land en zijn zware doseringen nog wel verkrijgbaar. "Ik moet tot mijn schande toegeven dat ik in die landen de lokale midde len wel koop", bekent Linda. 'IN DE BUURT VAN STILSTAAND WATER BEN IK ZWAAR DE PINEUT!' "Ik word soms zo veel en zo Muggen hebben een uitgesproken voorkeur voor bepaalde typen mensen en geurtjes. heftig gestoken dat ik eruit zie als een Michelin-mannetje. Als ik in de buurt van stil staand water kom, ben ik he lemaal de pineut!" Citroen gras, kattenkruid, pepermuntolie, citronella, la vendel, basilicum, gouds bloem en geranium staan er bekend om dat ze muggen redelijk uit de buurt houden. Zelfs wetenschappers hebben zich in muggen en het leed dat ze veroorzaken verdiept. Zo schreef medisch entomo loog (insectenkundige) Bart Knols het boek 'Mug' De fasci nerende wereld van volksvij and nummer i, met een zelf ontwikkeld plan om muggen van je lijf te houden. C-J.* «V--> Diabetes- Vasculair Expertisecentrum Heeft u (een verhoogde kans op) diabetes en/of hart- en vaatziekten? Dan kunt u na verwijzing van de hutsarts terecht bij het Diabetes- Vasculair Expertisecentrum, Hier werkt een multidisciplinair team van internisten/endocrinologen, internist-vasculair geneeskundigen, diabetesverpleegkundigen en vasculair verpleegkundigen. Zij werken nauw samen met o.a. diëtisten, cardiologen en oogartsen Voor de behandeling van diabetes en/of hart- en vaatziekten kunt u terecht op zes locaties van Franciscus Gasthuis Vlietland. Meer informatie: www.franclscus.nl/dlabetes-vasculalr-centrum Gasthuis Vlietland

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 29