Kunst met een domino-effect 13 Franciscus Borstkliniek initieert inwendige bestraling voor borstkanker 71S Sfcs- 25 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2017 door de redactie Open Expo Schiedam Ladtje verrassen door een bijzondere 'doorgeefexpositie' van Schiedamse kunstwerken in het weekend van 9 en 10 sep tember. Kunstenaars en vormgevers tonen dan tussen 11.00 en 17.00 uur hun werk, maar in deze serie mini-expo's staat geen enkel werk op zichzelf. Onverwachtse combinaties ge garandeerd! SCHIEDAM - In het weekend van 9 en 10 september vindt Open Expo Schiedam plaats. Het evenement is een door ontwikkeling van het voorma lige Open Ateliers dat sinds jaar en dag georganiseerd wordt, gecombineerd met het Makersfestival Open Schie dam dat vorig jaar voor het eerst plaats vond. Voor Open MET RECHT EEN DYNAMISCHE ROUTE DOOR DE BRANDERSSTAD Expo Schiedam zijn Schie damse kunstenaars en vorm gevers uitgenodigd om onder deel te worden van een kunstroute met verschillende mini-expo's. Niet alleen in ateliers, maar ook op onver wachte plekken. De deelne mers staan daadwerkelijk 'open' voor elkaar door middel van een 'domino-systeem'; ie dere kunstenaar heeft een ei gen werk gekozen en te leen gegeven aan de volgende kunstenaar. Deze geeft vervol gens een eigen werk door aan een volgende, en zo verder. De resultaten kunnen variëren van een simpel tweeluik, tot volledig nieuwe installaties als reactie op het doorgegeven werk. Een dynamische route, waarbij kunstenaars en vorm gevers actief worden uitge daagd om met een open blik naar eigen en andermans werk te kijken. Loketten Op drie plaatsen in de stad worden bezoekers geïnfor meerd over de route en de an dere culturele programma's die dit weekend plaatsvinden in de stad. De loketten - open huisjes - zijn in ieder geval te vinden op de Grote Markt (en twee an dere locaties) en zijn niet te missen door de gele details en het open karakter. De loketten worden niet al leen ingezet als informatie punten, maar ook als pop-up expo ruimte of merchandise verkooppunt. Iedere kunstenaar heeft een eigen werk gekozen en te leen gegeven aan de volgende kunstenaar. (Foto: Willem de Kam) Achtergrond Hoe zijn we in Schiedam ge komen aan dit nieuwe cultu rele festival? Op 17 september 2016 vond het Makersfestival Open Schiedam plaats, een een daags festival in het kader van het toenmalige themajaar 'Schiedammers maken...' Het Overige programmering Open Expo Schiedam is een mooie reden om 9 en 10 sep tember een bezoek te brengen aan Schiedam. Naast Open Expo is er in dat weekend nog meer te beleven, zoals Open Monumentendag, Vaandeloptocht, preview van Fotofësti- val Schiedam, Parade aan de Schie, Opera aan de Schie, festival werd geprogram meerd in het zelfde weekend waarin Open Monumenten dagen doorgaans plaatsvond. Uitgangspunt van het Ma kersfestival; het versterken wat er al is en verbindingen leggen tussen de verschillen de programmeringen. Hierin werden ook de Open Atelier- dagen verwerkt, een cultureel programma dat al op het punt stond om doorontwikkeld te worden. Omdat het festival in het kader van het toenmalige Wat: Open Expo Schiedam Waar:Schiedam Centrum Wanneer: 9 en 10 sep tember 2017,11:00 - 17:00 uur Meer informatie: www. openschiedam.nl www.facebook.eom/Ope- nExpoSchiedam www.instagram.com/ open.schiedam themajaar plaatsvond was het eenmalig. Echter, het concept van Open Schiedam past zo goed in de gemeentelijke visie op zowel cultuur als stadsmarketing, dat er is onderzocht hoe het in een versimpelde en kleinere vorm doorontwikkeld kon worden. Het resultaat hiervan is Open Expo Schiedam, waarbij de aansprekende titel en de vormgeving behouden kon worden. tr-f.-p «v--> Vrouwen met borstkanker in een vroeg stadium hoeven in de toekomst niet meer tientallen keren voor bestraling naar het ziekenhuis, als het aan promo vendus Gerson Struik en chirurg Taco Klem ligt. Door de behandelmethode met radioactieve zaadjes wordt dat nog slechts één ziekenhuisbezoek. Patiënten worden voor deze nieuwe bestralings methode slechts één keer in het ziekenhuis verwacht. De behandeling vindt plaats bij patiënten die een borst- sparende operatie hebben ondergaan, waarbij de tumor is verwijderd, en wordt uitgevoerd in samen werking met de afdeling Radiotherapie van het Erasmus MC in Rotterdam. 'Veel minder het idee dat je ziek bent' Een aantal weken na de operatie komen patiënten terug voor een behande ling die een uur duurt, en worden de radioactieve zaadjes geïmplanteerd op de plek waar eerst de tumor zat. De inwendige bestraling werkt vervolgens 'thuis' en de zaadjes kunnen als ze na drie maanden zijn uitgewerkt op hun plek blijven zitten. Momenteel is het in Nederland gebruike lijk dat een vrouw met borstkanker na de operatie 4 weken lang 5 dagen per week naar het ziekenhuis moet komen voor uit wendige bestraling, als ze haar borst wil behouden. Het grote voordeel volgens Struik is dan ook de tijd die de behandeling duurt. "Je wordt als het ware thuis bestraald, en hoeft niet steeds naar het ziekenhuis. Patiënten kunnen daardoor ook sneller hun dagelijkse activiteiten weer oppakken. Je hebt veel minder het idee dat je ziek bent." Niet iedereen komt in aan merking voor de behande ling. Alleen vrouwen van 50 jaar of ouder met borst kanker in een vroeg stadium kunnen de behandeling ondergaan. "De-tumor mag niet groter zijn dan 3 centimeter, er mogen geen uitzaaiingen zijn in de lymfeklieren en de implan tatie moet technisch haal baar zijn", zegt Struik. Methode wordt al gebruikt in Noord-Amerika In Canada en de VS is de methode al zeer succesvol. Voor deze groep patiënten is de kans dat de tumor terugkomt met deze behandeling na vijf jaar 1,2 procent. De Franciscus Borstkliniek begeleidt en behandelt jaarlijks 2000 patiënten met een verdenking op borstkanker of een aandoening van de borst(en). Voor meer informatie op www.franciscus.nl/borstkliniek of telefonisch via 010 - 893 6010 (van maandag t/m vrijdag tussen 8.00 en 16.30 uur).

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 27