Nieuw: boek over de rijwielbrancard U draagt ons ziekenhuis toch ook een warm hart toe? f 13 WOENSDAG 13 DECEMBER 2017 Frans Assenberg Een opmerkelijke ambulance Elise Wensvoort-Oranje heeft een nieuw boek over de ge schiedenis van Schiedam geschreven. Dit keer over een niet alledaags onderwerp: de 'rijwielbrancard'. Uit de vele politie rapporten maakte zij een selectie die een beeld geeft van Schiedam aan het begin van de vorige eeuw. SCHIEDAM - Het is een bij zonder boek geworden. Niet in de laatste plaats door de diepere betekenis voor lief hebbers van genealogie want Elise Wensvoort-Oranje heeft zich enorm ingespannen om veel gegevens van de gepor tretteerde personen en hun familieleden voor het voetlicht te brengen. Centraal in haar boek staat een niet zo voor de hand liggend vervoermiddel: een rijwielbrancard. De titel van Elises boek is Schiedam 1901 - 1930, de rij wielbrancard. Zelf schrijft zij erover: "Het zijn beschrijvin gen van mensen uit Schiedam die in de dag- en nachtrap porten van de politie vermeld staan met betrekking tot een ongeval en meer, aangevuld met, indien aanwezig, wat de krant er over schreef en de achtergrond van de perso- nen."Door het schrijven van het boek over het Schiedamse Willemshofje en zijn bewo ners trof zij in de geraadpleeg de archiefstukken ineens de benaming rijwielbrancard aan. Zelf had de auteur er nooit van gehoord. Ook de medewerkers van het archief kenden dit vervoermiddel niet. Het boek vangt aan in januari 1903 toen de 14-jarige Bernar- dus Wies door het ijs van de Keile zakte en daarbij mogelijk zijn linkerbeen brak. Hij werd kennelijk bij gebrek aan beter op een kruiwagen naar huis gereden. In 1912 was het de 81 jaar oude Catharina van van DE AUTEUR HAD NOG NOOIT VAN DEZE BIJZONDERE FIETS GEHOORD de Water die in de Tuinlaan door spelende kinderen om ver werd gelopen en daarbij haar linkerbeen kneusde. Haar ambulance bleek een hand wagen te zijn. In 1914 kwam er verandering in deze armoedi ge wijze van ziekenvervoer. Het was het bestuur van de plaatselijke Rode Kruis dat een De ambulance avant la lettre werd geprezen. Maar of het comfortabel zal zijn geweest, valt te betwijfelen. demonstratie gaf van de 'Sim plex rijwielbrancard' door ene dr. Van Roojen. Deze speciale fiets werd door een 'ingezete ne' aan het Rode Kruis ge schonken. Op de foto zie je de ambulance avant la lettre af gebeeld, maar niet te zien is de lamp waarin een kaars was gestoken die voor zichtbaar heid in donker moest zorgen. Een draagraam, dat de bij naam 'Mooy' droeg, was'af neembaar zodat de gewonde of zieke, die daarop werd vast gesjord, bijvoorbeeld van een trap naar beneden kon wor den getransporteerd. Dokto ren verklaarden de 'voortref felijkheid van dit vervoermiddel'. Het zal echter voor de erop vastgebonden gewonde geen onverdeeld genoegen zijn geweest om op die wiebelende fiets met ge broken ledematen met ge zwinde spoed de hoek van de straat te ronden. Niemand ligt voor zijn plezier in het ziekenhuis. Daarom zetten het Franciscus Vriendenfonds en Stichting Vrienden Vlietland Zieken huis zich met hart en ziel in om het verblijf van patiënten in Franciscus Gasthuis Vlietland te kunnen veraangenamen. Bent u wel eens in ons ziekenhuis geweest? Wij hopen natuurlijk van niet. Maar als het wel zo is, is het u misschien opgevallen dat er bijvoor beeld in sommige wacht ruimtes weinig afleiding is voor kinderen en dat er op afdelingen geen budget is voor extra's voor patiënten. Het Franciscus Vrienden fonds en Stichting Vrienden Vlietland Zieken huis financieren en realise ren projecten binnen het ziekenhuis die buiten de reguliere zorgbudgetten vallen. Deze projecten veranderen niet alleen de manier waarop patiënten hun bezoek en verblijf beleven, maar verbeteren ook de zorg zelf door een bijdrage te leveren aan zorginnovaties. Zo hebben wij onlangs de wachtkamer op de SEH in Franciscus Vlietland kindvriendelijk gemaakt, de wachtruimte van Radiologie in Franciscus Gasthuis aangenamer gemaakt door het plaatsen van 'wolkenplafonds' en dragen wij bij aan onder zoek naar toepassing van de VR-bril op de IC. Stichting VriGfldGri Vlietland Ziekenhuis Steun onze projecten Steun ons vandaag nog met een bijdrage of word ook Vriend zodat wij het verblijf van onze patiënten kunnen veraangenamen. Voor meer informatie over al onze projecten en mogelijkheden om te doneren zie: www.franciscus.nl/vrienden. KERSTCONCERT Op zaterdag 16 december verzorgt het Viotta Junioren ensemble het jaarlijkse kerst concert op onze Schiedamse locatie, Franciscus Vlietland. Bekijk het programma op www.franciscus.nl/kerstconcert. f RANCI/CU/ IZRIENDENFOND/

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 13