Mooiste kerststallen in het museum Code Rood Kerstinloop in wijkcentrum Oost DSW: 'Eigen risico moet en kan omlaag!' ir Hof van Spaland zondag open 3 WOENSDAG 20 DECEMBER 2017 De winnaars op een rijtje. Als je je postcode vermeldt krijgt je gratis toegang tot deze leuke kerststallententoonstelling. De kerststallen komen uit de hele wereld: Italië, Palestina, Peru of Afrika. Allemaal eigen ontwerp van een kerststal met Jozef, Maria en het kindje. Maar telkens anders. Van olifant tot beer en van hutje tot landhuis. Ook te zien zijn de drie 'mooiste' kerststallen uit de regio. Daarbij een moderne, zelf gemaakte kerstgroep van een Schiedamse. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum Schiedam schenkt deze periode en tot en met ja nuari ruim aandacht aan het fenomeen 'kerststal'. De eerste kerststallen komen uit het 16e eeuwse Italië waar met beel den de geboorte van Christus werd verbeeld. Vooral in ka tholieke landen groeiden de kerststallen uit tot kunstwer ken met eigen culturele beel den van het kerstverhaal. Al tijd met Jozef en Maria en kindje maar wei telkens in andere landschappen, met ander beestenspul en in ver schillende vorm. Van een kale steppe tot groene heuvels en van een schamel hutje tot een luxe stenen gebouw met ver diepingen. Uit de regio, gewoon van mensen thuis, zijn de drie mooiste exemplaren te zien in het museum. Eén daarvan is van Schiedamse herkomst. De Schiedamse Lia Mertens maakte haar uitgekozen kerst groep al 40 jaar geleden. Als docente Kunst maakte zij van klei een gestileerde kleine kerstgroep. 'Mooi van een voud en materiaal', vertelt het jury rapport en daarom mag zij in het Stedelijk Museum exposeren. "Elk jaar maak ik voor de (klein)kinderen zelf een kerststalletje voor onder de kerstboom." Destijds maak te ze veel met klei en keramiek -nu beeldhouwen-, dus ook een Jozef, Maria en kind: mo dern en gestileerd. "Een beetje zoals de nul beweging", ver telt zij trots tussen de andere mooiste inzenders uit de re gio. De meeste aandacht gaat naar de kerststallencollectie uit de collectie van de Heilige Land Stichting (Nijmegen). Oud-museumdirectrice Eliza beth Houtzager spaarde tot 1980 een hele verzameling kerststallen. Bijna allemaal handgemaakt en cultuurhis torisch zeer verantwoord. Uit alle werelddelen, van hout tot steen, maar in elke cultuur zien de figuren er anders uit. Zo is in Zweden de ezel ver vangen door de bruine beer en in Thailand staat een oli fant naast de kribbe. Uit Afrika een zwart 'kindeke Jezus' en uit Noord Amerika Navajo In dianen. Zo heeft elk land haar eigen voorstelling van de ge boorte van Jezus. De Kerststallenshow is dage lijks te zien in het Stedelijk Museum. Als je je postcode vertelt, krijg je gratis toegang tot de kelderruimte waar een dertigtal kerststallen uit alle werelddelen en drie uit Schie dam te bewonderen zijn. Tot 7 januari 2018 voor een kerstge voel. HELP, IK BEN EEN ADVOCAAT JOOP HARDAM Vorige week maandag gaf het KNMI code rood af als waarschuwing. Het sneeuw de en de wegen waren glad. Veel men sen werden onrustig, terwijl het huidi ge jaargetijde winter heet en deze weersomstandigheden er al sinds eeu wen bij horen. Het lijkt er op dat de strengere winters van de Elfstedentoch ten, waarin er volop geschaatst kon worden op natuurijs, sowieso verleden tijd zijn. Eind november luidde de landelijke baas (deken) van de Orde van Advocaten namens alle advocaten werkzaam in de sociale rechtshulp de noodklok, maar dan van meer serieuze aard. Het vorige kabinet had onderzoek laten uitvoeren naar de geringe hoogte van de vergoedingen waar advocaten op toevoegings basis voor werken. De hiervoor ingestelde commissie Van der Meer concludeerde dat er 127 miljoen euro extra geïnvesteerd dient te worden door de regering. Zodoende zou de toegang tot het recht voor de meest kwetsbare burgers in stand kunnen worden gehouden. Minister Dekker voor Rechtsbescherming liet echter in een brief aan de Tweede Kamer weten dat er geen extra euro geïnves teerd zal worden in het systeem van de gefinancierde rechts hulp. Dit teleurstellende standpunt sluit aan bij de zogeheten participatiesamenleving, een begrip dat officieel sinds de Troon rede van 2013 werd geïntroduceerd. De klassieke verzorgings staat is langzaam vervangen. De overheid treedt verder terug en burgers worden geacht voor zichzelf en voor elkaar te zorgen. We hoeven maar ons om heen te kijken op straat of de moei te te nemen om in gesprek te gaan met andere inwoners in Schiedam en dan wordt al vrij snel duidelijk dat er altijd een groep mensen zal zijn en blij ven die niet goed voor zichzelf (laat staan voor anderen) kun nen zorgen. Daar is volgens mij helemaal niets mis mee. Voor 2018 wens ik dat deze si tuatie alsnog maatschappelijk breed wordt geaccepteerd en dat er meer of in een eerder stadium klanten worden doorverwezen naar gespecia liseerde advocaten werkzaam in de sociale rechtshulp ter bescherming van het recht van de kwetsbare burger. Uiteraard wens ik alle lezers tegelijkertijd goede feestda gen en een gezond nieuwjaar toe Reacties e-mailadres: har- dam@mhz-advocaten.nl EF SCHIEDAM - Vrijdag 22 de cember is het tijd voor de al lerlaatste activiteit in Wijkcen trum Oost voor 2017. De Stichting 4SweetSocial houdt dan een kerstinloop voor alle wijkbewoners. Er is muziek, karaoke, een minikerstmarkt en uiteraard een bezoekje van de Kerstman met gratis choco lademelk. ledereen met lef mag meedoen aan de karao ke! Wanneer? Van 14.00-19.00 uur en de toegang is gratis. Tijdens de kerstvakantie zijn SCHIEDAM - Zorgverzekeraar DSW haalde dit najaar het nieuws door niet alleen de premie met 6 te verlagen, maar ook het verplichte eigen risico 10 euro lager vast te stel len. Volgens DSW gaat het hier om een symbolisch be drag. DSW wil hiermee een signaal afgeven naar de poli tiek. Steeds meer mensen ver mijden medische zorg omdat zij het eigen risico niet meer kunnen opbrengen. Dit najaar was een noodwet nodig om een verdere stijging van het eigen risico te voorkomen. Volgens DSW-directeur Chris Oomen zou de politiek eens kritisch naar het vrijwillige ei gen risico moeten kijken. Als dat zou worden afgeschaft kan het verplichte eigen risico voor iedereen met €50,- per jaar omlaag. DSW bepleit al jaren dat de zorg voor ieder een beschikbaar moet zijn, ongeacht leeftijd, gezondheid of financiële positie: "Het be voordelen van de één ten kos te van de ander hoort in een solidair zorgstelsel niet thuis." In een speciale bijlage in deze krant besteedt DSW die ook dit jaar weer de hoogste klant tevredenheid scoorde, aan dacht aan onder meer het ei gen risico en aan een aantal hardnekkige fabels en feiten rond de zorgverzekering. COLOFON HET NIEUWE STADSBLAD er de volgende spreekuren van het WOT in het wijkcen trum: Donderdag 28 december van 10.00-12.00 uur, dinsdag 2 ja nuari 14.00-16.00 uur en don derdag 4 januari 14.00-16.00 uur. Advertentieverkoop en media-advies Heieen Theeuwkens (Hfj| (E) advertising.west® '•ÜP' persgroep.nl (T) 06- 109 29 840 Familieberichten (E) familieberichtenweekbladen@ persgroep.nl (T) (088) 013 72 68 (I) www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties (E) rubriekenweekbladen @persgroep (T) (0900) 674 38 36 Bezorgklachten (I) www.nieuwestadsblad.nl/service Commercieel directeur Dirk Renders Druk De Persgroep Nederland SCHIEDAM - De onderne mers in winkelcentrum Hof van Spaland zijn zondag 24 december open van 09.00 tot 16.00 uur. Kerstshoppen in het overdekte koopcen trum, dat kan natuurlijk. Voor de laatste kerstpre sentjes of lekkere dingen voor de kerstdagen. En gratis parkeren in de parkeergarage en rondom het winkelcentrum is na tuurlijk een flinke pré hier. Eindredactie Karin Moerman (E) redactie, nsia.'persgroep. nl www.nieuwestadsblad.nl Twitter @NieuweStadsblad Facebook/NieuweStadsblad Redactiemedewerkers Gerard Verver (sport), Frank Wil- lemse, Bart van der Linden, Kathy Huitema, Rob Kamminga (fotografie) Clustermanager Dennis Rijsbergen Algemene voorwaarden Nieuwe Stadsblad is een uitgave van de Persgroep Nederland. Aangeboden kopij kan zowel in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland worden gave van De Persgroep Nederland Verschijnt in papieren vorm, wekelijks op woensdag en in digitale vorm c De Persgroep Nederland www.nieuwestadsblad.nl (I) www.depersgroep.nl/adverteren Het Nieuwe Stadsblad is een uit-

Het Nieuwe Stadsblad | 2017 | | pagina 3