Biimeiilaiidsche Berigten. minder gunstig luidendan de jongste. De generaal Gode- vin, het Britseh legerhooi'd tegen de Birmannenhad Pegu, dat vroeger genomen was, maar met 400 man bezet ge- latenzestig mijlen van Rangoenen op korten afstand van het leger der Birmannen. Deze laatste zijn daarop naar Pegu getrokkenhebben de stad bij herhaling bestormd en de gemeenschap afgesnedenzoodat de bezetting in den uitersten nood verkeerde. Eenige Engelsche magt, tegen de Birmannen afgezonden, werd met verlies teruggedreven. Eindelijk moest de Britsche hoofdmagt weder oprukken, die de Birmannen heeft verslagen en Pegu ontzet; doch men klaagt in Engeland niet zonder reden over dat noodeloos verlies, dat nu zonder de heldhaftige verdediging der be zetting van Pegu^nog van ernstiger aard had kunnen ziin. Men keurt de handelwijs van generaal Godwin hevig af. De zaak der Monlenegrijnen blijft voortdurend in hooge mate de aandacht trekken. Den 12 dezer hebben de Tur- ken eenen aanval tegen de bergbewonersdie in de vlakte waren getogen ondernomenen wel met eeue magt van omstreeks 8000 man. Yerscheiden gehuchten werden in de eerste vaart vermeesterd en verbranddoch nu werden de Turken in de flank door de Mor.tenegrijnen hevig be- stookten eindelijk zoo niet teruggedrevenzeker tot staan gebragt. Men houdt het er althans voor, dat de eerste krijgsverrigtingen der Turken tegen de Montenegrijnen niet gelukkig zijn. Een der voornaamste Engelsche bladen heeft dezer dagen een belangrijk vertoog over de zaken van Montehegro gegevenwaarin het de meening uittedat die zaken best in den aanvang, door een vereenigd vertoog te Konstantinopel, te stuiten waren daar zij anders tot groote moeijelijkheden kunnen aanleiding gevenzoowel voor OostenrijkFrankrijk en Engeland, als voor Turkije zelf, dat gevaar loopt, dat de Christenbevolking van zijne Slavische gewesten door de gebeurtenissen in Montenegro in opstand°komt. Slaagt Turkije, dan ziet Oostenrijk een vijandigen nabuurjeene gewigtige stelling in de Adriatische zee innemenslaagt het niet, dan kan die krijg, welke met verwoedheid is aangevangenal verder en verder voort- woelen, zoodat de groote mogendheden er zich toch mede moeten bemoeijen. XJit Duitschland verneemt men datzoodra de nieuwe Oostenrijksche Bonds-president zijne betrekking te Frankfort aanvaard zal hebben, de regeling van het gebruik der druk- pers voor geheel Duitschland bij de Bonds-vergadering in overweging zal worden genomen. Schiedam. L.l. Donderdag morgenomstreeks half tien ure barsttc alhier een hevige brand uit in een der branderijen van den heer A. F. Pigeaudstaande aan de lange ha\en; door spoedige en wel aangebragte bluschmiddelen zijn de belendende huizen be- houden gublevende nevenstaande gebouweneene mouter\j en branderij hebben weinig schado geleden doch het pand van den beer Pigeaud was in ruim een uur tijds bijna geheel uitgebrand. Op Vrijdag ,28 Januarij j. 1. had de uitvoering plaats, van het Zang-gezelschap Godsdienstzin en Kunstgevoelonder den toe- vloed van eene groote menigte waaronder ook de aanzienlijksten der stad. De gasthuiskerkwelwillend door H.H. Regenten afge- staanwas daartoe door den belangloozen ijver van twee werkende leden regt feestelijk ingerigten leverde vooral met het oog op de fraaije verlichting en de met smaak bewerkte decoratie van het orkest een regt feestelijk aanzien. De WelEerw. Ds. Burgerhoudt hield eene korte doch zeer toepasselijke rede die blijkbaar een' gunstigen indruk op de hoorders te weeg bragt. Het gezelschap gedirigeerd door den hoogstbekwamen muziek-directeur D. H. Spoel- ders, beantwoordde uitmuntend aan de verwachtingen gaf blijken van eene vordering op de bane der kunstdie niet te boreiken is dan door naauwgezette studie van de zijde der leden, en volharden- den ijver van die des onderwijzers. Het fraaije orgelspel in de pauze en bij het eindigon der uitvoering bragt mede het zijne toe tot veraangenaming van den avond. De inzameling der vrijwillige giften bedroeg met het nagekomene, de aanzienlijke som van 232.72s, terwijl alien die zich wel met de toebereidselen hadden willen be- lasten blijken hebben gegeven, dat zij het goede doel wcnschten te bevorderen zoodat er hoop bestaat dat de onvermijdelijke on- kosten geene aanmerkelijke reducering op de bruto ontvangt zullen te weeg brengen. I,, een onzer vorigo Nos. maakten wij onze lezers opmerkzaam op de toebereidselen die aan het station van den spoorweg gemaakt werden, om dat gebouw met gaz te verlichten; thans berigten wij met genoegen, dat die bezigheden geeindigd zijn, de proefnemingen aan de verwachting beantwoord hebben, en sedert den 1 Februarij de onderscheiden vertrekkeu van dat gebouw met gaz verlicht zijn. Wij hopen dat het voorbeeld van de Hollandsehe spoorweg mant- schappijhij velen onzer stadgenooten navolg'.ng vinden zal, en koesteren den wenschdat ook onze straten eerlang met gaz ver licht worden. Bij besluit van 29 Jan. heeft Z. M., in afwachting van eene gehecle herziening der wetgeving op de visscherijenr.u reeds wil- lende voortgaan met het opheften van belemmeremle voorsci.riften, ingetrokken het gehecle art. 6 van het lton. besluit van 15 Nov. 1825 Staatsbladn°. 75) en dat gedeelte van Zr. Mjs besluit van 24 Nov. Staatsblad n°. 202), hetwelk met het t genwoordig besluit in strijd is. De verbodsbepaling van vissclien met 6ckrob-of soort- gelijk want, eindigt dusin plaats van met 15 Febr. den 1 dier maand. De Minister van Financien heeft bekend gemaakt, dat er voortaan, en te beginrien met Februarij aanstaande, gelegenheid zal zijnomin plaats van eenstweemalen in de maand brieven en gedrukte stukken met de landpost uit dit Rijk naar Nederlandsch Indie, langs de verschillende wegen, welke danrvoor thans open- staante verzenden. De laatste dag der expeditie voor de onder scheiden brievennialen is te Amsterdam, om deze stad tot een voor beeld te nemen, terwijl het vertrek uit andere plaatsen daamaar kan worden berekendbepaald als volgt: voor de verzendingen o'ver Marseille op den 6 en 23 van elke maandvoor die over Triest op 4 en 21 van elke maand, en voor die over Southamton op den 1 en 17 van elke maand, indien er den volgenden dag eene pa- ketbootvan Rotterdam op Louden vertrekt, en anders zoo veel vroe- ger als noodig is om de brieven v<5or den 4 of den 20 in Enge land te doen aankomen. Als een bewijs dat de erkenning van NeSrlands groote mannen ook bij onze naburen nog in geheugenis ligt, melden wij, dat dezer dagen in Duitschland een werlc is uitgegeven over onzen admiraal de Rnytergetiteld Leben und thaten des admirals de Ruylerer- ziiltlt von Dr. O. Schnopp. De commissie tot de daarstelling eener inrigting voor doof- stommen onderwijs uitsluitend naar de duitsche methode hield den 31 Januarij te Rotterdam eene vergadering van leden en dona- teurs, om van hare bemoeijingen verslag te geven. Uit dit verslag blijkt, dat do inrigting als gevestigd beschouwd kan worden. Het getal leden en donateurs bedraagt reeds 368de jaarlijksche bijdragen 1252.50 en de giften voor eens f 2166. Tot leden van het Bestuur zijn verkozen de heeren dr. J. B. Mo- lewater, dr. G. van CharanteM. Polano, P. A. Keuls, P. van der Dussen van Beeftingh en J. H. C. van der lvun, alle te Rotterdam, en de heeren dr. A. Maasalhier, dr. Timmers Verhoeven, te Dordrecht en dr. C. J. Vaillant te Maassluis. De heeren A. Svmons en J. Pauls verzochten bij de tweede stem ming niet verder in aanmerking te komen. Het voorstelom het beschermheerschap der instelling den Bur- gemeester aan te bieden werd bij acclamatie aangenomen. Ingelijks werd bij acclamatie tot hoofdonderwijzer benoemd de heer heer Hirsch en tot secretaris de heer A. Symons. Daarna ging de vergadering uiteen. Vlaahdingen, 27 Januarij. Door de ijverige nasporingen is het der politie galuktde daders in hechtenis te nemen welke schul- dig zijn aan de inbraak en diefstalonlangs gepleegd ten kantore van den heer reeder en zeehandelaar A. Hoogendijk, Jz. alhier. De een der daders, onlangs uit de gevangenis te Woerden ontslagen, alwaar hij wegens gelijke misdaad ten zelfdeu kantore gedetineerd was geweest, zekere Boomert, een van der jeugd af aan beruchte booswicht, werd door handig beleid gearresteerd in een publiek huis te Leijdenen bij hem zijn nog gevonden eene massa ontvreem- de wisselbrieven, pi. m. bedragende/40 h/50.000, benevens meer andere herkende gestolen voorwerpen. De andere, zekere Kre- kelaar, insgelijks een gevaarlijke gaauwdief, en vroeger wegens zware misdrijven, almede in den kerker geweest, werd met niet minder overleg te Utrecht in verzekering genomen. De loffelijke haudelingen der politie-bestuurders en agenten te Vlaardingen Leijden en Utrecht, verdienen openbare vermelding wegens deze ontknooping; door hunne eenstemmige werkzaamheid werd der boosheid weer perk gesteld en de veiligheid en rust verzekerd van de ingezetenen hier en elders. De onlangs te Vlaardingen tot Com- missaris van Politie benoemde heer M. P. E. Bruininck, heeft tot groot genoegen van het Gemeente-Bestuuralle mogelijke satis- factie van deze zaak, waarin de ambtenaren te Leijden en Utrecht voornoemdzich in gelijken zin verdienstelijk hebben gemaakt. Binnengekomen van de Noordzee de vischhoekers Naaldioijlc, stuurman P. van Halewijn, aanbrengende 36 ton visch; de Marti- n us, K. den Draakaanbrengende 51 ton visch; de Jonge Jan, H. Jan Schep.inet 45 ton. De prijzen der visch van 20.22. Maasslcis, 28 Jan. Heden arriveerde alhier onze eerste beug- vaarderkapitein Maarten van Rossenaanbrengende 28 ton zou- tevisch of labberdaan10 ton leng en 8 ton schelvischdie zoowel te Scheveningenals hier, tot zeer hooge prijzen zijn afgezet. Een onbemiddeld jongelingC. Schoonenbergdie zich ver dienstelijk maakt door het draaijen van fraaije kunstvoortbrengse- len heeft dezer dagen van zekere mevrouw Hope-Thompson uit Londeneene kostbare kunstdraaibank als belooning voor zijne oefeningen en geschenke ontvangen. 24 Jan. Verblijdend is het onsvan hier to kunnen berig ten dat de stedelyke school-commissie besloten heefteen leeraar in de zeevaart- of stuurmanskunst aan de algemeone stadsschool te beroepen, daar er na het overlijden van den verdienstelijken de Langereeds lang groote behoeffe aan zoodanig persoon bij de vele zeevarondenvan deze gemeente bestaat. (A. C.) Brielle 28 January. Het nieuwe orgel voor de groote kerk der hervormde gemeente alhier, waarnaar sinds jaren verlangend werd uitgezien, zal thans worden aangekocht, daar men uit het fonds der kerk in de ontbrekende gelden heeft kunnen voorzien. IIellevoetsluis 26 Januarij. By de gisteren gehoudene he-- stemming voor een lid van onzen gemeenteraadis als zoodanig verkozen den heer B. P. W Verweijde, zoodat, indien de benoe- ming zich deze keuze laat welgevallende raad eindelijk weder vol- tallig zal zijn. 's Gkavenhage, 1 Februarij. De koning heeft tot H.D. opper- ceremoniemeester benoemd Z.Exc. de graaf van Randwijck oud- minister van Binnen- en van Buitcnlandsche Zaken. Bij het diner, dat de Fransche minister bij het Ned. Hof, baron d'Andreeergisteren bij golegenheid van de sluiting van het keizerlijke huwelijk heeft gegevenwas de eereplaats bezet door Z. Ex. don Spaanschen minister bij het Nederl. Hof, markies de la Ribera. Breda, 25 Jan. De schilderstukkken vervaardigd door den heer C. C. Kannemans, om ten behoeve van de wednwen en wee- en van de op 25 October des vorigen jaars noodlottig om het leven gekomene Hellevoetsluissche varensgezellen te worden verloot zijn gereed en bereias ter bezigtiging gesteld van eenige voorname ingezetenen dezer stadzij zullen naar 's Ilage worden verzonden ten einde op stoen te worden overgebragt. N. R. C.)

De Maasbode | 1853 | | pagina 3