Biiuienlandsche Berigten. Marktberigten. keden in Europa, groot belang ia de regtstreeksclie diplo- matischo beirekkingen tussclien den grooten Noordschen Staat en Belgie. De berigten uit Turkije luiden voortdurend ongunstig. Aan de regeling van de zaak der scliuld, in het voorgaande jaar gesloten en opgezegdschijnt niet gedacht te worden de groot-vizier Ali-pacha, die de leening gesloten heeft is naar Smyrna verbannen. Het bestuur is thans nagenoeg geheel in den oud-Turkschen geest en zal waarschijnlijk Redschid-pachaden met Europa bevrienden staatsmau wien alle hervormingen worden geweten, mede verbannen. ^uad-effendide tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, zal met eene zending naar Parijs vertrekken. Van welken aard die zending zijn zal, wordt niet gemeld. Welligt dat zij de zaak der Montenegrijnen betreft. Onder de hande- lingen des nienwen bestuurs, welke zijn geest kenschetst, kan men bijbrengen het uitvaardigen van een besluitwaarbij de gouverneurs der onderscheidene landschappen weder als van ouds, met de magt over leven en dood bekleed worden. Men vreest, te midden van dat alles, voor nieuwe verwikkelingen met Ruslandzoo het heet ter zake van de regten der G-rieksche Kerk op het heilig graf. Wat den oorlog in Montenegro betrefteen deel der Turksche troepen onder Reis-pachais de bergengte van Ostroga doorgetrokkenen men sprak er vandat dienvolgens Oos- tenrijksche troepen bevel hadden gekregenonder den be- kenden Jellalieh, landvoogd van Croatie, naar de grenzen op te'rukken, ten einde Idem aan de pogingen bij te zet- tenwelke Oostenrijk bij de Porte aanwendtnadat deze de Russische bemiddeling heeft afgewezen. (Yolgens latere berigten had het Turksche leger echter weder zware verliezen geleden de Montenegrijnen hadden de Turk en uit de ingenomene stelling verdreven. Men verzekerdedat ook twee Bussische legercorpsen naar de Turksche grenzen zouden gezonden worden.) In Amerika is de aandacht inzonderheid weder op den toestand van Mexiko gevestigd. Die wordt gedurig hag- chelijker: de opstand breidt zich naar alle zijden uit, en reeds zijn Vera Cruz en Jalapa daaraan toegetallen. De president heeft, den 1 Januarijde wetgevende vergade- ring in de hoofdstad plegtig en ernstig toegesprokenhaar onder het oog gebragt, datmet allerlei onderlingen strijd, het laud zijn volslagen ondergang te gemoet snelde; en als een eerste middel, om in den dringenden nood te voor- zien, eene leening van 2 millioen dollars gevraagd. Deze werd toegestaan. Doch het bleef de vraag, of die onder- stand niet te laat zou zijn. Men zag meer en meer uit naar den generaal Santa Anna, meermalen ingeroepen en verjaagd, ten einde klcm aan de regering te geven. De haven van Vera Cruz was voor den vreemden handel ge sloten; men kan denkendat Engeland en de Vereenigde Staten daarover niet weinig verstoord zullen zijn. In elk geval bereiden zich in Mexiko beslissende gebeurtenissen voor, en wordt door de tegenwoordige regeringloosheid de veroveringszucht van eene partij in de Ver. Staten allezins gevoed. Schiedam. Onze korrespondent te Maassluis verzoekt ons te mel- den dat het berigthetwelk wij aangaande de draaibank van C. Schoonenbergin ons vorig N°. van de Amsterdamsche courant overnamen leugenachtig is en dat gemelde A. C. al heel slecht gediend schijnt te worden door haar korrespondentdie reeds meer malen van daar berigten inzond bezijden de waarheid. Gedurende de maand Januarij 1853 bedroeg het aantal rei- zigers jop den Hollandschen ijzeren spoorweg, 55,634 en de opbreng- sten _/"61, 129.66. Te Schiedam beliep het aantal reizigers 3,395, de opbrengst van reizigers/l,662.45 en van goederen enz. f 500.36. Z.M. heeft, bij besluit van 31 Januarij, No. 68, verplaatst ecnige controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsenalsnaar Dordrecht de heer A. Collardthans te Schiedam, en naar Schiedam, de heer J. R. Boeije, thans te Maas sluis. Wijders zijn benoemd tot controleurs der derde klasse van 's Rijks directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Maassluis, de heer J. Spree, thans ontvanger te Tjumen te Oud-Beijerlandde heer H. J. Calkoen, thans surnumerair der Rijks- belastingen te Amsterdam. In de zitting van den Gemeentc-raad van Rotterdam van 4 dezer is onder anderen eene toelage van f 400 verleend aan het bestuur der afdeeling RotterdamSchiedam en omstreken der Hol- landsche maatschappij van landbouw, tot hot uitloven van medailles bij de aanstaande tentoonstelling. Bij dien raad is mede ter tafel gekomen een adres van den heer G. H. Kunst, alhierom voorloopig vergunning te verzoeken tot het daarstcllen van een filtreerwerktuig aan de Maas, en verder tot het leggen van ijzeren pijpen tot vefvoer van het water onder den grondom daardooj- zoowel de burten- als binnenstad van zuiver drinkbaar water te voorzien. Na eene woordenwisseling be- sloot de vergadering den adressant kennis te geven dat zij eene meer omstandige uiteenzetting van zijn plan tegemoet ziet, alvorens daarop een besluit te nemen. Z.M. de koning heeft bij den heer A. D. Verschuur te Am sterdam een zilveren ichenkblad doen vervaardigen hetwelk te# geschenke zal worden aangeboden aan den majoor John Hill, gou- verneur van H. Groot Br. Majesteit op de kust van Guinea, voor betoonde hulp aan het Ned. schoenerschip Gouverneur van der Eb in Maart 1852. Bij de veelvuldige commuuicatie met stoombooten tusschen Rotterdam en Engeland, Frankrijk enz., zal met 1°. Mei aanstaande eene nieuwe gevoegd worden tusschen Rotterdam Kopenhage en St. Petersburg. Bercids is daarvoor een nieuw stoom-schroefschip van 700 tonnen met krachtige machines in aanbouw en berekent men dat de reis in ongeveer zeven dagen zal worden afgelegd. Men spreekt ook van eenen stoomvaart van Rotterdam op verschil- lende plaatsen in de Middellandsche Zeehet kan niet anders of de handel met genocmde plaatsen zal daardoor eene krachtige ont- wikkeling te gemoet gaan. Te Helder is men eerstdaags eene nieuwe stoomboot te wach- ten bestemd tot den dienst van Harlingen op Londen. Zij zal die reis in 12 uren tijds afleggen. Waarschijnlijk zal zij bij elke reis ook het Nieuwe Diep aandoen. Reeds wordt aldaar tot dat einde een kantoor gevestigd. l)e dagbladen van Bogota, in nieuw Grenada, behelzen vele bijzonderheden wegens de luisterrijke ontvangst aldaar, van de twee Nederlandsche toonkunstenaars Frans Coenen en Ernst Lubeck, die in November j.l. van Cartagena naar die hoofdstad waren scheep gegaan. Onze beide landgenooten oogstten daar de schoonste lau- weren, en hunne talenten werden er op eene aliczins waardige wijze erkend. Onder de liuldebewijzen, welke den verdienstelijken maunen werden aangeboden behoort eene kostbare gouden medaille die zij van de philharmonische maatschappij te Bogota ontvingen. Te Amsterdam zijn ontvreemd zes bewijzen van rentebetaling in dato 25 Januarij 1853, afgegeven door de directie van het Groot- boek der Nationale Scliuld betaalbaar aan de Nederl. Bank, zijnde: n°. 2015 dd. 1 Julij 1850, n°. 1234 dd. 1 Januarij 1851 n°. 2039 dd. I Julij 1851n". 971, dd. I Januarij 1852 u°. 2061, dd. I Julij 1852 en n0. 1038, dd. 1 Januarij 1853, ieder groot f 227.50. Op den 21 Januarij jl. is per post van Amsterdam naar Utrecht verzonden een brief aan het adres van de Douarriere de Beau fort, geb. Carp, bevattende een bankbiljet, groot f200, n°. 604 dd. 25 Aug. 1852 welke brief niet aan deszelfs adres is gekomen. Bij voorkomen of ontdekking van een en ander alhierwordt men verzocht daarvan aan den heer Commissaris van Politic kennis te geven. Vlaardinoen. Uit de Noordzee gearriveerd stuurman Leendert Schouten, voerende het hoekerschip De dankbaarheidmet 65 ton nen visch. 's Guavenhage 2 February. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmocdiging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Ne- aerlccnden heeftgelijk in vorige jareneene circnlaire aan de on derscheidene districts-commission gezonden, ten einde hen uit to noodigenom maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van gemeld fonds over 1853, onder opmerking, dat, ingevolge bet koninklijk besluit van den 16 November 1820, n°. 81, de collecte nret in de kerken maar aan de huizen der ingezetenen behoort te geschieden. Uit het jaarlijksehe verslag is weder gebleken dat het fonds de ruime bijdragen der ingezetenen behoeft, vooral nu de algeraeene vergadering op nieuw heeft besloten om wanneer ter aanstaande vergadering mogt worden bevonden d'at de krachten Van het fonds het toelatenalle de infirmen, die in 1815 voor onze onafhan- kelijkheid hebben gestreden, dadelijk op te nemen. Volgens de registers zijn nog 125 oude en gebrekkige krijgslieden van dien tijddie hierop wachten. Hunne opname zouin de eer6te jaren althanseene buitengewone jaarlijksehe uitgave van vier tot vijfduizend gulden te weeg brengen. Men vertrouwtdat deze omstandigheid zal bijdragenom de belangstelling in de onderwerpelijke inrigting algemeen op te wea ken en de Gemeente-bestu.-en zijn mitsdien verzochtom bij hunne aanbeveling de aandacht daarop te vestigen. Ingevolge aanschrijving van het departement van Binnenlandscho Zaken, zijn zij uitgenoodigd, om zooveel mogelijk mede te werken tot bevorderiDg van het weldadig doel der pogingen van het hoofd bestuur. 8 Febr. Z.M. de koning wordt aanstaanden Zatnrdag van het Loo in de residentie terug verwacht. Alkmaar, 2 February 1853. De afleeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zalop den 21 tot en met den 25 Junij 1853, bij gelegenheid van het VIII Nederl. Landhuis- houdkundig Congres, eene algemeene Tentoonstelling liouden van VeeZuivelbereiding, voortbrehgseleft van en werktuigen voor Landbouw, Bloemgewassen, Tuinvruchten en Tuinsieraden. Het programma dief tentoonstelling zal nader worden verkrijgbaar ge- steld. Deze voorloopige aankondiging geschiedt met uitnoodiging aan al degenen welke eenige prijzen zouden willen uitloven, voor den 21 February 1853 de opgave in te zenden aan den Voorzit- ter der afdeelingten einde daarvanbij de zamenstelling van het Programma gebruik te maken. Daar de Tenstoonstelling in den uitgebreidsten zin algemeen zal wezen wordt de medewerking uit alle provincien verzocht en te gemoet gezien. AAN DE BEURS TE SCHIEDAM. ROGGE. 5 Feb. 142/' ffi Riga /173 6/w. entrepdt. 7 Feb. 141/, ffi Archangel 180 1/m. bij gerijf. Na beurs met belangrijke kwan- titeit 141/2 ffi Archangel/17Q 6/w. entrepot8 Feb. 141/, U? Arch. /177 6/w. bij partij. Rogge, de ligt gedroogde soortcn tot 10, lager met partijen verkocht. GERST. 2 Feb. 128/" ffi Vriesche winter/172 3/m.; 7 Feb.,130/» ffi Nieuwe Courl. 213 6/w. Gerst alleen bij uitslijting te plaatsen ook hiervan zijn ongedroogde soorten lager afgegeven. MOUTWIJN. 2—5 Feb. 15'/,; 7—8 Feb, 15'/,. Nadat Woeusdag on Donderdag veel tot 151/, is gedaanwas Vrydag en Zaturdag tot dien prijs moeijelijk te koopen, en is gis- teren en heden voor benoodigden 152/, besteed. SPOELING. 2 Peb./1.90: 3—5 Feb./2.— 7 Feb./2 per kete)

De Maasbode | 1853 | | pagina 3