B i it ii e ii 1 a it d s c h Overzigt. Buitenlandsch Overzigt. voordeel, uit de rente-vernrindering te verkrijgen zou zich echter nog .verder kunnen uitstrekken. A1 nam men toch de meest ongunstige kansen aanwas het evenwel te voorziendat er een groot deel der beschikbare kapitalen zou overblijven, die tot delging van sckuld en lot rente- vermindering zouden knnnen gebezigd worden. Het rente- bedrag zou alzoo op verschillende wijzen kunnen worden verminderd. Het uitzigt bestonddat, zonder buitengewone omstandighedende jaarlijksche overschotten tot hetzelfde doel zouden kunnen worden aangewend. Zoo de voorgestel- de maatregel eenigermate mogt gelukkendan konmet het oog op de beschikbare kapitalenhet rente-bedrag jaarlijks met 1 of l'/2 mill, worden verminderd. Dit zou eenen weldadigen invloed uitoefenen op den staat van 's Rijks geldmiddelen. Het zou heilrijke uitkomsten kunnen opleveren voor de herziening van het belastingstelsel en voor de vermindering van lasten. Alles hangt daarbij ech ter af van inogelijke kansen en van omstandigheden, die niet te voorzien zijn en die men niet in zijne handen heefit. Over het aldus gewijzigd wets-ontwerp werden belang- rijke beraadslagingen bij de Tweede Kamer gehouden. Sommigen drongen er op aandat de schuld aan de 2Je- derl. Handelm.ten bedrage van 10 millioen, zou worden afgelost ten einde van alle banden jegens die instelling te worden ontslagen. Zij meendendat die aflossing in de eerste plants in aann.erking had moeten komen. Zij herinnerden aan vroeger deswege gedane toezeggingen. Dat bezwaar word nogtans uit den weg geruimd, ten gevolge van de verklaring der Regering, dat de voorgenomene eon- versie-maatregel geen hinderpaal voor de voldoening dier schuld zou opleveren. De Tweede Kamer heef't het wets- ontwerp aangenomen met 47 stemmen tegen 1 (de heer Poortman), die zich daartegen verklaardeom do ver- bindtenis welke bij het ontwerp werd aangegaan jegens de schuideischersin verband met de somwelke de Staat zal opofferen en waaruit naar zijne overtuiging voortvloei- dedat de schuideischers gedurende nog ten minste vijf jaren zullen ontvangen dezell'de rente, welke zij genieten, van 4 ten honderd. Door de Eerste Kamer werd de voor- dra<it met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de bellandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer, heeft de Minister van Financien zijnen dank betuigd voor het bewijs van vertrouwen, dat men hem, bij die gelegen- heid, ongevraagd zoo ruimsehoots had gegeven. De voor- uitgang der financien heeft hij nooitzelfs niet in de verte, aan zijne wijsheid toegesehreven want hij was buiten magte, en ieder Minister van Financien zal buiten staat zijn, om te bewerken dat de producten van onze kolonien slechts een halven cent zullen rijzen. Daar dus een aanzien'ijk deel onzer inkomsten uit die bron voortvloeit, zoo kan er wanneer de zaken voordeelig gaan, van niets andors sprake zijndan van geluk noch voor hemnoch voor zijne voorgangers, noch voor zijne opvolgers. n Ik voor mij voegde hij er bijheb de gunstige stemming, die in deze Kamer omtrent dit wets-ontwerp heerscht, met het grootste genoegen gezien omdat het bewijs van vertrouwen, dat daarin toch gelegen is mij uir.stekend aangenaam isen het zal komt de maatregelwaarover wij sprekentot standen wordt de nitvoering met eenen gelukkigen uit- slag bekroondvoor mij voorzeker het aangenaamste ge- voel zijn, dat ik aan een zoo uitstekend blijk van vertrouwen van de Kamer heb kunnen beantwoorden." Na de vaststelling der wet van 20 December 1852 (Staatsblad n°. 224), tot aflossing of rentevermindering van nationale schuld, heeft men niets naders omtrent deze zatik vernomen. De uitvoering van de wet hangt van een gunstig oogenblik en van omstandigheden af. Tot hiertoe was noch het een noch het ander geschiktom den gewig- tigen maatregel aan te vangen. De stand der beurs- prijzen wasover het algemeenof dobberende of te laag. Zoo lang die schuldbrieven niet aanmerkelijk in prijs stijgen, is de uitvoering van den maatregel eene onmogelijkheid. Zoolang de S'/2 pCt.naar den tegenwoordigen standaard der renteslechts 91 pCt. zouden kunnen beloopen zoo lang kan men niet verwachtendat eenige schuldhouder nieuwe schuldbrieven van 3'/2 pCt. voor niet minder dan 97 ten honderd zal aannemen. Dat verschil tussehen 91 pCt., naar den tegenwoordigen koersen 97 pCt. naar den koers der weten dat nog wel als minimum is en Mij ft te groot. Wij hebben echter in de laatste da- gen met genoegen geaien,'dat de prijzen der schuldbrie ven over het algemeen zijn gestegen. Wij bopendat de staatkundige en financiele gebeurtenissen binnen en buiten '8 lands de voortgaande bewegiog der prijzen zullen be- vorderen en dat alzoo spoedig het tijdstip moge aanbreken, dat het land de vruchten plukke van eenen maatregel, die in het vervolg, op den fiuancielen toestand des Rijks, van zoo gewigtigen invloed zal kunn#n zijn. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeftgelijk wij in ons vorig N». gemeld hebben Dingsdag jl.den 15 dozer, hare werk- zaamheden hervat. Aanhangig waren gebleven of thans zijn aan- geboden de volgende ontwerpen van wet 1°. Aanwijzing der middelen tot Jekking van het te kort over 1848; 2°. Regeling van de strafwetgevende magt der waterschaps-besturen enz.; '1". Reglement op het beleid der Regering van Nederl.-Indie 4°. Reglement op het beleid der Regering in de Ned. West-Indische bezittingen; 5°. Regeling van 's Rijks algemeene comptabiliteit; 6". Regeling van den pligt der provincie om behoeftige gemeenten te hulp te komen; 7°. Bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grond- wet (InkwartieringJ; 8°. Goedkeuring eeuer dadiug tussehen het be- stuur der domeinen en de gemeente Genemuiden9". Goedkeuring van een Tractnnt van vriendschap, handel en seheepvaart met de Republiek van Costa Rica; 10". Natnralisatie van H. A. E. Kerstiens en acht anderen; 11°. Naturalisatie van Car. W. Uhienbeek en negen anderen 12°. Pensioenen aan werklieden en'bedienden op daggeld werkzaam bij inrigtingen van 's Rijks Zee- en Landmagt; 13°. Wij- zigingen in enkelef bepalingen der algemeene wet op het heffen der regten van in-, nit- en doorvoer, enz., van 26 Augustus 1822 {Staatsblad N". 38); 14°. Regeling van het armbestuuren 15°. Re geling der benoembaarheid van vreemdelingen t<u I.andsbedieningen. Nopens deze ontwerpendie thans aehtorvolgeus door de Kamer zullen worden beband-eld valt aan te merken 1°. Dat bet voorloopig verslag wegens het Indisch Reglement eerlang wordt te gemoet gezien; 2°.. dat er dezer dagen nieuwe redaction zijn ir.gezonden vaD de eomptabiliteits-wetten, die een onderwerp van nieuw onderzoek in de afdeelingen der Kamer zul len uitmaken3o. dat bet voorloopig verslag over de Inkwartie- ringen reeds het licht heeft gezien en een afkeurend gevoelen over dat ontwerp bevat4°. dat het traktaat van Costa Rica, aanstaan- den Woensdag in beraadslaging komt; 5». dat de voordragtwe gens do werklieden en bedieuden bij 's Rijks zee- en landmagt, in het vorig jaar onafgedaan was geblevendoch thans weder aangeboden isen 6°. dat het ontwerp nopens bet armbestuur eenigzins gewijzigd wederom aan do overweging van de Kamer is onderworpen. Behalve die ontwerpen van wetzullen er eerstdaags en gedu rende den loop der tegenwoordige zitting van de Kumers nog onderseheidene ontwerpen van wet worden aangeboden. Men nocmt daaronder een dat sedert lang wordt te gemoet gezien wegens bet onderwijs, en een ander, betrekkelijk de weigerachtigheidom de betrekking van ambtenaar van den bnrgerlijken stand waar te nemen. In de afgeloopene week heeft de Kamer beraadslaagd over twee ontwerpen van wet, als: 1°. wegens het bouwen of planten in den omtrek van vestingen en nopens het herstel van het munt- wezen in Ned. West-Indie. Eerstgemeld ontwerp is, met ccne meerderheid van 26 tegen 11 stemmen, aangenomen, terwijl het tweede is aangenomen met eenparigheid van stemmen. Men ont- waart uit die eerste stemming dat er in de Kamer geen stelsel- matige tegenstand hoegenaamd tegen den minister van Oorlog bestaat. De Hooge Raad heeft een zestal Kandidaten voor de betrekking van raadsheer in dat collegie aanbevolen. Onder dat zestal komt niet voorde beer Mr. Olivier, advocaat te Leijden, die door de Tweede Kamer bij herhaling aan het hoofd der candidaien-lijst geplaatst doch die telkens door den Koning niet benoemd werd. Nu heeft de Raad aan het hbofd der lijst geplaatst Mr .A. H. Geradts, vice- president van het provinciaal geregtshof van Eimburg. Daar er geen vertegenwoordiger van Limburg in den Raad zitting heeft en daar bet van belang is, dat ook die provincie in den bedoet- den Raad worde vertegenwoordigdzoo wenscben velen dat de keuze der Kamer zich op dien beer vestige. Er heeft Vrijdag ji. te Weenen een aanslag tegen het leven van den keizer van Oostenrijk plaats gehadwelke mislukt is, hoewel de keizer eenigzins gekwetst werd. Hij deed, door slechts een adjudant vergezeldeene wandelingtoen hij door een kleerma- kerskneehtvroeger onder de Hongaarsche huzaren gediend heb- bende en Lasso Lemengi genaamd, met een mes verraderlijk aan- gevallen en aan het achterhoofd gewond werd. Z. M. had zich te voet naar het paleis van den aartshertog Albrecht begevenen na aldaar verbonden te zijn, mede te voet, naar zijn eigen paleis teruggekeerd. Ofschoon de wonde niet gevaarlijk washadden de geneesheeren den keizer toch aangeraden het bed te houden. De telegraaf meldt van Zaturdag jl.dat de keizer den eersten nacht rustig had doorgebragtdat de koorts gering en Zr. Mjs. toestand geruststellend is. Van Maandag meldt de telegraaf, dat alle ge- vaar geweken is; dat de keizer in herstel toeneemt en dat het HD. verlangen isdat zijne ontsnapping aan den aanslag door geenc bijzondere plegtigheden gevierd worde. De moordenaar is dadelijk gjevat en was met moeite voor de •\olkswoede beveiligd. Terwijl deze snoode aanslag tegen 't hoofd van den Oostenrijk- schen ,Staat algemeen in Europa afschuw opwekt en waarschijnlijk iu Weencn zelf maatregelen van voorzorg zal noodzakelijk maken, al$ verleden jaar in Madrid, gaat de maarschalk Radetzky in Lom- bardije voortde partij der omweuteling te bestrijden welke in de beweging te Milaan weder teeken van leven gegeven had. Radetzky heeft de inwoners van Lombardije op *t hart gedrukt zich niet door dio partij te laten rnedeslepen, of zich vervaard voor haar te tooncnmaar veeleer de jsijde der regering te kiezen* Hij heeft daarbij maatregelen van zeer strengen aard gen.omeneenige be- trokkenen in het oproer zijn ter dood gebragtde goederen van hen die zich aan hoog verraad hebben schnldig gemaaktworden in beslng genomen. Uit Turkije, verneemt mendat de aankomst van den Qosten-

De Maasbode | 1853 | | pagina 2