Gemengde Berig ten. gesloten met de Nederlandsche IlauJel-Maatschappyen wel onder de volgende hoofdvoorwaardenDe liegering betaalt sedert 1 Jannarij 1853 Tan de 10 millioen gulden, die de H mdelmaatschappij haar blijft leenen, in plaats van 4 slechts 3 V2 pCt. rentede pro isie voor te verkoopen prodncten wordt, in plaats van op 2% pCt.voor dit jaar en het volgende op 2'/2 pCt. bepaald; na 1 Januaiij 1855 zal zij slechts 2 pCt. bedragen. Voort.s zal er eene aan- zienlijke lioeveelheid producten in Oost-lndiis worden ver- kocht. De nieuw geopende stoomvaart-dienst City of Nor wich van Harlingen naar Lowestoft en daardoor aange- iiragte betere gelegenheidtot vervoer van pas-agiers naar LondenLiverpool enz.schijnt ook in Friesland den lu3t tot iandverhuizen op- nieuw te hebben opgewekt, immers 80 a 00 mannen, vrouwen en kinderen wachten te Har lingen reeds op de eerste gelegenheidom met genoemde boot van Liverpool naar Amerika te vertrekken, Onder hen bc-vinden zieh alleen uit h>-t dorp Kimswerd 40 pcrsonen, alien handwerkslieden en landbouwers, aan wier hoofd zich heeft geplaatst de heer Bonnema, rijk land- eigenaar in genoomd dorp, die voornemens is, in de nieiijjfe wereld eene kolonie te stichten en haar den naam te ge- ven van Nieuw Kimswerd. Volgens de annonceS, is de City of Norwich voor de eerste rnaal van Harlingen naar Lowestoft den 26 Februarij vertrokken. Fen hoog^t bedroevend ongelnk is Vrtjd.ig 1.1. om half zeven uur des morgens in een kolenmijn van Mar- chienne au pont (llenegouwen)gebeurd. Men liet een ploeg mijnwerkers in een bak op de gewone wijs neder toen het tonw brakqngeveer halfwege de diepte en de ongelukkigen van eene hoogte van 70 meters (Ned. ellen) in de diepte stortten. Een vader en zij ie twee zonen heb ben bij dezen ramp het leven verloren. Eene vrouw is het hoofd van den romp geslagendrie werklieden zijn deerlijk gekwetst en verminkt. Dit ongeluk is des te smar- telijker daar het buiten alle menschel.jke berekeningen heeft plaats gehad. Het gebroken touw was nog maar sedert kort nieuw aangelegd, terwijl gewoonlijk zulke tou- wen of reepen 18 maanden, of soms twee jaren dienst kunnen doen, voor zij versleten zijn. De heer Alex. Dumas brengt in eenen brief ter open- bare kennis, dat zijn Isaac Lnquedem in den Constitutionel niet zoo wordt medegedeeld, als hij zijn handschrift aan dat bind toezend. Vlaardixgex 26 Febr. Op de werf genaamd de Com- pagiues werftoebehoorende aan den heer S. van Uijn Zoon, is de kiel gelegl voor een schoonerschip groot 90 a 100 rogge lastente bouwen voor rekening van een geacht handelshuis te Ro:t rdam. Brielle 23 Februarij. Het besluit in den Gemeen- teraad van gister genomen ten opzigte van den heer Mr. J. C. M. van den Honert, is helms! hot eenige niet, dat de misnoegdheid van velen uit de Burgerij heeft gaande gemaakt. Met grooter leedwezen, ja door sommigen met diepe verontvvaardiging is een ander besluit vernomen waar- bij een verzoek is afgewezen van den heer J. Hofland, en dat vvaar-chynlijk ten gevolge zal hebben, dat eene solide winstgevende zaak, waardoor 22 huisgezinnen aan werk en brood worden geholpen aan deze stad zal worden ontno- men. Opmerkelijk is het, dat het nagenoeg dezelfde leden zijn, die zoowel het een als het ander besluit hebben door- gedrongen. Daardoor ontstaan vermoedens en gissingen, die wij liefst niet openbaar maken. Ingezonden)% Hellevoetsluis26 Febr. In de gehondene raadsver- gadering van eergisterenis met algemeene stemmen (met uitzondering van edn) bepaald, dat te dezer plaatse geen kommissaris van policie zal worden aangesteld, maar dat de burgemeester ingevolge de bepalingen der gemeentewet daarmde zal blijven belast. 's Gravenhage, 28 Februarij. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn ingekomen twee koninklijke bood- schappen ten geleide van 1°. een ontwerp van wet strekkende tot verlenging van den termijn tot vervuling der formaliteiten voorgeschre- ven bij art 9 der wet van 28 .lunij 1850, wegens de na- turalisatien2°. een ontwerp van wet tot regeling van de verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele de- partementen. Beide deze ontwerpen zijn ter overweging. aan de afdeelingen verzonden. De commission van rapporteurs zijn gereed met hare eindverslagen1°. nopens het ontwerp tot regeling van do strafwetgever.de magt der waterschap- besturen en 2°. we gens den pligi der proviicie om behoeftige gemeenten te hulpe te ko nen. Bwaa lslagingen over het eerst* ont werp bepaald op Dingsdag 18 Maart, des morgeus tan elf ure en na afloop van dezedie over het tweede ontwerp. De commissien, in wier handen zijn gesteld 1°. het ver sing van den staat van het armwezen over 1850en 2°. O de inlichtingen over het adres van den heer Verbeek, we gens zijn kolHj-contraet zijn gereed verslag uit te brengen. Die verslagen zullea worden gedrukt. De beraadslagingen over de conclusion dier beide Verslagen zullen worden be paald op Maandag 7 Maart na afloop van de nominatie voor den Hoogen Raad, welke tegen dien dag aan de orde is gest -Id. 1 Maart. Men verneemtdat het verslag der eom- missie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten- Generaal vo r het ontwerp van reglement betrekkelijk het beleid der Ned. Indieneerstdaags in gereedheid is. Men verwacht dat de beraadslagingen over de ontwer pen der comptabiliteits-weitfen, na Paschen bij de Kamer een aanvang zullen nemen. De Minister van ko'onien heeft ter kennis van be- langhebbende ouders of voogden gebragt, dat krachtens het koninklijk besluit, van den 26 November 1845, n°. 63, met den 1 September dezes jaars twee jongelingen zullen worden bestemd, omvolgens een daaromtrent vastgesteld reglement, onder het oppertoezigt van den heer G.J. Mul der, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's Rij is lioogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot apothekers bij het leg r in Oost-Indie, en dat, wauneer zij huune zonen of pupihen daarvoor verlangen in aanmi rking te brengen, dezen op Woensdag, den 1 Junij 1853, des morgens ten 10 tire, in het scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool zullen worden toegi-laieu tot het af- leggen van een vergelijkend examen. De verzoaken tot deze toelating zullen, op zegel geschreven en portvrijvoor den 1 Mei 1853, bij het ministerie van Kolonien moeten zijn ontvangen, en daarbij ondersclieidene stukken worden overgelegdvenneld in de Staats-Courant van 1 dezer. Den 17 Februarij is te Inspruck in Tyrol, in den oulerdom van 80 jnren overleden de Staats-minisier graaf Lodewijk von SeufFt-Pelsach, die aldnar sedert eenigen tijd in de groot-te afzondering leefde. Gelijk men weet, heeft hij ondersclieidene jaren als Oostenrijksch gezant bij het Nederlandsch Hof, te 't TIage doorgebrugt. Schevexingkx 26 Februarij. Eenige der pinkendie zich in de dezer dagen gewoed hebbende stormen bevon- den zijn gelukkig behouden uit zee teruggekeeril. Eene echter verloor haren stuurmnn. In den nacht van Woens dag op Donderdag is de persoou van Maarten Buis, die tevens reeder van het vaartuig is over boord geslagen en verdronken. De schokdien het vaartuig door eene stortzee ondergingen die het ongeluk te weeg bragt was zoo hevig, dat alles ten onderste boven geraakte en de pink vol water liep. De ontsteltenis die de stoot op het scheepsvolk te weeg bragtmoet zoo groot geweest zijndat de bemanning in de eerste oogenblikken daclit dat de pink verbiijzeld was. Nieuwediep, 26 Februarij. Heden stoomde hier binnen de nieuw gebouwde ijzeren stoomboot City of Norwichkapt. Cockburn, komende van Lowestof, die in geregelde dienst zal worden gebragt tnsschen Harlingen en eerstgenoemde plaats, en aldaar in verband staat met de spoorwegen die in direkte communicatie zijn met Londen en het noorden en oosten van Engeland. Den 23 Februarij, 's avonds tusschen 7 en 8 ure woedde er in Holland een zware storm. In 1833 zullen er namens Z.M. me- daillcs als prijzen voor Nederlandsche handboognijverheid worden uitgereikt. In 1852 zijn binnen's Rijks munt vervaardigd 1,395,700 blaauwe1,096,800 roode en 507,500 gele postzegelste zamen voor een nominaal bedrag van j 255.590. Aan specie is in 1852 gemunt/U.377.047,80. Te Delft is een brievenbesteller vermist. Te Zierikzee is de bliksem in den stadhuistoren geslagen. Ieder boer te Moergestel houdt zich bezig jagt to maken op do konijnen. Reeds 300 zijn onder de knods gesneuvold ook vossen en bunsings. De Generaal-majoor titulair, Jhr. R. F. baron van Raders, laat- stelijk Gouverneur der kolonie Suriname, is eervol uit de militaire dienst ontslagenonder toekenning van pensioen. Baron van Vredenburchgewezen Commissaris des konings in Zceland, heeft 1000 pensioen bekomen. De regering van Hamburg zal deelne- men in het fonds tot oprigting van het Zeemanshuis te Amsterdam. Te Groningen hebben de studenten hardrijderij op eene der stads- grachten gehouden. De Londensche tentoonstelling werd door 2952 Nederlanders bezigtigd, nagenoeg een van.elke duizend zielep, waaruit de bevolking van het Ryk bestaat. Zuidholland moet ip 1853 voor de nationale militie leveren 1621 manschappen, waarvao Rotterdam 252 Delft 51, Schiedam 37, Vlaardingen 22 Brielle 13, Maassluis 12, enz. Nederland telde op 31 December 1851 3,1 19,160 zielen, als 1,531,149 van het mannelijk en 1,588,011 van het vrouwc'ijk geslachtin 1851 geboren 113,036 kinderen en over leden 74 564 personen. De aanvankelijke deelneming voor een op to rigten Zeemanshuis te Amsterdam, is op verro na niet toerei-

De Maasbode | 1853 | | pagina 7