Buitenlandsch Overzigt. Binnenlandsche Berigten. Geraengde Berigten. De commissie van enqudte, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoernd, voor de verbetering'n, aan te brengen in de bestaande wetten op den zout-accijnsf heeft gisteren, Maandag, en hedenDingsdag, hare werkzaam- heden aangevangen en reeds ondersch idene deskundigen door haar als getuigen opgerocpen gehoord. De ontworpen van wetdie bij de schorsing der werk- zaamheden van de Kamer aanhangig gebleven zijn zijn de volgende 1°. Tot vaststelling van bet reglement op het beleid der Regering in Ned. Indie; 2°. idem in de Ned. West-Indische bezittingen; 3°. tot regeling van 's Rijks algemeene comp- tabiliteit4houdende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grondwet (Inkwartieringen)5°. tot het verleenen van pensioen aan werklieden enz. bij inrigtingen van 's Rijks zee- en landmagt; 6°. tot het brengen van wijzi- gingen in de algemeene wet van 1822, op het heffvn der regten van in-, uit- en doorvoer; 7°. tot regeling van het armbestuur; 8°. tot regeling der benoembaarheid van vreem- delingen tot 's lands bedieningen9IJ. tot dnurzame regeling van het beheer der gelden wegens verstrekkingen10°. tot het verleenen van bijdragen ter bevordering van den aanleg van een uitwaterings-kanaal van Grave naar den Amer en van een scheepvaarts-kanaal tusschen Assen en Groningen11". tot regeling van het toezigt op de land- verhu'izers; 12". tot opening van een nieuwen termQn ter vervulling der formaliteitenbedoeld bij art. der wet van 28 Julij 1850 (natnralisatie)13". tot regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministertele de- partementen; 14° tot regeling van het fonds van koop- prijzen van domeinen (dienst 1852); 15°. tot wijziging van hoofdstuk IXb der Staatsbegrooting voor 1853 (post- kantoor te Amsterdam,)-, 16°. tot wijziging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1852 (kindergelden); en 17°. tot bekrachtiging van eene met de Nederl. Handelm. ge- slotene overeenkomst. In Engeland is thans de aandacht bijzonder gevestigd op het nieuwe regeringsbeleid voor Britsch-Indie. In April 1854 houdt het bestaande charter op van kraeht te zijn. Er is eene partijdie het wil hernieuweneene andere die het wil hervormen eene andere geheel weigeren. In dezen maalstroom van gevoelens, zal het bewind een voor- stel in deze zitting voorslaan. De vraag is of het wel zal tot stand komen De oppositie wil liever de zaak op de lange baan scliuiven. Het vraagstuk van Turkije schijnt vooreerst eene vrede- lievende oplossing te naderen. De Britsche en Fransche gezanteu, die naar Konstantinopel moeten vertrekken, heb- ben te Parijs een onderhoud gehad waarin op verzoenende grondslagen over deze zaak gehandeld is. Men zal Oos- tenrijk en Rusland niet tegen 't hoofd stooten. Over 't geheel schijnt er thans tusschen Frankrijk en Engeland meer toenadering te bestaan de hoop verleven- digt zich, dat eerstgemelj rijk eene vrijgevender handels- staatkunde zal aannemen, en dat dit Engeland gunstig stemmen moet, laat zich van zelf begrijpen. De minister van oorlog, St. Arnaud, heeft een verlof gekregentot her- stel van zijne gezondheid, zoo het heet; men gelooft niet dat hij weder aan het bestuur zal komen. Men houdt bet er altijd voordat Z.H. de Paus tot krooning van den Keizer te Parijs zal komen, en dat hij aldaar zeer goed zal worden ontvangen. Het kasteel van Compiegne wordt voor hem in gereedheid gebragt. Uit Portugal heeft men vernomen dat de regering zich in vijandiga stelling tegen de Bank heeft geplaatsten dat dienvolgens eene commissie van onderzoek der verrigtingen van die instelling is benoemd. In Spanje heeft het bestuur do overhand behouden, ter zakc van de klagten van den generaal Narvaez. Uit Amerika verneemt men dat een verdrag nopens den letterkundigen eigendom, met Groot-Brittanje zoo goed als gesloten is. Naar de jongste tijdingen uit Mexiko was de nieuwe presidentde heer Cevallos zoo spoedig weder afgezet als hij was opgekomenen begon men nu werkelijk naar generaal Santa Anna uit te zien als den eenigen rodder van den Staatte midden van zoo vele onlusten en op- roeren. Men weet dat die generaal vroeger meermalen aan 't hoofd der zaken in Mexiko geweest is doch door zijn heerschlu-it en de wispelturigheid zijner landgenooten ook even dikwerf is gevallen. Intusschen wordt zijn vast- heid van karakter geroemd en is die thans allezins noodig. Schiedam, 15 Maart. Wij maken onze lezers opinerk- zaam op de bazar van voorwerpen van gesponnen glas van den heer L. de Krausswelke in de groote zaal van Musis Sacrum alhiorslech's tot Donderdag ek. zal geopend zijn. Do algemeene bijval, die den heer de Krauss onder- vond, heeft hem doen besluiten tot het houden eener Tombola, waarin zijne bezoekers gratis een lot ontvangen. Van zone voorstellingen met het microscoop beloven wij ons veel goeds. Z. M. heeft benoemd tot mede-directeur van de Ned. Bank, de heer J. II. Insinger. De directeur en kommandant der marine te Eelle- voetslnts zal op Vrijdag, 18 dezer in het openbaar aanbe- stedenhet sloopen van Zr. Mjs. fregat de Schelde, liggende aan s Rijk werf aldaar. Nadere informatie aan de se- cretarie der Marine te Hellevoetsluis. Het Staatblad n°. 62 behelst een besluit van Z. M. van 28 February jl.houdende voorloopige vaststelling der tarieven van kanaalgeld voor het groot Noordhollandsch kanaal, en van haven- en kanaalgeld voor het kanaal van Voorne. Vlaardixgex 14 Maart. Voor de te houdene loterij ten behoeve der armen van de vereeniging van den H. incentius a Paulo alhier, zijn onder andere geschenken ingekomen van H. M. de Koningin, twee chineesche va- zen, en van II. K. H. Prinses Frederik, een grachtig bewerkt canapd-kussen. Bij de commissie der gezegde lo- terij zijn, a 50 cents, nog altijd loten te bekomen. De heer H. Kikkertreeder alhieris benoemd tot vice-consul van Parma. Brielle 11 Maart. Het vroeger medegedeelde verzoek van den heer Holland tot het oprigten eener lijnbaan op het Slagtveldhetwelk door den raad was van de hand gewezen, is na verschillende daarop gevolgde demonstration, in de vergadering van gisteren wederom ter tafel gebragt en alstoen toegeslaan. Men zal thans in het bezit blijven van een tak van nijverheid die voor deze stad, als zoo weinige bronnen van bestaan opleverendeniet van belang ontbloot is. [A. C.) 12 Maart. Het besluit van den gemeenteraad tot niet toelating van het nieuwbenoemde raadslid den heer Mr. van den Honertuit hoofde eener beweerde nietigheid der stemmingdoor ons vroeger medegedeeld is naar wij vernemen tot veler teleurstellingdoor heeren gedeputeerde Staten van dit gewest bevestigdzoodatwanneer tegen deze beslissing niet mogt worden opgekomener eene nieuwe herstemming zal moeten plaats hebben. (A. C.) 's Gravenhage. Z. M. de keizer aller Russen heeft aari onzen geachten stadgenoot, den mr. timmerman J. E. van Ellinkhuizen ten geschenke gezonden eenen prachtigen gouden geemailleerden ring, met diamanten omzet, in welks midden zich eene kostbare robijn bevindt en dit als bewijs van bijzondere tevredenheid over het aan H. D. aangebo- den model van bouwkunde. Van 1 Mei tot 30 September 1855 zal er te Parijs eene ten- toonstelling van nijverheid worden gehoudeu alwaar ook voort- brengselen van alle andere volken zullen kunnen worden tentoonge- steld. Delfzijl moet worden verlicht. De heer D. A van l'utten wil een electro-magnetische telegraaf tussfhen Rotterdam, Hellevoetsluis, den Briel en Brouwershaven oprigten, waarvan de aanleg 60.000 zal kosten. Twee bedienden van eenen boek- handelaar te Zwolle zijn, bij het openen eener kist, nit Engeland ontvangen, plotseling overleden door eene ouaangename stiklncht, die uit de kist voortkwam. Het getal landvcrhuizersin 1852 uit Groot-Brittaunie on lerland vertrokken heeft 221,086 bedra- gen. Aan het Kralingsche veer is 'een zalm van de nieuwe visscherij ter markt gebragthebbende de buitengewone zwaarto van 45 en 1I% halve Ned. pondenis voor 70 voor Engeland ge- koeht. Jeremias baron van Osinghausgeboren te Gulik, in Pruissen oud 52 jaren hardlooper en Z. H. Wclgeb. 20jarige dochter Eva Catharina zijn in galop het land uitgezet. De horologiemakers zijn mede onderworpen aan de wetoratrent den waarborg van gond- en zilverwerken. Ruim de helft van het uitgestrekte gebouw der stoomt'abriek der heeren Preveniairete Haarlemis Zaturdag jl. door brand veruield. Het stedelijk bestuur van Conde heeft bepaald dat arinen die honden onder- houden, niet zullen bedeeld worden. H. Holderte Haarlem, kondigt aan dat er eene verzoening tusschen zijne echtgenoote en hem heeft plaats gehaden dat hij hen die zich iets ten na- deele met woorden of beleediging mogt schuldig maken, volgens de wet zal laten vervolgen. L. Beijer, te Arnhem, berigt daar- entegendat zijne huisvrouw door hem zelfs niet is gemagtigd tot het doen van de gewone en dagelijksoho uitgaven der liuis- houding. De prefect van het departcment der Seine heeft eene verordening van 1726 doen afkondigen, houdende strafbepalingen tegen ouders, die hunne kinderen zonder toezigt op de openhare straat laten zwerven. De generaal-mnjoor baron Forstner van Dom- benoyminister van oorlog, heeft een, dinervan 50 couverts aan de ambtenaren van dat departement, militaire en burgerlijke

De Maasbode | 1853 | | pagina 3