Binnenlandsch Overzigt. IHENGELWERK. De Tafeldaus Buitenlaudsch Overzigt. stemmingen voortvloeijen. Er zullen ulzoo nog eenige we- ken voorbij gaanvoor dat de Kamer geheel voltallig zal zijn, en voor dat men een volledig overzigt van de zamenstelling der Kamer zal kunnen geven. Algemeen wordt de uitslag der herstemmingen en der verdere keuzen, die nog geschieden moetenmet veel belangstelling te gemoet gezien. Een getal van 21 nieuwe leden kan toch van merk- baren invloed zijn op de kleur, die de nieuwe Kamer zal aannemen. Uit alle berigten, die wij vernomen hebben, kan echter worden opgemaakt, dat de uitslag bijkans aan geen twijfel onderhevig te achten is. Ook bij de her stemmingen zullen er onafhankelijke, zelfstandigeijverige vertegenwoordigers worden gekozendie het Ministerie niet blindelings ondersteunen, maar bet evenmin stelsel- matig bestrijden zullen. Wij verwachten liet, dat men op nieuw zal ontwaren, dat het vorige Ministerie den by— val en de ondersteuning van het grootste deel des volks had verloren en dat het tijdstip gekomen was, de Tweede Kamer te ontbindendaar zij den geest der Natie, uit wel- ken hoofde dan ook, niet meer uitdrukte. Wij houden ons overtuigd, dat ook de herstemming het zegel drukken zal op de roepstem des Konings, die verlangd heeft, dat de Natie haar gevoelen zou kenbaar maken. Zij heeft dit den 17 Mei gedaan. Zij zal dit den 31 Mei hebben bevestigd. Zij zal op nieuw het zegel drukken op de aftreding van het vorige Ministerie en op de ontbinding der Tweede Ka mer. Na den afioop der verkiezingen komen de Kamers weldra bijeen en dan zullen de parlementaire debatten we- derom in hooge mate de algemeene aandacht bezig hou den. Wij hopen, dat de Kamers zich dan zullen beijveren, door den meesten ijver aan den dag te leggen, den verloren tijd te herwinnen en dat zij, in gemeen overleg met de Re- gering, alles zullen in het werk stellen wat strekken kan tot oplossing der moeijelijke vraagstukkenwelke zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan; tot spoedige, eerlijke uitvoering van grondwettelijke bepalingen en tot bevordering van het duurzaam welzijn van Koning en Vaderland! Z. M. heeft bepaald dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlan- den met Hoogstdeszelfs gemalin bij de terugkomst uit Duitschland te Rotterdam op den 21 Junij aanstaande aan het Vereenigings-ge- bouw der Kon. Nederl. Yachtclub zullen afstappen. Bij 's Konings besluit van 26 Mei 1853, n°. 77, is aan dim heer staatsraad E. Canneman, op zijn daartoe gedaan veizoek.met ingang van 1 Julij aanstaande het meest eervol ontslag verleend als Zr. Mjs. Commissaris bij de Nederl. Handel-maatschappijonder dankbetuiging voor de veeljarige en trouwe diensten door hem in die betrekking bewezen, en is in deszelfs plaats benoemd de Mi nister van Staat J. J. Rochusien Oud-Gouverneur-Generaal van Ne- derlandseh Indie. Den 19 dezer is te Weimar het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden met H. II. de prinses Amalia van Saksen- Komt ons nader bij. De heeren A. J. Duymaer van Twist, van Marie, C. Slichtenbree Gz. en vier anderen, die alien hunne namen hebben geteekend, (zie Devent. Cour. van 11. Vrijdag) getuigen bet volgende bij ondervinding. Vijf personen plaatsten zich rondom eene vrij zware ma- honyhouten theetafel, wier blad 77 Ned. duimen middellijn had, en die voorzien was met drie pooten. Het voetvlak dier pooten zonder rollen en daarbij tamelijk breed en ruw rustte op eenen bijna verwloozen plankenvloer. Na verloop van ongeveer vijf minuten gevoelde het gezelschap, dat zich rond de tafel op de bekende wijze had nedrgezet eene instrooming in den regter pink, en eene uitstrooming uit den linker. Een tiental minuten later had dit gevoel plaats gemaakt voor een tintelend schokken door den voorarm en de vingers der regter zijde. Ook dit ging voorbij en werd vervangen door een krampachtig omhoog trekken van de palm der regterhand en eene hoogst onaangename gewaar- wording in den elleboog regts. Dit een en ander werd sterk gevoeld om hoop te geven op een' gunstigen uitslag, en nie- mand onzer twijfelde tlians langer aan 't bestaan van wan- delende tafels. Reeds was er een half uur en vijf minuten verloopentoen zich een zeer ligt gekrak in de tafel hooren deed. Met tusschenpoozen van vijf tot tien minuten herhaalde zich dat geluid en nam telkens in hevigheid toe. Een uur, nadat het gezelschap was gaan zittenbegon de tafel zich zigtbaar te wringenen wel derwijzedat twee der aanzittende per sonen zeiden dat het blad zich van de tafel afschroefde. Dit, intusschen, kon kwalijk het geval zijn, aangezien de gansche tafel uiterst vaststevig en hechten zelfs met ijzerwerk, is zamengesteld. Een kwartier uurs later, had zich de eene tafelpoot een' YVeimar-EiseuacU op het Groot-hertogelijk residentieslot plegtig ge-f sloten. H. M. de Koningin-Weduwe der Nederlanden was daarbij- tegenwoordig. Men verzekert, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het stellige voornemen zou hebben opgevat, om aan de Staten-Ge- neraal eene voordragt te doen tot het wijzigen der wet op de uit- oefening van de jagt en visscherij van 6 Maart 1852 Staaisblad n°. 47). De Provinciate Staten van Zeeland hebben in hunne zitting van 27 dezer, tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ge kozen Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. De Staten heb ben Mr. de Jonge van Ellemeet benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer Groen van Prinsterer heeft voor zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer in het district Gouda bedankt. G. K. Men is in bet zekere onderrigtdat de heer Thorbecke zijne be noeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Breda nog niet heeft aangenomen, en dat hij alvorens eenig besluit dienaangaande te nemen den afloop der her stemmingen welke op 31 dezer zijn bepaaldzal afwachten. De hoofdcommissie tot oprigting van een metalen standbeeld, tor eere van Lourens Janszoon Costerheeft dezer dagen van eene commissie te Cura9ao zamengesteld ontvangen eene som van /6I2, zijnde na aftrek der onkostenwelke door de verpligtende tus- schenkomst van den Gouverneur, slechts zeer weinige waren het zuiver bedrag der gelden door onderscheidene ingezetenen van Cu- ra9ao, met den Gouverneur aan het hoofd, die voor eene aanzien- lijke gift teekende bijeengebragt. De aandacht iswat de buitenlandsche aangelegenheden aan- gaat, in de laatste dagen weder bijzonder gevestigd geweest op deTurksche zaken. Nadat de Prins van Menzikoff, de bui- tengewone Russische gezant, de onderhandelingen tot geen goed einde had kunnen brengen, ter verwerving van het Beschermheerschap voor keizer Nicolaas over de Grieksch bevolking, en hij zelfs den anti-Russisch-gezinden Redschide pacha weder tot grootvizier had zien benoemenhad hij der Porte kennis gegeven, dat hij Konstantinopel zou ver- latenwaaraan hij zelfs gevolg had gegevendoor naar Birjukdhere, het buitenverblijf des Russisehen gezantschaps te vertrekken. Zal dit nu eene vredebreuk veroorzaken Men gelooft het in Londen en Parijs niet. De Engelsche ministers zijn deswege in het Parlement ondervraagd, en zij hebben te kennen gegeven, dat zij van het vertrek van den Russisehen gezant nog niets wistenmaar dat, hoe dit zijze vast besloten hadden de onafhankelijkheid van Turkije en den vrede van Europa te handhavenen zij hierin met Frankrijk ddne lijn trokken. Een der meestgelezen Engelsche bladen juicht dit lioo- gelijk toe, als overeenkomstig de in 1839 en 1841 aan- gegane verbindtenissenwelke eene gezamenlijke werking van de mogendheden in het Oosten medebrengen. Dat blad meent, dat de Russische gezant zich zelf en zijnen meester door zijne vorderingen in eene allermoeijelijkste stelling ge- bragt heeft, daar keizer Nicolaas of voor den invloed van halven duim bewogen van de lcrijtstreep, waarop wij hem geplaatst hadden bij den aanvang der proefneming. Thans verwijderde zich iemand der deelnemers; echter met de noo- dige omzigtigheid en met voorzorgen, die het verbreken der keten beletten. De vier overige personen gingen voort met de proef, en anderhalf uur na 't begin daarvan verplaatste zich de tafel omstreeks eene halve el van den linker naar den regter kant. Twee minuten daarna schoof zij twee of drie- maal rond; welk verschijnsel zich gedurig herhaalde,doorgaans met tusschenpoozen van een paar minuten. Door de snelle wie- ling werd de keten meermalen verbroken; doch zoodra zij weer gesloten was, greep de omdraaijing der tafel weder plaats. De proefneming welke jl. Woensdagavond met de zelfde tafel door vier personen bewerkstelligd werdleverde dezelfde verschijnselen op, uitgenomen dat het draaijen van gemeld voorwerp een vierde uurs later aanving dan vroeger't geen waarschijnlijk daaraan moet toegeschreven wordendat een van't aanzittend gezelschap een kwartier na't begin der proef met de knie tegen den voet der tafel stiet. Een oogenblik, v66r dat de tafel na kleine pauzen telkens op nieuw begon te draaijen, wipte zij een paar malen over; ook dan zelfs, wan- neer de persoon of personen, naar wie zij overhelde, de vin gers, met uitzondering der pinken, van 't blad verwijderden. Hierna begaf men zichzonder de keten te verbrekennaar een dameswerktafeltje, waarvan 't blad 43 duim middellijn hield. Dit begon aanstonds te wandelen en wipte gedurig over; dermate zelfs, dat het gevaar liep van omkantelen. Thans ging men uit elkander; maar ongeveer een half uur later werd door drie van diegenenwelke de eerste keten gevormd hadden, eene nieuwe proef in 't werk ge- steldeerst met een schaakbord en vervolgens met een blik- ken theeblad. Deze voorwerpen stonden op drie omgekeerde glazen roemers ge'isoleerd en begonnen, reeds na eenige oogenblikkente krakkente wringen en spoedig daarna te draaijen. Kamper Ct.

De Maasbode | 1853 | | pagina 2